קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|צדקת דרך לא נמדדת תמיד לפי מנדטים ● הרב דוד מאיר דרוקמן
(יום שני, י''ז שבט תשע''ג)
"לא שאני מקל ראש ומתעלם לחלוטין מ"מה יאמרו הבריות", כי הרי סוף כל סוף כולם מצווים ומחוייבים להיות נקיים מה' ומישראל, כולנו רוצים אך להוסיף כבוד ולקדש שם שמים. אין לנו ואסור שתהיה לנו אובססיה להתבזות, ברם מאידך אין להתעלם ממ"ש בסימן א' של השולחן ערוך:"ולא יתבייש מפני בני אדם המלעיגים עליו"! לעיתים אתה חייב לפעול בצורה כזו או אחרת, חרף הלעג והציניות שאתה סופג משיחם של יושבי קרנות". הרב דוד מאיר דרוקמן מסביר מדוע בחר להצביע לרשימת 'נץ-עוצמה לישראל'  למאמר המלא
הרב דוד מאיר דרוקמן

כשאני פוגש בעירי תושב ממוצע שמספר לי כי אמש ראה בתקשורת כתבה מפרגנת על חב"ד ועל הרבי – באופן טבעי ומתבקש, מתמלא ליבי על גדותיו, וככל מי מאנ"ש, אני רווה בהחלט נחת מהעובדה ששמו של רבנו הקדוש מתעלה ומתקלס.

אלא שדא עקא; יש כנראה לא מעט מתוכנו, שפרגונים כאלה שמקורם ב"חוצה" אינם לדידם רק לתוספת תענוג 'וגאוות יחידה', בבחינת 'תוסף מזון' – אלא אצלם זה כמו אויר לנשימה. בהעדר מחמאות שכאלה – נסדק אצלם ל"ע כל חוט השדרה החסידי.

במילים אחרות; כל התבטאות או פעולה שלהם מלווה עם אוזן כרויה לתגובת הרחוב.

לא שאני מקל ראש ומתעלם לחלוטין מ"מה יאמרו הבריות", כי הרי סוף כל סוף כולם מצווים ומחוייבים להיות נקיים מה' ומישראל, כולנו רוצים אך להוסיף כבוד ולקדש שם שמים. אין לנו ואסור שתהיה לנו אובססיה להתבזות, ברם מאידך אין להתעלם ממ"ש בסימן א' של השולחן ערוך:"ולא יתבייש מפני בני אדם המלעיגים עליו"! כלומר, לעיתים אתה חייב לפעול בצורה כזו או אחרת חרף הלעג והציניות שאתה סופג מלהגם ושיחם של יושבי קרנות ו'יושבי שער'.

זכיתי, כמו רבים, להסתופף בצל רבנו נשיאנו, ולראות את הקולות - את קול ה' חוצב להבות אש, המתריע ומזהיר נוכח כל ויתור אף על שעל מארץ הקודש, כולל התנגדותו העזה מאין כמוה למתן אוטונומיה לערבים.

ואני שואל אתכם. - ובהקדים: עובדה ידענא שאיש תקשורת מוכר הרים טלפון למשרדי סיעה חרדית ידועה בכנסת, ובמענה לשאלה מה עמדתה של סיעה זו בקשר למו"מ עם הפלשתינאיים – הוא קיבל מענה ותגובה לאקוניים: "אנו נגד התגרות באומות". ממפלגה אחרת חובשת כיפה לא שחורה אנו שומעים בצורה הכי מפורשת שהיא בעד מתן אוטונומיה לערבים, וגם לא פוסלת על הסף ("אחרי נטילת משככי כאבים") העברת 'פה ושם' שטחים לערבים (ועדיין לא נגעתי בהצהרותיה בדבר פתיחת הסטאטוס-קוו בענייני דת, ועוד ועוד) – ואני שואל בכנות; האם לאור כל זאת שייך שחסיד של הרבי יעניק קולו לאלה?

והנה, קמה קבוצה המכונה 'עוצמה לישראל' (נ"ץ) שנטלה על עצמה את המשימה להיות שלוחי הציבור הנאמן – להיות מן המוחים בכנסת נגד כל בדל מחשבה של ויתור בענייני שלימות ארץ ישראל או התפשרות בנושאי 'פיקוח נפש'. יצויין שהם גם הבטיחו, שגם בנושאי שלימות התורה והעם – הם יצביעו עם המפלגות החרדיות (ומן המפורסמות שמדובר באנשים מאד רציניים ואמינים). מאידך, רוב מוחלט של הסקרים האחרונים הראו, שיש להם את כל הסיכויים לעבור את אחוז החסימה. אז מה היינו אמורים לעשות על פי תורה?

ואגב , ובמענה לשואלים, מה כבר תשנה מחאה של 2-3 חברי כנסת, באם הם אינם שותפים בקואליציה? – אז, להזכירנו, בפעם המי יודע כמה, שהרבי ביקש להצביע למפלגות חרדיות בעיקר כדי שאלה ישבו על תקן של 'שרייערס' - מוחים ומתריעים, ולא כדי להיות שותפים בממשלה. אולי זה לא מוצא חן בעיני מישהו – אבל כך הרבי שלנו רצה!

אינני רוצה להתייחס בהרחבה לאלה שעודדו להצביע עבור ה'דתיים לייט', ועוד העזו לשרבב בדמגוגיה השמורה להם את שמו הקדוש של הרבי ככיסוי למסע הנקמה הקטנוני שלהם. הם עשו ככל שלאל ידם, וזאת, בסיוע חבריהם החדשים שב'בית היהודי-המשכילתני' כדי להגשים את נבואת הזעם של עצמם – לפיה "עוצמה לישראל" לא תעבור את אחוז החסימה. לא נאריך בדבר ההזוי והמצער, וגם בגלל שבשופטני לא עסקינן. ה' הטוב יכפר בעדם.

איברא, ואני מודה ומתוודה; מה ש'הפריע' לי בתוך כל כך - היה יהודי אחד ושמו ר' מאיר פרוש. אודה ולא אבוש; יש לי 'חולשה' אליו. הוא מזן העסקנים החרדים של פעם. אני אישית, כמו רבים, הסתייעתי בו לא אחת בענייני הציבוריות הדתית בעירי. אמרתי לר' מאיר גלויות לפני הבחירות: אילו חבריך כולם היו כמוך – לא היה לנו ספק למי במי לתמוך. ואגב, בגלל שר' מאיר הוא לדידי בבחינת "בור ששתית ממנו" אף, שכאמור, שלאחר שקלול הנסיבות צידדתי בתמיכה ב'נ"ץ' - לא ניסיתי לשנות דעתו של מי אשר גמר אומר להצביע ג' בבחירות.

אנחנו את שלנו עשינו – עפ"י מה שהיה נראה לעניות דעתנו שזהו רצונו של הרבי. איי, במבחן התוצאה לא זכינו להצליח? אבל אעפ"כ הייתה זו עדיין למיטב הבנתנו הקלושה - ההחלטה הנכונה. הרבי בשעתו לחם מלחמת קודש בנושא 'מיהו יהודי'. בארכיוני מצויים קטעי עיתונות לרוב המדווחים שכמעט כל זרמי הציבור אז - הן הדתי והן החרדי, הכפישו את כרם חב"ד, והרי ידוע, שלבסוף מלחמת קודש זו בעוה"ר לא הוכתרה בהצלחה. האם בגלל זה חלילה הרבי טעה? גדולי ישראל ובראשם רבה"ק לחמו בציונות וב'השכלה' , האם הצליחו? אי"ז סוד שהציונות וה'משכילים' קצרהו וניתקו רבבות מאחב"י מכור מחצבתם, ופרקו מעליהם עול תורה ומצוות רח"ל. האם בגלל זה ח"ו נאמר שגדולי ומצוקי ארץ טעו?

אין-הכי-נמי, אותם אלה שהחיות החסידית אצלם יונקת אך באמצעות צינורי האינפוזיה של דעת הרחוב והתקשורת –אלה אכן מצויים בבעיה חינוכית מצערת שאת הפתרון לה נוכל אולי להציע במסגרת פאבריינגען 'לעבן א ביסל משקה'.

כאשר התקשר אלי ר' מאיר פרוש ידידי, והזמין אותי לסעודת מלוה מלכה במוצש"ק האחרון בבית ש"ב העסקן המהולל ר' לוי ויליאמובסקי בכפר חב"ד, נעניתי להזמנתו, גם מצד הכרת הטוב, וגם כדי לחזקו ולהיות לו בבחינת "עוצמה ל..ר' מאיר" מצד ימין, ובמיוחד נוכח המערכות הנכונות לו מסתמא עם חלק מחבריו בסיעה. באותה 'מלוה מלכה' לא ניסיתי להתיפייף, ולא הצגתי מצג שווא כאילו גם אני 'מחותן ראשי' בהצלחת 'יהדות התורה' (ב"ה) בבחירות. נשאתי באזני המסובים דברים ברורים-רלבנטיים שנבעו מליבי ומהשקפתי. ובהזדמנות זו הנני לציין לשבח את הדברים הקולעים והבהירים שנשמעו שם מפי ידידי הרה"ח רמ"מ ברוד שי', כמו מפי הרבנים הג' ר'משה הבלין מקרית גת ור' ש"ז ירוסלבסקי מאלעד שהשתתפו ב'מלוה מלכה'.

היות ואין הנחתום מעיד על עיסתו, אני מעתיק מייל שקיבלתי היום מידידי העסקן היקר, הרה"ח ר' אורי הולצמן שי' שהיה מראשי המעודדים לתמיכה ב'עוצמה לישראל' ואף התנגד לכתחילה להשתתפות אנ"ש ב'מסיבות' כגון דא, עקב חששו שיהיה לזה גוון פוליטי על-דרך המסיבה ה'צנועה' הידועה בכפר המכביה שכמה משוטי הכפר נטלו בה חלק. הרב הולצמן למי שאינו יודע הוא חבר מועצת העיר ביתר עילית ויו"ר פורום נציגי חב"ד ברשויות המקומיות.

וכך הוא כותב לי:

שמחתי לקרוא שכת"ר הואיל להשתתף אמש במוצש"ק שירה במסיבת ההתוועדות בכפר חב"ד ..... על פי הזמנת ובהשתתפות ידידנו חה"כ הרה"ח ר' מאיר פרוש שיחי'. אציין בזאת כי גם אני הוזמנתי על ידי ר' מאיר פרוש להתועדות הנ"ל, אך נאלצתי להשיב בשלילה, אף כי הנני מוקיר ומיודד רבות עם ר' מאיר פרוש שיחי', אבל כבר היתה בידי הזמנה קודמת, למלוה מלכה בביתר עילית, שאורגנה על ידי ידיד קרוב מעסקני העיר ונכבדיה, ולא היה מן הראוי שאבטל את ההזמנה שקדמה.
לכן נהניתי לקרוא ולשמוע שכת"ר ואתו עמו עוד חסידים אחרים הכריזו ודרשו מידידנו הרה"ח ר' מאיר פרוש נאמנות מוחלטת לבקשות ותביעות כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו.
ויהי רצון שהדברים שנאמרו מן הלב ייכנסו ללבו ויפעלו פעולתם בו ובחברי סיעתו, להגן וללחום את מלחמות הרבי בכנסת, בעזרת השם.
יתן הקב"ה שתאריכו ימים על ממלכתכם, ממלכת התורה והחסידות ברחבי ערי הצפון - "עורי צפון ובואי תימן"


הרב דוד מאיר דרוקמן עם הרב מאיר פרוש אמש (צילום: COL)
הרב דוד מאיר דרוקמן עם הרב מאיר פרוש אמש (צילום: COL)

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
הערות למערכת
הוספת הערה למערכת
כותרת:

הערה למערכת:
© 2018 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן