קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|'אנחנו צריכים בכפר הרבה גימ"לים' ● בספסל האחורי עם פרוש
(יום חמישי, כ''ח טבת תשע''ג)

זה התחיל באיחור של המראיין ונגמר בקריאה נרגשת של המרואיין לחסידי חב"ד להצביע עבור רשימת ג' לכנסת הקרובה. הרצל קוסאשוילי התלווה למאיר פרוש מיהדות התורה, שדילג בשבוע שעבר במוסדות ובריכוזי חב"ד מצפת ועד לקריית גת, ושמע ממנו על המחיצות מהעבר שנפלו, על האמונה בצדקת הדרך, ועל הגרוע מכל מבחינתו הרובץ לפתחנו, שלשם כך הוא מבקש את הכוח של חסידי חב"ד: חוק גיוס בחורי הישיבות  לטור המלא ולתמונות

הערת מערכת: אין בפרסום סדרה זו משום נקיטת עמדה/התערבות, כזו או אחרת, במערכת הבחירות. מטרת הסדרה לתת לגולשים מידע אינפורמטיבי על קשת המפלגות הדתיות והחרדיות, המבקשות את קולם של חסידי חב"ד.

הרצל קוסאשוילי

זה התחיל בטעות שלי, אבל אני לא לגמרי אשם בה, אולי חלקית. אתם יודעים מה? תחליטו אתם.  הרי ידוע לכם שכשבישראל קובעים פגישה בשעה מסוימת, לא באמת מתכוונים לשעה הנקובה, אלא לרדיוס של עד שעה וחצי מאוחר יותר. בטח כשזה מגיע לקביעת מפגש עם פוליטיקאי בנקודת זמן כה לחוצה-בעיצומה של מערכת בחירות. זו הסיבה שחשבתי שיהיה את האיחור הקלאסי של לפחות חצי שעה, ובטח שלרגע אחד לא דמיינתי שאיאלץ לבסוף להתנצל על האיחור שלי.

אבל הנה זה קרה, ולאחר מרתון טלפונים ודחיות שונות, האחת בגלל הסתלקותו של האדמו"ר מסדיגורא זצ"ל, תיאמתי לבסוף במקביל מול אנשי הקשר שלי: הבניימינים: יו"ר וועד הכפר הרב בנימין ליפשיץ ור' בנימין ליפקין, חבר מטה ההסברה מטעם סיעת 'שלומי אמונים', פגישה וסיור עם ר' מאיר פרוש מיהדות התורה. עד כאן פשוט וקל.

דא עקא, כשהם קבעו איתי 'בשכונת הרב' בכפר-חב"ד בשעה רבע לשתיים, הם אכן התייצבו שם שתי דקות לפני הזמן! כל זה קורה מתוך ידיעה ברורה עבורי שפרוש נמצא ביום ארוך של סיורים במוסדות ובריכוזי חב"ד, החל מצפת ומגדל העמק שבצפון, דרך כפר-חב"ד במרכז ועד לקריית מלאכי וקריית גת הדרומיים. כך שהסיכויים לעמידה מדויקת בלו"ז נראית רחוקה ובלתי ריאלית לחלוטין.  לבסוף, ההפתעה הזו תפסה אותי בראשון-לציון, מה שאילץ אותי להפגין את כל כישורי התמרון והתעופה שלי, בכדי לעצור בחריקת בלמים מבהילה, אל מול חברי פמלייתו של פרוש שעמדו וחיכו לי, משל הייתי אני האישיות הבכירה... אחת אפס.

הכניסה לבית רבו של כפר חב"ד-הרב מרדכי שמואל אשכנזי, מהירה ושקטה. לחיצות הידיים הרשמיות והמנומסות בזה אחר זה בין הנוכחים, מושיבות אותנו בסדר לא מחייב מול הרב.

אולי זו טעות אופטית שלי, אבל במספר השניות שהיו לי בחוץ עם הגעתי החפוזה למקום, היה ניכר על מאיר פרוש מתח מסוים. אם לוקחים בחשבון את הרזומה הארוך שלו בדברי ימי ההיסטוריה של היהדות החרדית בארץ, אז כל העניין נראה לכאורה תמוה. בסך הכל מדובר בעוד מערכת בחירות, שדרך אגב נראית לחלק גדול מאזרחי המדינה כמיותרת וידועה מראש. אבל כשהוא שוטח בפני הרב את חומרת 'הסכנה שנשקפת לציבור החרדי' לדבריו לאחר הבחירות הקרובות, זה מסביר קצת את הגוון החיוור שהוא קיבל ביום השמשי והחם ביותר בחורף הקשה שפקד אותנו.

הרב לא חולק עליו להפתעתי. הוא אפילו מצהיר מפורשות, שבכל הפגישות שהיו לו עם פוליטיקאים שהגיעו לכפר בכדי לקבל את ברכתו, הוא העלה בפניהם את הנושא הבוער מבחינתו: גיוס בני הישיבות. פרוש מחדד את דבריו, כשהוא מעלה בפני הרב סעיף מהצעתו של אביגדור ליברמן, לפיה מי שלא שירת בצה"ל, לא יוכל להשתתף ולהצביע בבחירות שיתקיימו בעתיד במדינת ישראל.

למאיר פרוש בניגוד לעמיתיו מש"ס למשל, אין שפן עדתי לשלוף מהכובע שלו. בעוד ש"ס רוקדים במחול עיקש על הפערים העדתיים בישראל, נראה שמאיר פרוש ממוקד במטרה אחת: נטרול הסכנה שמרחפת על עולם הישיבות, לאחר ביטול חוק טל וההירתמות הפופוליסטית של רוב המפלגות הלא דתיות למצע הטרנדי שכובש את הארץ: גיוס החרדים ויהי מה.

בין היתר הוא מרחיב בבית המרא דאתרא גם בעניין "אהבה התלויה בדבר", של אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות, המציגים את עצמם כאנשי ארץ ישראל השלימה. הוא מביא דוגמאות משרון, נתניהו וליברמן שאכזבו ברגע האמת.
לאחר הפגישה עם הרב ועם יו"ר וועד הכפר, אני מתפנה לשיחה קצת יותר אינטימית איתו.

תגיד, מה אתה בעצם מצפה מחסידי חב"ד, שיכירו בכם כ'מפלגה החרדית ביותר'?

"אני מצפה שחסידי חב"ד יחזקו אותי, לא רק ביום הבחירות, אלא בכלל, שיחזקו את הקול שלי, בכדי שאני אוכל להזכיר תמיד לחבריי: 'חברה, חב"ד איתנו. מצביעים עבורנו. בואו נייצג גם אותם'. אין סיבה שחסידי חב"ד לא ייוצגו על ידינו בכנסת הקרובה, לאחר שכאן בכפר חב"ד ולא רק כאן, יצביעו לרשימה שלנו".

אז אתם כן על תקן 'המפלגה החרדית ביותר' שהרבי הורה להצביע בעבורה במספר הזדמנויות?

"אני לא מתיימר להיות 'משפיע' בחב"ד. אני בטוח שיש לכם רבנים ומשפיעים שיכולים לכוון לדעתו של הרבי, וגם בקיאים ממני בנושא. זה שאנחנו חרדים אתה רואה. אני כן אומר, שלחסידי חב"ד אין הרי נציגות היום בכנסת. זה אומר, שאם הם מצביעים לנו, אנחנו נייצג נאמנה את היהדות החרדית הבלתי מתפשרת בממשלת וכנסת ישראל, ובתוכם את חסידי חב"ד כמובן. אבל אנחנו צריכים לראות פה, בריכוז החב"די הגדול הזה, מאסה חזקה של פתקים שלנו, של ג'".

מינית לאחרונה חסיד חב"ד כעוזר שלך, ואני רואה לימינך גם את בנימין ליפקין חבר מטה ההסברה. זה אומר שאתה מאמין בחסידי חב"ד?

"בנימין צורף לאחרונה כעורך בעיתון 'המבשר'. הוא איש מקצועי ביותר. ובוודאי שלא יכול להיות אצלי מצב, שבגלל שהוא חסיד חב"ד אז אני מסתפק בו בדוחק רק לעריכת העיתון. אדרבה, אם הוא יכול להיות לי לעזר גם במישור הפוליטי, אני כמובן שמח על כך ואני לרגע לא מתחרט. גם שניאור, העוזר שלי חדש אצלנו. הבן שלי הכיר אותו לפני כן והוא המליץ לי עליו. אז כן, אני מאוד מרוצה מהשניים, בלי קשר להיותם חסידי חב"ד. אבל זה לא חידוש גדול בכלל, כי בקבוצה שאני נמצא בה בתוך אגודת ישראל ונקראת בשם 'שלומי אמונים'. אתה תמצא אצלי שם את כולם-חסידי חב"ד, חסידי קרלין, חסידי סלונים וחסידי ביאלא. את כולם אתה תמצא אצלי".  

אתה באמת חושב שכל הנציגים ביהדות התורה רואים עין בעין את שלושת השלמויות שחשובות לחב"ד: שלימות התורה, העם והארץ?

"אני חייב לומר, שגם הנושא הזה נבדק על ידי. אני חש שגם חבריי ביהדות התורה כשהם חייבים להכריע בשאלה כזו או אחרת, הם משקללים ובודקים כל פניה ונושא, גם דברים שחשובים לחסידי חב"ד. כמובן שכל אחד בא מקהילה אחרת וחושב אחרת, אבל, אין את המתח, את הכאב ואת המחסום שהיה בעבר. ואם כך הם פני הדברים, אז צריך גם להוכיח את ההיפך: שחב"ד מתקרבת ליהדות התורה. ולא בגלל הגשמיות שבדבר, אלא כי באמת הזמנים השתנו".

נשמע מפיך כאילו שהפעם מערכת הבחירות הזו שונה ממערכות הבחירות הקודמות.

"יש הפעם נושא בעיני, שהוא באמת חשוב לכל בית חרדי. יש את בעיית גיוס בני הישיבות. אתה יודע שאין כרגע הסדר חוקי פורמאלי למעמד של בני הישיבות? כל אמא צריכה לדעת שאם הדבר הזה מתגלגל הלאה, נגיע לכך שבג"צ עוד ינגן לנו ללכת לצבא ויורה למשטרה לפעול בהתאם. אז כן, כל אמא צריכה לדעת שיכול להיות שיבוא יום והן יצטרכו לפעול בהתאם. זאת אומרת-שלא שולחים את הבן לבקו"ם, אלא צריך להחביא את הבן. הם לא יוכלו למלא את בתי הסוהר עם כל כך הרבה בחורי ישיבה. חד משמעית אני אומר לך שהם לא יוכלו! ואני אומר, בכדי שלא נגיע למצב הזה, תצביעו לנו שנילחם על כך, ועל זהותם האמיתית של בני הישיבות".

לאחר שיצאנו מבית הרב והגענו בחזרה למכונית הוואן שהביאה אותו על פמלייתו, שלף פרוש מתא הכפפות את ארוחת הצהריים שלו: שקית אוכל ובתוכה פלחי תפוח. ניסינו להבין יחד, עד כמה לדעתו הוא יצליח לדבר אל הרציונל של חסידי חב"ד. האמת? קצת היה נראה לי תמוה שהוא 'נלחם על חייו' ומנסה לקושש קולות דווקא בריכוז חרדי כמו כפר-חב״ד. אבל בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, כנראה שאין מה לחפש צדק.

(צילומים: שמוליק סופר, COL)
(צילומים: שמוליק סופר, COL)| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
הערות למערכת
הוספת הערה למערכת
כותרת:

הערה למערכת:
© 2018 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן