קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|לקראת המו"מ הקואליציוני: חשש מפגיעה בבחורי הישיבות
(יום חמישי, י''ג שבט תשע''ג)
נתניהו ולפיד הצהירו בחגיגות הנצחון ובהודעות מפורטות לכלי התקשורת כי גיוס תלמידי הישיבות יהיה התנאי המרכזי עליו ייאלצו להסכים כל השותפות הקואליציוניות ● בפנים: כל תרחישי הקואליציה פגיעה בבחורי הישיבות

הדיווחים, הפרשנויות, הראיונות. בחירות תשע"ג - ערוץ מיוחד

ראש הממשלה בנימין נתניהו יישר אתמול קו ברור עם יו"ר מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד והצהיר כי שלושה קווים ינחו את ממשלתו העתידית כשהראשונה שבהם היא סוגיית השוויון בנטל.

"הציבור בישראל רוצה שאמשיך להנהיג את המדינה והוא רוצה שארכיב ממשלה שתחולל שלושה שינויים גדולים בתחום הפנים: הגברת השוויון בנטל, דיור בר השגה ושינויים בשיטת הממשל", אמר ראש הממשלה והוסיף כי "אני בא עכשיו מפגישה ממושכת עם שותפי אביגדור ליברמן, אנחנו סיכמנו שבנוסף לאחריות בטחונית ומדינית אנחנו נמקד את השיחות להרכבת הממשלה בשלושת העקרונות הללו".

מוקדם יותר כינס יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים ובה התייחס לתוצאות הבחירות. ליברמן הבהיר ברורות כי לפיד יהיה השותף הבכיר בקואליציה. "אין ספק שיאיר לפיד, עם 19 מנדטים, הוא שותף בכיר ולא זוטר בממשלה", אמר.

כשנשאל על התפקיד בו יזכה בממשלה אמר כי "טבעי שלפיד יתמקד בנושאי פנים ויקבל את תיק האוצר".

באשר להרכב הממשלה העתידית אמר ליברמן כי "אנחנו לא פוסלים אף אחד, עם זאת, גם המפלגות החרדיות מבינות שיצטרכו להתגמש. כל מי שיסכים ם עקרונות הממשלה החדשה מוזמן להצטרף".

ליברמן הדגיש כי הממשלה חייבת להגדיר את נושאי הדגל שלה מתחילת הכהונה. "אי אפשר ללכת על הכל, וצריך להגדיר בדיוק את המכנה המשותף", אמר, "האיחוד עם הליכוד היה סביב שני דברים: המשכיות של ממשלת המחנה הלאומי וגם של נתניהו. בלי האיחוד הזה התמונה היתה אחרת לגמרי. העם מבקש שינוי דרמטי ולא קוסמטי. השינויים בסדר היום הפנימי שלנו כוללים את השוויון בנטל, יוקר המחיה, דיור בר השגה ושינוי בשיטת הממשל".

יאיר לפיד עצמו רמז בליל הבחירות כי בכוונתו להקים גוש חוסם למפלגות החרדיות כשקרא לנתניהו להרכיב ממשלה עם "הכוחות המתונים".

"אנו צריכים למצוא דרך לעבוד יחד כדי למצוא פתרונות אמיתיים לאנשים אמיתיים. אני קורא לבכירי המערכת כי גיוס תלמידי הישיבות יהיה התנאי המרכזי עליו ייאלצו להסכים כל השותפות הקואליציוניות הפוליטית להקים ממשלה רחבה ככל האפשר שתאחד את הכוחות המתונים מימין ומשמאל, כדי שנוכל להביא לשינוי אמיתי במדינת ישראל", אמר.

בעקבות מה שמסתמן כ"קואליציית השוויון בנטל", קיימת דריכות מהולה בחששות כבדים לקראת המו"מ הקואליציוני שייפתח בהצהרת כוונות מצד המפלגות החילוניות לפגוע בעצמאות החינוך החרדי ובחורי הישיבות. עם זאת, ביהדות התורה הבהירו כי לא יאפשרו שתיפול שערה מראשו של בחור ישיבה וכי עולם התורה לא ייפגע.

ובמפלגת העבודה עדיין לא הפנימו שסדר היום במערכת הפוליטית כבר לא מצוי בידיה.

בהתייחסות ראשונה לתוצאות הבחירות הודתה יחימוביץ' כי התוצאה מאכזבת אך אמרה כי יש מקום לכונן קואליציה בראשות מועמד מהשמאל וללא נתניהו.

"התוצאה הסופית – 15 מנדטים, היא אמנם הרבה יותר ממה שמישהו חלם לפני שנה וחצי, אבל מאכזבת", אמרה.

"רצינו שציבור גדול הרבה יותר ילך אתנו בדרך הלא פשוטה, אבל הכל כך צודקת, שבחרנו בה. אני עושה כל שביכולתי שתקום כאן קואליציה חברתית ושוחרת שלום בלי נתניהו – זה אפשרי. אני מברכת את לפיד אך קוראת לו לא להצטרף לממשלת נתניהו, שמתכוונת לרסק את מעמד הביניים. אם ישתתף בקואליציה חלופית – אסייע לו. אם לא – ננהיג, יחד עם סיעה מצוינת ולוחמנית – אופוזיציה לוחמת שלא היתה כמותה".

בשיחות עם מקורביה הבהירה יחימוביץ' כי היא מוכנה להמליץ לנשיא המדינה שמעון פרס על לפיד כמועמד לראש הממשלה במידה ויחליט שלא לחבור לנתניהו, או לחילופין על עצמה – במידה ולפיד ייעתר לכך. אולם לפיד הדף את היוזמה והבהיר כי אין בכוונתו לחולל גוש חוסם לנתניהו וכי הוא מעדיף לשבת בממשלה שבראשה יעמוד נתניהו. "שמעתי גם את הדיבור על גוש חוסם, לא נעשה גוש חוסם עם זועבי",
אמר.

גם סיעת התנועה, שתמנה ככל הנראה שישה חברים בכנסת הבאה, התכנסה אתמול לראשונה במטה המפלגה ברחוב המסגר בתל אביב. יו"ר התנועה, הגב' לבני, לא שללה כניסה לממשלה הבאה, אך הבהירה כי לא תיכנס בכל מחיר.

"אנחנו לא יודעים איזו ממשלה תקום כאן ולכן אני לא מתכוונת להתייחס לכל מיני הרכבים ואיפה אנחנו נהיה. אנחנו נכנסנו עם אג'נדה ברורה, בכל מקום שבו לא נהיה או נהיה זאת תהיה האג'נדה שלנו ואותה נמשיך לקדם", אמרה לבני. במסיבת עיתונאים, כשלצדה עמרם מצנע, עמיר פרץ, אלעזר שטרן, מאיר שטרית ודוד צור.

| הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
הערות למערכת
הוספת הערה למערכת
כותרת:

הערה למערכת:
© 2018 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן