קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|נקודה כואבת: מדוע בנות לומדות על הבית היהודי, ובחורים לא?
(יום חמישי, כ''א אדר תשע''ח)
ברוב המכריע של המקרים לבחור חב"די פשוט חסר מידע בסיסי על חיי הנישואין. הדבר חוזר ונשנה בשיחות עם הורים ואברכים • אני לא בא לבקר מישהו מהעבר שלא טיפל בנושא. הדבר הנצרך הוא להכניס תכנית דומה לבחורים בישיבה הגדולה, בדומה ובמקביל לתכנית שנלמדת בסמינרים של הבנות • מדוע בחב"ד הבנות לומדות טרם הנישואין על 'הבית היהודי', ואילו את הבחורים לא מלמדים דבר? • לטור המלא >>>

מאת: הרב אוהד מעון

בתוקף עיסוקי כיועץ נישואין אני נתקל בנקודה כואבת. ברוב המכריע של המקרים, לבחור חב"די פשוט חסר מידע בסיסי על חיי הנישואין. הדבר חוזר ונשנה בשיחות עם הורים ואברכים.

לפני שנתיים, בעת שהותי אצל הרבי, נתבקשתי כמה פעמים להישאר ולהעביר קורסי הדרכת חתנים בעברית ובאנגלית. כאשר התעמקתי בנושא, התברר לי שגם שם ישנה בורות מוחלטת כמעט בין בחורי הקבוצה ושאר הבחורים, לגבי 'הבית היהודי' וכיצד מנהלים בית יהודי וחסידי בכל המובנים. דבר זה חייב להשתנות.

לעומת זאת, בשיחות שהיו לי עם בנות בשידוכין או ממש לפני החתונה מצאתי מצב הפוך. בסמינרים, הבנות לומדות על ה'בית היהודי' כשלוש שנים! לכן ישנו פער ממשי בין גישתן של הנערות ושל הבחורים לפני החתונה, לאחרי ובמשך החיים. מטבע הדברים - הרי ברור יש כאן קרקע פורייה מאוד לאי הבנה, חיכוכים ולא מעט לצערנו, אף שבירת נישואין.
 
אני לא בא לבקר מישהו מהעבר שלא טיפל בנושא. הדרך שהתווה הרבי, היא לא האם לעשות, אלא מה ואיך. הדבר הנצרך הוא להכניס תכנית דומה לבחורים בישיבה הגדולה (לדעתי) משיעור ב' ואילך. בדומה ובמקביל לתכנית שנלמדת בסמינרים של הבנות.

התכנית המוצעת - היא לקחת את כל מאמרי החסידות ושיחותיו של הרבי ולהסביר דרך החומר הנפלא, המקיף והעצום הזה לבחורים - מה הן חיי נישואין. לדוגמא: השיחה בפרשת נח תשנ"א, העוסקת בתפקידן של הנשים בהפצת המעיינות ואם על האישה לעבוד או לא. כמובן שאף ההכנה הטובה ביותר אינה יכולה להבטיח שלום-בית, אבל הדרכה נכונה ומעמיקה יכולה להוסיף לשמחתם של בני הזוג.

בכמה מהחסידיות האחרות קיימת הדרכה יסודית ובכמה מהן, אף מצמידים לבחור מדריך מגיל שבע עשרה ואילך. להדרכה מקיפה ומעמיקה נחיצות לכל אדם ולכל החיים. מידע הוא כלי חשוב ביותר בחורים המקבלים החלטות מכריעות בחיים ללא המידע המתאים.

הרבה מאי ההבנות הקיימות אצל זוגות צעירים נובעות מהפער ביידע וההבנה של ערכי החיים בין בני הזוג. לנשים יש רקע בכל העניינים של הבית לפחות במידה מסוימת, ולגברים אין.

דוגמא לאור ששופכת החסידות על חיי שלום-בית, היא שהנשים הן מספירת המלכות. המתפתחת מנקודה לפרצוף שלם ואז מתכווצת חזרה. משום כך נעות הנשים על הקשת הרגשית הזו בכל חודש וחודש. הבחורים לא מבינים את העובדה שהנשים מונעות על ידי רגש ואין לבחורים דרך להתחבר לעניין זה.

על כל תכנית שכזו המוצעת להיות ברור ביותר, מסודרת ומותאמת לאורך החשיבה והחיים בישיבה ובקבוצה. כמו-כן, על התכנית להיות מושתת על ערכי החסידות ודרכיה. וכן אלו המוסרים שיעורים והדרכות - צריכים להיות מקצועיים, מלומדים בחסידות ובעלי ניסיון.

לא ולא, כאן אין מקום לקאוצ'רים וכל לומדי הקורסים ואין כאן מקום לקיצורי דרך. הבסיס לכל זה הוא ספר התניא וספרי יסוד אחרים. הרבי התייחס כמה וכמה פעמים לחשיבות היחס של הבעל לאשתו. לדוגמא, הרבי אמר שעל הבעל לצאת עם אשתו פעם בשבוע בלי ילדים ועסקים. יחס אישי.

מסופר שמישהו שאל את הרבי בדבר הסגולה לשלום בית, 'לקפל את הטלית במוצאי שבת'. הרבי ענה לו, "סגולה לקפל את השרוולים ולעזור בבית"...

בין הדברים שמומלץ ללמד את הבחורים - הוא, שהאישה והגבר משלימים זה את זו, וזו את זה. פירוש המילה נישואין - היא התעלות לרמה שלמה מעל לזו שהיה לפני הנישואין.

ולסיום, מאמר חכמינו ז"ל: "שמחה בלב זו אישה וכן אישה בעלה משמחה". אל לנו לאבד זמן.

בקטן: כותב השורות. ארכיון COL
בקטן: כותב השורות. ארכיון COL

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. כבוד הרב צודק לחלוטין
(2018-03-08 15:21:25)
הגיע הזמן
2. ההכנה שצריכה להיות היא בין אדם לחברו
(2018-03-08 15:34:24)
וממילא זה משליך על חיי הנישואין
להיות מענטש.

והחינוך צריך להתחיל בכיתה א ....
3. מסכים עם העניין, אך...
(2018-03-08 16:01:15)
בישיבה לומדים נגלה וחסידות ולא מחשבת ישראל והדומה לדברים מעין זה. היינו שכל דבר שאינו לימוד תורה אינו יכול (ויהיה חשוב עד כמה שיותר, ע"ע מבצעים) להגיע על חשבון זמן הלימודים.
לדעתי צריך לערוך מסגרת מסודרת לאחר קבוצה ששם ילמדו דברים מעין אלו. הביקוש יבוא מאליו.
אחת מהסיבות שהבחורים לא לומדים את זה , זה משום שזה בעלבת'ישקייט להתעסק בדברים מעין אלו (ולכן גם את דור ישרים דוחים עד כמה שיותר). ולכן צריכה להיות מסגרת תמציתית שתטפל בזה, וזולת זה אף בחור לא יקבל שידוכים לפני שהוא עבר את הקורס.
4. צודק מאוד...
(2018-03-08 16:17:25)
יש יתרון נוסף לבנות שאלה שבסימינר יוצאות בשנה ב' לשרות לאומי חבד"י, בעולם בבתי חב''ד ויש להם מושג על חיי השליחות, רוב הבחורים מתחתנים ולא יודעים מה מצפה להם בחיי השליחות, גם לזה צריך להכין אותם...
5. אמת
(2018-03-08 16:36:40)
הבחורים אכן לא מגיעים מוכנים לחתונה אלא אם כן אמא שלהם חינכה אותם כל כך טוב שהם יודעים הרבה בסיס
6. לתגובה מספר 4
(2018-03-08 17:28:16)
אין מושג כזה 'שירות לאומי'. זהו מושג ציוני שאינו ראוי שיקרא על שם מוסד של הרבי. השליחות היא שליחות של הרבי ולא מעבר לזה.
בנוסף לכך, כנראה ואינך מודע, אבל רבים מהבחורים נוסעים לשליחות אצל שלוחים לחודשי החגים/הקיץ, כפי הסדר שהנהיג הרבי (יש כאלה שנוסעים אף לתקופות יותר ארוכות, וכבר נשתברו קולמוסין רבים על זה).
7. אשר חרפו עקבות משיחך
(2018-03-08 18:00:04)
תומכי תמימים זה סדן שיוצר את
חיילי בית דוד
ומי שבנה את הצבא הזה
זה הרביים.
ואי אפשר לשנות את זה
בגלל בעיה כזאת או אחרת

אתה רוצה לפתוח מסגרות מעניינות
בהצלחה
אבל תומכי תמימים לא תשתנה
אזוי און נישט אנדרש

8. מקבץ שיעורים בהקלטות
(2018-03-08 19:59:07)
תקופה ארוכה שהנידון עלה בין הבחורים וחלקם הגדול מבינים את הצורך העצום בזה אך מחמת כמה סיבות (ובראשם אי נעימות, לא מקובל, ובכלל לבחור מחשבות והתעסקות יתר בעניינים אלו עלולה להוציאו יותר מהלימודים ו'תומכי תמימים' עם כל הכרוך מאשר אצל הבנות ומאוד כמה טעמים וד"ל)

עלה רעיון - ובשביל זה צריך מישהו רציני שירים את הכפפה וכמה אנשי מקצוע ומשפיעים מתאימים שיתרמו את עצמם - להוציא דיסק או תקיית קבצי הקלטה של שיעורים או סדרת שיעורים מקיפה בעניין שכל בחור יוכל לשמוע בעצמו מהרגע בו חושב ברצינות לכיוון של בנית בית בישראל.

(בנוגע למדריך צמוד מגיל 17 - כנראה הוא לעוד עניינים ובעיות רגשיות וכו' שמתפתחות בגיל גורלי כזה אך לא שייך לזה דווקא)
נכון שלא הכל אפשר דרך הקלטות, אבל כל אחד ימצא לעצמו בטח אדם לשאול אותו שאלות (או שאותם מדריכים ומוסרי שיעורים יוכלו לענות בטלפון וכיו"ב)
-כרגע זה נראה הפיתרון הפרקטי, לשנות סדרי בראשית בישיבות יקח קצת זמן
9. ''הבחורים לא מבינים את העובדה שהנשים מונעות על ידי רגש ואין לבחורים דרך להתחבר לעניין זה''
(2018-03-08 19:59:43)
בורות ושיטחיות במקום אחד.
10. ל7 ו3
(2018-03-08 20:02:23)
אף אחד לא בא לחרף עקבות משיחך
להזכירך פעם גם חתנים לא היו עוברים שיעורי הדרכה בסיסים לפני החתונה ופעם ההורים היו משדכים בין הילדים.
היום הבחורים והבחורות שונים במקצת והכנה במובן הבסיסי לא תזיק. לא לעשות 'סדרים' בישיבות ב'בית היהודי' אבל סדרת שיעורים בעניין אחרי קבוצה (או הקלטות), או בסוף קבוצה לא יזיק ולא נגד שום 'סדרים' או סדרי רבותנו נשיאנו ואדרבה.
11. לא סתם לא מלמדים את הבחורים הבית היהודי...
(2018-03-08 21:13:44)
את הבנות אין בעיה לחשוף לדברים האלו. בחורים כל דקה מיותרת לפני החתונה שעסוקים בזה עלולה לעלות ביוקר ואף לגרום לעבירה
12. שיהיה חלק המדרכה של חתן לחתונה
(2018-03-08 21:41:32)
הישיבה היא ישיבה!! הרבי קבע את סדר הלימוד בישיבה. ולא מתאים בכלל להכניס נושא כזה בישיבה. כמו שעד היום הבחורים התחתנו ללא כל זה חברות ה' יש הרבה בתים חסידים. כך יהיה גם הלאה.
13. למגיב 7...
(2018-03-08 23:06:50)
לא חוכמה לטמון את הראש בחול.נכון, אשר ירפו עיקבות משיחך..אבל היום בחורים לא מבינים צורך בסיסי ראשוני של אישה.ובחור שגדל כל השנים בישיבות לא מבין מה בוער לאישה עניינים גשמיים...מה היא לא צריכה להיות כמו הגבר??? אז בבקשה...זה עד יותר אשר חרפו עיקבות משיחך...שבעל ואישה יוכלו לחיות בבית באהבה ואחוה ולא במריבה וכעס..
14. יישר כוח גדול !
(2018-03-08 23:36:10)
כל כך צודק, ישר, אמיתי ורלוונטי !!
אני בטוח שלרבי יש נחת מכך, ועוד יותר אם אכן יתבצע שינוי בנידון !!

בשורות טובות !
15. לתגובה מספר 7
(2018-03-09 00:40:12)
מי אמר לשנות את תומכי תמימים, להוסיף לימודי חול ובגרויות לישיבה שיש היום ישיבות גדולות בחב"ד שעושים את זה רק בכדי להוסיף עוד כמה שקלים לישיבה כמו ישיבת חב"ד במגדל העמק אני כותב את זה כתור בחור שלמד שם ואין מדובר על לפני 15 שנים ויותר אלה על התקופה הכי אחרונה לפני שלוש שנים ולפי מיטב ידיעתי גם כעת עושים בגרויות, כמובן לא בגרויות מבחוץ אך עדיין לומדים שם לשון, תנ"ך וגמרא ע"פ איך שהמדינה רוצה על חשבון ההפסקות וכזכור לך ולכולנו שהרבי אמר שתמים נשאר תמים גם כשהוא עוזב את הישיבה ועל אחת כמה וכמה בהפסקה שגם בזמנו הפנוי אין הוא מציאות לעצמו אלא חייל של רבותינו נשיאנו שכמו שחייל שגם שהוא בחופשה אזי הוא חייל כך גם תמים, באיזו רשות ראו הישיבות למשל הישיבה לעיל להכניס בגרויות רק על מנת לקבל כסף מהמדינה, ועוד עניין כידוע שאחד כתב לרבי שהוא רוצה להוסיף בגרויות אז הרבי אמר לו שידע שאם הוא עושה את זה שלא יקרא למוסד על שם הרבי ואם עושה זאת הרי זה בבחי' הגם לכבוש את המלכה עימי בבית וד"ל,
אין מדובר על ענייני חול כמו בגרויות אלא הכנה על פי שיחותי הקדושות של הרבי, א"כ למה בגרויות מותר בשביל כסף מהמדינה ולהוסיף לימוד בשיחות של הרבי זה אסור?! תקח לך את זה נקודה למחשבה ולכל מי שחושב כמו תגובה מספר 7 שיחשוב קצת על זה לפני שהוא מוציא את " השפיץ חב"ד" שלו לעיני כולם וחושב שהוא חסידי ובסוף הוא מתבזה.
16. נכון בהחלט
(2018-03-09 01:11:00)
חובה בכלל ובפרט שמדובר על לימוד מתוך תורת הרבי
17. צודק מאוד, אך מאוחר יותר
(2018-03-09 01:34:38)
נכון הדבר שהבחורים יעברו הדרכה, אך לעניות דעתי אחרי קבוצה.
18. אפשר ללמוד כמה שיחות בנושא לפני השידוך. לא יותר מזה.
(2018-03-09 01:43:06)
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:
© 2018 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן