קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|ערוץ 13: הרבי הורה ומבצע ההצלה ההיסטורי יצא לדרך
(יום ראשון, י''ג סיון )
אסון צ'רנוביל, התאונה הגרעינית החמורה ביותר בהיסטוריה, חזר לכותרות בעקבות סדרה עולמית שעוסקת בפרשה ● בערוץ 13 פרסמו כתבה נרחבת על מבצע ההצלה הגדול של צעירי אגודת חב"ד בעקבות הוראת הרבי ● "אני מורידה את הכובע בפני אנשי חב"ד", אמרה גלינה זקשנסקי, שהגיעה לישראל בקבוצה השנייה ● מי שפיקד על המבצע המורכב, הרב יוסף יצחק אהרונוב סיפר כי לאחר שהרבי שמע את הזעקות, הוא הורה לקחת אחריות על הילדים ולעלות אותם לארץ: "מילים ספורות שהניעו מבצע הצלת הילדים מהגדולים בהיסטוריה" ● לסיפור המלא

שלמה מן

אסון צ'רנוביל, התאונה הגרעינית החמורה ביותר בהיסטוריה, חזר לכותרות בעקבות סדרה עולמית שעוסקת בפרשה.

"לא הרבה יודעים על הקשר הישראלי לאירוע, ועל המבצע המורכב להבאתם של 3,000 ילדים שהיו תחת סכנה - לישראל", נכתב בפתח כתבה נרחבת בערוץ 13 ובה סיקור מרתק מהפרויקט החב"די המפורסם.

"כשממדי האסון החלו להתבהר, החליטו אנשי חב"ד שהם לא יכולים לעמוד מנגד – והעלו 3,000 ילדים מהאזור הנגוע בקרינה", נכתב על הפרויקט שיצא לדרך בעקבות הוראה מיוחדת של הרבי.

על מעורבות הרבי נכתב בכתבה כי "לאחר הפיצוץ הגרעיני, ארגון הבריאות העולמי קבע שהסכנה הגדולה ביותר נשקפת לילדים, מאחר שהמערכת החיסונית שלהם עוד חלשה. בעקבות ההצהרה, ארגונים יהודיים קראו לתנועת חב"ד להציל ילדים ממשפחות עניות המתגוררות באזורי הקרינה.

"הרבי מלובביץ' נענה לקריאה והחל בפרויקט להעלאת ילדים יהודים. הוא הורה להקים ביישוב כפר חב"ד, הנמצא במרכז הארץ, מרכז קליטה - שם הוקמו מוסדות מיוחדים לקליטת הילדים בתנאי פנימייה מלאים, וזאת בתמיכת משרד הרווחה".

בכתבה מתראיינים עולים, החושפים איך נראתה העלייה בעיניים שלהם. "אני מורידה את הכובע בפני אנשי חב"ד", אמרה גלינה זקשנסקי, שהגיעה לישראל בקבוצה השנייה. "הם עשו עבודה מטורפת, אנשים מאוד מיוחדים. הם ניסו לעטוף אותך מכל הכיוונים. לפעמים מצליחים ולפעמים לא, אבל רואים ומרגישים את הרצון הזה. ניסו לדבר עם ילדים, לתקשר, לעזור, לעשות פעילויות כדי שילדים יתנתקו קצת. כמה שיכלו".

בכתבה סופר כי "מי שניהל את מבצע העלאת הילדים מראשיתו, ולאורך עשרות שנים, הוא הרב יוסף אהרונוב, ראש מפעל השליחות של חב"ד בישראל".

בראיון לערוץ, סיפר הרב אהרונוב: "לאחר הפיצוץ הגרעיני, הילדים היו בסיכון המוגבר ביותר. אם כל אחד שנחשף לקרינה המסוכנת חשוף לסכנה, ילדים, שנמצאים בשלבי הגדילה וההתפתחות, חשופים פי כמה ובמיוחד כשהמערכת החיסונית שלהם חלשה. הדבר בא לידי ביטוי בתופעות כמו הפרעה בפעילות התקינה של בלוטת התריס או גילוי של מחלות ממאירות אחרות, וההורים פשוט זעקו לעזרה", אמר.

הרב אהרונוב סיפר כי לאחר שהרבי שמע את הזעקות, הוא הורה: "קחו את הילדים תחת אחריותכם והעלו אותם לארץ". "מילים ספורות שהניעו מבצע הצלת הילדים מהגדולים בהיסטוריה", אמר הרב אהרונוב.

מהכתבה עולה כי מספר הילדים שהעלה צעירי חב"ד עומד על כ-3,000 ילדים. "רובם המוחלט נשאר בארץ, ובחב"ד ממשיכים לדאוג להם עד היום, כולל בהבאתם לחופה ולהקמת בית בישראל", נכתב בכתבה, "מצבם של הילדים שהועלו לישראל במסגרת המבצע נחשב טוב בהרבה מגורלם של מי שנותר שם – הם הועלו בשלבים המוקדמים וכך נחשפו פחות לקרינה. בארץ הם זוכים למעקב צמוד ב"הדסה" שם עורכים מחקר אחר נזקי השפעת הקרינה על מערכות הגוף השונות, גם שנים רבות לאחר הפיצוץ הגרעיני, וכן את נזקי ההשפעה על הדור השני".

על רקע הכתבה: קבוצת ילדים שעלתה במסגרת פרויקט "ילדי צ'רנוביל" (צילום: צעירי חב"ד למען ילדי צ'רנוביל)
על רקע הכתבה: קבוצת ילדים שעלתה במסגרת פרויקט "ילדי צ'רנוביל" (צילום: צעירי חב"ד למען ילדי צ'רנוביל)

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן