קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|מועצת העיר הצביעה: בגבעתיים יחללו את השבת • ראיון כואב
(יום שני, י''ד טבת תשע''ח)
'חוק המרכולים' של יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, גרם לעיריית גבעתיים להעביר אתמול בזריזות חוק עירוני המתיר פתיחת עסקים ביום שבת קודש • שליח הרבי בעיר, הרב יוסף-יצחק ברקמן יצא בסופ"ש האחרון בקריאה לאנ"ש חסידי חב"ד, לבוא ולחזק את העיר על-ידי 'מבצעים' עם התושבים ולעורר את חשיבות השבת • בראיון מיוחד ל-COL הוא מספר: מה גרם לו לצאת בקריאה החשובה שלו? על תגובת ראש העיר והמועצה, תגובת התושבים ובעלי העסקים. האם לדעתו צריך לתת לאחרים לעשות כרצונם ולא לכפות את הדת. וגם: האם גבעתיים הולכת בעקבות תל-אביב? • לראיון המלא >>>

מאת: מנדי זילברשטרום - COL

***

'חוק המרכולים', אשר מתיר לבעלי חנויות לפתוח את העסק ביום השבת, עבר אתמול (א') במועצת העיר גבעתיים שבמרכז הארץ - והשבת, תהפוך ליום עסקים.

שליח הרבי בעיר, הרב יוסף-יצחק ברקמן יצא בסופ"ש האחרון בקריאה לאנ"ש חסידי חב"ד, לבוא ולחזק את העיר על-ידי 'מבצעים' עם התושבים ולעורר את חשיבות השבת.

בראיון מיוחד ל-COL הוא מספר: מה גרם לו לצאת בקריאה החשובה שלו? על תגובת ראש העיר והמועצה, תגובת התושבים ובעלי העסקים. האם לדעתו צריך לתת לאחרים לעשות כרצונם ולא לכפות את הדת. וגם: האם גבעתיים הולכת בעקבות תל-אביב?

***

הרב בקרמן. יצאת בקריאה לפני כשבוע לחסידי חב"ד, בקשר ל'חוק המרכולים'. שתף אותנו: מה גרם לך לצאת בקריאה הלא שגרתית?

"ראשית - המאבק הזה על עניין השבת בגבעתיים, הוא לא מאבק ראשון שלי וכבר קרוב לשנה אנו עובדים קשה מול התנגדויות לפעילות של יהדות בעיר בכלל וענייני חב"ד בעיקר. בשנה האחרונה הייתה לנו התנגדות גדולה לדוכן התפילין של בית חב"ד ברחבת הקניון, ויתרה מכך, טרם חג החנוכה האחרון, הייתה לנו בעירייה התנגדות חזקה שלא נציב חנוכיות של אור ברחבי העיר.

"אך למעשה, אני יכול לומר כי ראינו שדווקא ההתנגדויות האלו - הם אלו שחיזקו את הפעילות שלנו בעיר. יותר מ-100 אנשים מניחים תפילין בכל יום בדוכן חב"ד, גם בימי החול הקצרים כעת בחורף. וגם בעניין החנוכיות, בזכות ההתנגדות הגדולה - נוספו השנה עוד עשרות חנוכיות מרכזיות בעיר.


בתמונה: קול תורה בעיר גבעתיים

"הקריאה שלי - כאשר החלו לדבר על פתיחת מרכולים בשבת ב'חוק מרכולים', החלטנו לחזק את המבצע של הרבי - 'מבצע נש"ק' וכבר כעת מחולקים מידי שבוע כ-1,000 ערכות נרות שבת קודש, אותם אנו עומדים להכפיל בכל שבוע.

"יש לנו תכנית בבית חב"ד, לחלק 100,000 ערכות בשנה הקרובה, וזאת באמצעות ביקורי בית וגם עשרות עסקים שיעזרו לנו ויחלקו את הערכה ללקוחות שלהם בערב שבת.

"אני קורא מפה לשלוחים: תעבדו בדרך הזאת. אנחנו רואים את ההתלהבות של הציבור מהעניין הזה. אחרי השבת האחרונה - והקמפיין שלנו - הרבה עסקים ביקשו ביקשו עוד ערכות נרות שבת".

איך הגיבו התושבים וראש העיר למהלך, והאם האשימו אותך ב'הדתה'?

"ראש העיר מר רן קוניק, הוא בסך-הכל ראש העיר הוא ידיד אישי וקרוב שלי ושל חב"ד בעיר. יש לנו קביעות של לימוד חסידות יחד, אבל לצערי יש בגבעתיים מיעוט צעקני וקולי שגורם להרבה מאוד רעש ומאומות. ולכן הדרך שלנו בכל המאבקים האלו, הם לא לצאת בפרסומים ותקשורת ולתקוף, אלא בפעולה שקטה מול ראש העיר.

"צריך להבין, המאבק מול עניין השבת הוא לא רק חב"די, אלא של כולם. איחדנו את כל החרדים בעיר, דבר שלא קרה עד היום, וישבנו לשוחח בנושא עם ראש העיר.


בתמונה: ראש העיר גבעתיים מניח תפילין בלשכתו עם שליח הרבי בעיר

"לצערי הרב, אתמול בערב קיבלה המועצה את ההחלטה של פתיחת בתי עסק בכמות מסויימת בעיר. לשאלתך, האם האשימו אותי בעיר ב'הדתה'?... התשובה היא - לא!

"בכלל, מסתבר שהציבור איתנו. הדרך שלנו היא דרך של אור וזה מתקבל על לבבות כל היהודים. יתרה מזאת, אני יכול לומר לך, כי חלק מחברי המועצה החליטו שלמרות שהם מייצגים מפלגות לא דתיות, הם נמנעו מהצבעה בעד פתיחת עסקים בשבת".

מה למעשה צריך לעשות, הרי טוענים שכל אחד יחיה כאורח חייו. למה לכפות?

"זה דבר מעניין, מסתבר שחלק גדול מהמרכולים הם ידידים של בית חב"ד. הם מניחים תפילין כל יום וכו', אך יש להם ניסיון אישי עם פרנסה. חלקם אף פרסם פרסם בתקשורת כי הם נגד פתחית עסקים בשבת.

"כל יהודי יש לו 2 צדדים. אין כפייה, הם מבינים בהחלט את הצד שלנו בעניין, אבל יש להם את היצר הרע שלהם. יש בהם קבוצה אפילו שרוצים לחלק נרות שבת בעסק, אך לדעתי, זה פחות מתאים שעסק שלא שומר שבת יחלק, אני לא יכול להיות בטוח שהנרות לא יחולקו בשבת עצמה".  


בתמונה: ל"ג בעומר בעיר גבעתיים. שליח הרבי ויהודי ברגע של אחדות.

האם לדעתך, חוק המרכולים והמציאות בתל אביב, היא זו שגררה גם את גבעתיים?

"לאוו דווקא. זה לא שייך לחוק בתל אביב. העיר שלנו היא שקטה ותל אביב עיר ללא הפסקה. אצלנו יש פחות בילויים ולדעתי זה מגיע נטו בעקבות החוק של שר הפנים אריה דרעי - שאמור לסגור עסקים בשבת - אז הם עושים נגד.

"גם חברי המועצה לא היו רוצים בכך, אבל הם הצביעו בעד, כי יש להם בחירות באופק, והם רוצים לרצות את קולות הבוחרים שלהם בציבור שלא שומר תורה ומצוות לעת-עתה".

לסיום?

"אני פונה מעל במה זו ומבקש את עזרת אנ"ש, ובמיוחד נשות חב"ד, שיבואו לגבעתיים בימי חמישי ושישי בכדי להוסיף אור יהודי ולחלק נרות שבת קודש, וגם, לאנ"ש והתמימים - שיבואו לחזק את דוכן התפילין שלנו בסמוך לקניון העיר".

הרב בקרמן וראש העיר מר רן קוניק (במרכז) בחתונה בכפר חב"ד
הרב בקרמן וראש העיר מר רן קוניק (במרכז) בחתונה בכפר חב"ד

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2018 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן