קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|השליח בשבדיה לימד את ילדיו, ונקנס ב-100 אלף דולר
(יום רביעי, ט' סיון )
100 אלף דולר קנס לשליח חב"ד בשבדיה הרב אלכסנדר נמדר ב'עוון' שחינך את ילדיו בבית ולימדם תורה, ולא שלח אותם ללמוד בבית הספר הממלכתי השבדי מעבר לבעיית החינוך הרוחנית, ניסה השליח להסביר כי בית הספר בשבדיה איננו מספק ביטחון לילדיו בעקבות מצב האנטישמיות במדינה, אך בית המשפט העליון בשבדיה דחה את עתירתו וקנס אותו • "האבסורד כאן זועק לשמיים", אומר הרב נמדר ל-COL לסיפור המלא>>

כתב COL

100 אלף דולר קנס לשליח חב"ד בשבדיה ב'עוון' שחינך את ילדיו בבית ולא בבית הספר הממלכתי בית המשפט דחה את טענות הרב שבית הספר בשבדיה איננו מספק ביטחון לילדיו וכי ברצונו להעניק להם חינוך יהודי-דתי, ולאחר שנלחם בשלוש ערכאות שונות, הוא אומר: "אנחנו מקבלים מהעירייה תשובות שהן התעמרות מכוונת ואנטישמית".

את הקנס הגבוה - 67 אלף דולר בגין אי שליחת הילדים לבית ספר, ועוד 33 אלף דולר הוצאות משפט (סך הכול, כ-360 אלף שקלים) - השית בית המשפט העליון על שליח חב"ד בעיר גטבורג שבשבדיה, הרב אלכסנדר נמדר, ורעייתו לאה, בשל רצונם ללמד את ילדיהם רבקה (14) ולוי (12) בביתם.

כבר שמונה שנים מתנהל המאבק המשפטי של הרב נמדר המבקש להגן על זכותו ללמד את ילדיו בבית. "האבסורד כאן זועק לשמיים, כיוון שהעירייה מכירה מקרוב את החינוך שאנחנו מעניקים לילדינו, ובעבר קיבלנו על כך פידבקים רבים" הוא אומר ל-YNET.

הילדים, רבקה ולוי, לומדים מטעמים מובנים עם הוריהם בביתם ולא בבית הספר הממלכתי, כדי לקבל חינוך יהודי. הם מסתמכים על החוק השבדי הקובע שניתן לחנך ילדים בבית, בתנאים מיוחדים.

מערכת החינוך בגטבורג עתרה לבית המשפט שקנס אותם בעשרות אלפי יורו. הרב ורעייתו ערערו לבית הדין העליון במדינה האירופית, אך נדחו והם נדרשים לשלם את הסכום העצום עד יום שישי הקרוב, י' בסיוון (14.6). בנוסף, הם חויבו בתשלום הוצאות משפט בסך 30 אלף דולר.

"האבסורד כאן זועק לשמיים, כיוון שהעיריה מכירה מקרוב את החינוך המעולה ואת המאמץ המירבי בתחום שאנו מעניקים לילדינו, ובעבר קיבלנו על כך פידבקים רבים" אומר הרב נמדר.

"צריך להדגיש: החינוך שלנו בכלל לא זר לאנשי העירייה כיוון שאנו הורים לאחד עשר ילדים, ותשעת הגדולים גדלו ולמדו אצלנו בבית ויצאו ילדים לתפארת. בכל מקצועות החול הם למדו עם מורים פרטיים שעלו לנו הון תועפות, ובכל המבחנים והמבדקים שאנשי מחלקת החינוך של עיריית שבדיה עשתה לנו, כולם ללא יוצא מן הכלל קצרו הצלחות וקיבלנו מחמאות על החינוך שלהם ועל הידיעות שלהם.

"ילדינו הבוגרים עובדים כולם בחינוך היהודי כמנהיגים, מורים ורבנים בארה"ב, באיסלנד ובשבדיה. צריך גם להדגיש שאשתי לאה, במקור מלונדון, היא מחנכת מוסמכת. לי עצמי יש תעודת לימודי רבנות שנחשבת בארה"ב כתואר BA".

לדבריו, "הבעיה החלה ב-2011 כאשר החוק השוודי השתנה והרשה לימוד פרטי בבית רק אם יש תנאים מיוחדים. המקרה שלנו הוא בהחלט מקרה מיוחד, ומשתי סיבות: קודם כל להקנות לילדים שלנו חינוך יהודי. הניסיון שלהם לכפות עלינו חינוך שנוגד את העקרונות שלנו מזכיר לנו סיפורים על ילדים יהודיים דתיים ברוסיה הסוציאליסטית.

"ושוב: הילדים שלנו לא הולכים לבית הספר כי הם לא אוהבים ללכת, כי הם עובדים או כי אנחנו עצלנים. הם לומדים מצויין והרבה, ומקבלים חינוך אינטנסיבי. הידיעות שלהם במתמטיקה, אנגלית, הנדסה, גיאוגרפיה ועוד – שוות ערL ואף לפעמים עולה כעל אלו של ילדים רגילים מבית ספר ממלכתי. לכן אין סיבה שלא ירשו לנו לגדל את ילדינו ברוח היהדות. ובנוסף, אנחנו מסבירים להם שהמצב הביטחוני כאן לא נוח ליהודים, בפרט לא לבעלי חזות יהודית מובהקת.

חשוב לי להזכיר שהבנים שלי הם היחידים בכל העיר שמסתובבים ברחוב עם חזות יהודית גלויה, ושרק לפני כחודש יהודיה בשבדיה נפצע באורח אנוש מדקירות בידי מהגר מוסלמי; בנוסף, בחורף הושלכו בקבוקי תבערה על בית הכנסת שלנו. במצב כזה אנחנו לא יכולים לתת לילדים שלנו להיכנס לכזה סיכון וללמוד בבית ספר כללי. התשובות של נציגים בעירייה בנושא הזה היו מקוממות. הם לא רואים סכנה בזה שהילדים שלנו ילמדו עם סביבה עוינת ואף מסוכנת, והציעו לנו שפשוט נארוז את עצמינו ונעבור לעיר או למדינה אחרת, או שהילדים יישבו נעולים בהפסקות בחדר מיוחד, כדי שמוסלמים לא יוכלו להתעסק איתם. זו התעמרות מכוונת ואנטישמית".

הרב אלכסנדר, בן להורים שנמלטו מאיראן והתיישבו באיטליה, ורעייתו לאה מלונדון שבבריטניה, נשלחו על ידי הרבי מליובאווויטש לעיר הנמל גטבורג, לפני כ-30 שנה כדי להפיץ את המסורת היהודית העיר. מאוחר יותר הם אף דאגו להביא שולחים נוספים לעיר הבירה שטוקולהם וכן לעיר מאלמו שהיו מי שהגדירו כעיר המסוכנת ביותר ליהודים בכל אירופה.

"הילדים שלנו, אגב, מדברים 4 שפות – שוודית, אנגלית, עברית ואידיש", מתגאה הרבנית נמדר. ואת החברה שחסרה להם לפעמים הם משלימים במחנות נופש יהודיים מקומיים ובינלאומיים ובפגישות עם חברים שמשתתפים איתם בתחרויות לימוד בינלאומיות".

הרב נמדר מבקש מהציבור הרחב להשתתף אתו בתשלום הקנס. תשלום אותו הוא אמור להעביר במלואו עד יום שישי הקרוב. ניתן לתרום במייל זה:

www.charidy.com/sweden"אבסורד זועק לשמיים": הרב נמדר עם מקורב. למטה: פסק הדין של ביהמ"ש העליון בשבדיה
"אבסורד זועק לשמיים": הרב נמדר עם מקורב. למטה: פסק הדין של ביהמ"ש העליון בשבדיה| הסר תמונה


| הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. עושים דגש על הפרט הלא נכון ולא פלא שמפסידים במשפט
(2019-06-12 21:33:13)
הבעיה של הבטחון בהחלט קיימת אבל זאת לא יכולה להיות הסיבה לא ללמוד בבית ספר ממלכתי.
בכלל, כל גילוי של פחד או הסתתרות של יהודי מחשש לאנטישמיות בדרך כלל רק מביא לאנטישמים עוד סיפוק וגורם להם להבין שהם מצליחים וממילא רק מגבירים בדרך הזאת את האנטישמיות. גם אם הדבר מוגדר "מסוכן", יהודי צריך להיות גאה ביהדות שלו ולא להימנע להסתובב בין גוים עם חזות יהודית מלאה, אחרת המצב רק יחמיר ועוד חלילה נגיע שהיה בפרוץ השואה רח"ל. לכן כמה שזה נשמע מלחיץ ומסוכן, ילד יהודי צריך לדעת שהוא יכול להסתובב חופשי גם קרוב למוסלמים ובלי להסתיר את יהדותו. למוסלמים יש ערך רב לעניינים של כבוד ולכן בדרך כלל, כשיראו יהודי ששומר על כבודו וגאה ביהדותו, זה בסופו של דבר יגרום להם לכבד אותו.
חוץ מזה, בבתי ספר באופן כללי, בכל העולם, גם באה"ק ואפילו במוסדות חינוך חרדיים, לצערנו נפוץ העניין שילדים בוחרים קורבנות להצקות שלהם ופוגעים בהם, מי במילה לא טובה, ומי באלימות, לפעמים אף באלימות קשה. לא כאן המקום לדבר איך כן צריך להתמודד עם זה, אבל דבר אחד בטוח שלא ניתן לעשות - ואף מאוד לא בריא - שאותם הילדים שעלולים לחוות אלימות - פשוט לא ילכו לבית הספר וילמדו בבית. ככה יהיה רק יותר גרוע בשבילם.

ועם זאת, ברור כשמש שהילדים של הרב נמדר - אסור שילמדו בבית ספר ממלכתי - וזאת מסיבה אחת ויחידה.
הסיבה היא שילדים יהודים חרדיים לא יכולים ללמוד במוסד לא יהודי, במוסד שאין בו אווירה של יראת שמים, במוסד שמהווה עבורם סכנה רוחנית ! ילדים חסידיים יכולים ללמוד רק במוסד חינוך יהודי כשר ואין כזה בשבדיה. נכון שקצת קשה להסביר זאת לשופט נוכרי שאולי גם אנטישמי, אבל זאת ורק זאת צריכה להיות הסיבה


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן