קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|"הוא חזק": עורך הספר של רובשקין מדבר לראשונה ● בלעדי
(יום חמישי, כ''ח אדר תשע''ו)
בימים האחרונים יצא-לאור ספר מיוחד שהפך ללהיט, "INSIDE OUT" שמו ובו מכתבים שכתב הרב שלום-מרדכי רובשקין מאחורי הסורגים ● 2413 יום (!) מרצה רובשקין מאסר בבית-כלא שמור בארה"ב, אולם הוא כותב מכתבים רווי אמונה וביטחון בקדוש-ברוך-הוא ● בראיון בלעדי ל-COL מספר מי שליקט את הספר, ר' יהודה זלצמן חתנו של רובשקין מה הביא את המשפחה להוצאת הספר החדש, איך נערכה המלאכה ומה הוא בדיוק מכיל, ואיך הגיב הרב שלום רובשקין על הוצאת הספר? ● וגם: על התקווה הגדולה, ומה שמחזק אותו מאחורי הסורגים ● מגזין שישי  לחופש נולד

משה בן-חיים

בימים האחרונים יצא-לאור ספר מיוחד "INSIDE OUT" שמו, ובו מכתבים שכתב הרב שלום-מרדכי רובשקין מאחורי הסורגים. את הספר ליקט חתנו של רובשקין, ר' יהודה זלצמן. הספר הפך ללהיט של ממש בניו יורק, ומספק השראה גדולה על אמונה ובטחון.

בשיחה בלעדית שערכנו עם מלקט הספר, ר' יהודה זלצמן, הוא חושף את הרקע להוצאת הספר, על "סלע האמונה" של חותנו ר' שלום רובשקין מאחורי הסורגים, וגם פרטים חדשים ב"משפט רובשקין".

"הספר הוא ליקוט התכתבות של חותני ר' שלום מרדכי עם ילדי כיתה ו' בתלמוד תורה ישיבה 'דרכי תורה' בדטרויט", מספר זלצמן, "זה התחיל לפני שנתיים וחצי אחרי סוכות שנת תשע"ד, והילדים כתבו מכתב לחותני שהם רוצים לכתוב לו בכל שבוע דבר תורה. כך זה התחיל. הוא החזיר להם בכל פעם מכתב משלו".

עם כל רמת הבידוד הגבוהה בהם 'זכה' ר' שלום בכלא הפדרלי השמור, אחד האמצעים לתקשורת עם העולם החיצון - בנוסף לשיחות טלפון קצובות עם בני המשפחה – הוא באמצעות כתיבת מכתבים. מזה שש שנים כותב ר' שלום מכתבים למשפחה, ותמיד דובר על כך ש'יום אחד הכל יודפס'. אך הכמות, מסתבר, גדולה מידי, ועד היום לא נמצא מישהו ש'ירים את הכפפה'.

"לפני שנתיים וחצי, כשהחל לכתוב כל שבוע לתלמידי 'דרכי תורה', מישהו אמר במשפחה: 'אולי כדאי להדפיס את זה", משחזר ר' יהודה זלצמן. "החלק שלי, היה ללקט את המכתבים הללו", הוא מצטנע".

לחיות את הזמן

מה יש בספר?

"אצל השווער שלי, 'לחיות עם הזמן' - מאוד חזק אצלו. גם האימרה של הבעש"ט שצריך ללמוד מכל דבר בחיים דרך בעבודת ה', זה משהו שמנחה אותו. בכל המכתבים יש את שני הדברים הללו, ואיך זה סביב פרשת השבוע. כל דבר שהוא רואה בכלא, הוא לומד ממנו בראי הפרשה. במכתבים שכתב לילדים, הוא בדרך כלל מספר סיפור ממה שקרה לו בין כתלי הכלא, ולוקח מזה הוראה בעבודת ה'. זה מרתק".
"INSIDE OUT": כריכת הספר החדש

מה המכתב ש'תפס' אותך במיוחד?

"לפני שנתיים היה לתלמידים מבצע בפורים: לכתוב דברי תורה הקשורים לפורים ולשלוח לו אותם. כתשובה, הוא החזיר להם מכתב מרתק, כיצד הוא רואה קווי דמיון בין המצב של אסתר בארמון, למצבו שלו. 'אסתר היתה בארמון ועם משרתים סביבה, אבל באמת היתה בבית כלא', הוא כתב שם. 'בלי משפחה, בלי ימים טובים, עם ריח של מאכלים לא כשרים סביבה', הוא מתאר במכתב.

"'דיבור לא מתאים של הגויים סביב, ורחוק מהבית. אבל היא ידעה כל העת, שזו הכוונה העליונה, שהקב"ה שולח אותה למקום כזה, יש לזה מטרה. היא צריכה להיות שם, גם כשהדיבורים הלא טובים ויש התנהגות של היפך הצניעות. ועם כל זה שלא היה לה עם מי לדבר משהו של אידישקייט, היא עצמה התפללה כל יום ושמרה על שבתות וימים טובים, והיא גם פעלה על סביבתה ככל יכולתה'. עד כאן דבריו.

"חותני ראה אצל אסתר הרבה נקודות זהות למצב שלו, ואת זה העביר בצורה מרגשת לתלמידים", מתאר ר' יהודה.

ביקורים מאחורי הסורגים

מתי ר' שלום נפגש עם בני המשפחה? איך הוא מתמודד?

"בבית כלא פדרלי יש כמה דרגות. הכלא בו הוא נמצא נקרא מדיום סקיוריטי, דרגה אחת מתחת למקסימום. כל אסיר זכאי ל-12 'נקודות' המתורגמות לביקורים של בני משפחה. יש שעות ביקור פעמיים בשבוע, יש הגבלות מי יכול לבקר, ואי אפשר לבוא בכל פעם. הוא יכול לדבר בטלפון פחות מעשר דקות ליום. זה קצת על תנאי המאסר.

"הוא הכי חזק, אין על זה שאלה. הוא מתגעגע למשפחה, אבל הוא יהודי מאמין בכל מאודו".

מה פשר שם הספר "INSIDE OUT"?

"השם של הספר זה אינסייד – אאוט. ביטוי באנגלית למשהו כמו: האסיר – הבן-חורין".

השם של הספר, מזכיר לר' יהודה אנקדוטא מעניינת, שמסבירה אולי יותר מכל את השם המיוחד שניתן לספר. והוא מספר: "בכלא אין מיזוג, ובימות הקיץ החום בלתי נסבל. באותו יום לוהט, חייבו את האסירים לחזור לחדרים. היה מאוד חם וחותני ר' שלום רצה מעט קרח להצטנן מעט מהחום הכבד.

"למיטב זכרוני הוא היה עסוק בקריאת עוד פרק תהילים או השיעור היומי. הוא פנה בבקשה לאחד האסירים שם שיביא לו מעט קרח. האסיר הנ"ל התרגז מאוד על הבקשה וסרב. לאחר כמה שעות, חותני ניגש ליישב עמו את ההדורים.

"התברר, שאותו אסיר נחשב ל'ראש כנופיה' בכלא, והוא סינן: 'לפני האסירים אתה מבקש ממני להביא לך קרח?! לראביי יהודי?', והוסיף בכעס: 'אתה לא יודע איפה אתה נמצא?! אתה עם עצמך, כאן ולא כאן. ממלמל משהו כל היום וכותב מכתבים. אתה בבית כלא, יש פה סדר!'...

ור' יהודה מוסיף ומסביר: "אפילו הגוי הבין שגופו נמצא שם, אבל המוח והלב היהודי לא נמצא שם, כמו שהרבי הריי"ץ אמר ליהודים ברוסיה לפני שעלה על הרכבת לקסטרומא לאחר מאסרו".

"משהו זמני"

מה מחזק אותו שם?

"כל יום הוא מאמין שיוכל לצאת, וזה הכל משהו זמני. כמו הסיפור שאישה הגיעה לרב בטענה שבנה החל לנהוג במנהגי החסידים והתחיל להשתגע. 'הוא שם נטילת ידיים ליד המיטה', התלוננה לרב. 'גם אני עושה את זה', ענה לה הרב מיניה וביה.
הגיבה האישה: 'אבל הבן שלי באמת מאמין בזה...'.

"הוא באמת מאמין בזה, אומר תהילים בכל זמן פנוי. רוב היום הוא לומד, מתפלל, וכותב הרבה. זה מה שמחזיק אותו, לימוד תורה, חסידות והתקשרות לרבי.


"רוב היום לומד ומתפלל": ר' שלום מרדכי רובשקין במהלך משפטו

"לעיתים מורשה לו לראות וידאו של הרבי, הוא שומע הקלטות של התוועדויות. הוא לומד מאמר של הרבי כל יום לפני התפילה, וכותב הרבה לרבי".

על פי דרך דרך הטבע, יש סיכוי?

"הוא לא מאמין גדול בטבע... יש הקב"ה אחד שמנהל גם בטבע וגם מעל הטבע. למעשה יש כמה התפתחויות חדשות. בחודש שעבר שופטת אישרה להוסיף ראיות חדשות לתיק, ועבודה מאומצת של עורכי דינו הביאה פירות והם מצאו ראיות חדשות ומאוד מוצקות, שמערערות מאוד את התביעה.

"אחת הטענות בגינן בית המשפט פסק את דינו לחומרא כל כך, היא בגלל טענה שהבנק הפסיד כ-27 מליון דולר. למעשה נחשף כי התביעה עצמה התערבה במכירת המפעל, למרות שהיא לא קשורה כלל לעניין, ובגלל הגבלות נוספות על המכירה וששום גורם מבעלי המפעל, ואפילו קרובי משפחת רובשקין, לא יוכלו לתת ייעוץ לרוכשים פוטנצייאלים, נגרם ההפסד והמפעל נמכר במחיר זעום יחסית לערכו. התביעה הכחישה את הטענות הללו, אולם נמצאו עדויות של 12 עדים שכך היה.

"בראיות החדשות יש הוכחות חותכות כי התביעה הציגה עדות שקר לחפות על מעלליה. מעבר ל-12 העדויות שהשיגו עורכי דין רובשקין - בדרך של נס, הגיעו גם להישגים הבאים:

"פרוטוקולים של ישיבות התביעה - שם הם מתכננים מה שהכחישו מאוחר יותר בבית המשפט. התברר כי התביעה פעלה בדרכים שפגעו בשוויה האמיתי והמלא של החברה וכתוצאה מכך נגרם לבנק הפסד כספי גדול. מעבר להכחשת התביעה על התערבות במכירה, חברה בעלת היקף מכירות שנתי של 300 מליון דולר ונכסים בלמעלה מ-68 מליון דולר (וזאת עפ"י הערכות נמוכות) לא היה צריך למכור אותה במחיר ריצפה של 8.5 מליון דולר.

"אין צורך לפתוח את המשפט וכשיתברר שהטענות החדשות נכונות, לפי החוק מגיע לו רק 30 עד 37 חודש בכלא, והוא כבר יושב מזה 80 חודשים. הוא יושב 2412 יום!

"הקב"ה מסדר גם הטבע. זה כשמצאו את הראיות החדשות, ואנשים היו מוכנים לתת עדויות - זה הכל מאיתו יתברך, ובזכות אלפי יהודים שמתפללים כל יום ועושים הרבה דברים לזכותו. על הספר החדש, הוא אמר לי: 'מי אני שידפיסו ספר עליי'. הסיבה שהמשפחה החליטה להדפיס את הספר, כדי שיחזק עוד יהודים בלימוד התורה וקיום המצוות, ושזכות זו תעמוד לו להצלתו. בהשגחה פרטית מופלאה, התפנית במשפט החלה בדיוק בזמן שהספר יצא לאור".

בשלב זה הספר נמכר רק בארה"ב, וכל ההכנסות לקרן ה"פדיון שבויים" של רובשקין. דוברי אנגלית יכולים להזמין את הספר באתר:
rubashkin.org או בטלפון: 347-480-330
אמרו תהילים לזכות שלום מרדכי הלוי בן רבקה

אמנים שרים לרובשקין. לצפייה:

הרב שלום-מרדכי רובשקין
הרב שלום-מרדכי רובשקין| הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן