קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|כשהרבי חזר בהתוועדות פירוש האדמו"ר מסקולען ● פרסום ראשון
(יום ראשון, י''ד אייר )
בעקבות פטירת האדמו"ר מסקולען רבי ישראל אברהם פורטוגל זצ"ל לפני כחודשיים, מגיש הרב שמואל מנחם מענדל בוטמאן מנהל 'צעירי-אגודת-חב"ד' המרכזית סיפור 'מכלי ראשון' הנחשף כאן ב-COL לראשונה ● על שליחות מיוחדת לרישום ס"ת לילדי ישראל אצל האדמו"ר הקודם מסקולען רבי אליעזר זוסיא פורטוגל זצ"ל, ועל החידוש המיוחד שחזר בפני המשלחת, עליו חזר הרבי בהתוועדות בשבת ● השליחות אל האדמו"ר מסקולען

בעקבות פטירת האדמו"ר מסקולען רבי ישראל אברהם פורטוגל זצ"ל לפני כחודשיים, מגיש הרב שמואל מנחם מענדל בוטמאן שיחי', מנהל 'צעירי-אגודת-חב"ד' המרכזית סיפור 'מכלי ראשון' הנחשף כאן ב-COL לראשונה.

כפי שפורסם מעל במה זו ובמקומות רבים אחרים, על הקשר המיוחד והלא שגרתי של הרבי עם האדמו"ר מסקולען ובנו ממשיך דרכו זצ"ל, שהחל עוד בשליחות עלומה כשהרבי פעל לשחרורם באמצעים דיפלומטיים ואחרים מהכלא הרומני-קומוניסטי, שם נכלאו בתנאים קשים 'בעוון' הצלת מאות ילדים יהודים לאחר המלחמה הארורה.
הקשר נמשך שנים רבות לאחר מכן, כשהאדמו"ר הקודם מסקולען התגורר בברקולין ונהג להשתתף מעת לעת בהתוועדויות אצל הרבי.

הרב שמואל בוטמאן, חושף כאן סיפור מרתק המעיד אף הוא על הקשר המיוחד של הרבי לאדמו"ר מסקולען זצ"ל, ונסב סביב מבצע 'אות בספר התורה' שתיקן הרבי.

הרב שמואל מנחם-מענדל בוטמאן

זמן-מה לאחר שהרבי הכריז על הענין של כתיבת ספר תורה לילדי ישראל, קבלתי טלפון מידידי הגאון ר' חנניה יוסף אייזנבאך שי' שהיה כדאי לבקר את האדמו"רים בארצות הברית ולבקש מהם לרשום את בניהם, נכדיהם וניניהם בספר התורה כי אז ייעשו כך גם החסידים שלהם. וכמו שעשו בארץ הקודש בהצלחה רבה.

עשינו כך. הסיפור הזה הוא עם האדמו"ר מסקולען שהיה גר אז בוויליאמסבורג.
הגבאים קבעו לנו זמן הפגישה ליום חמישי בשעה שבע וחצי בערב. זה היה סביבות חג השבועות תשמ"ב.

בקשתי את הרה"ח התמים ר' מרדכי מענטליק ואת הרה"ח התמים ר' דוד ראסקין זכרונם לברכה שיסעו איתי לפגישה. הם הסכימו בחפץ לב.

כשבאנו בשעה שבע וחצי אמרו לנו הגבאים שאנחנו נצטרך לחכות קצת כי הוא עדיין לא הניח תפילין דרבינו תם.

כשנכנס היה נראה חלש מאד והגבאים עזרו לו ללכת. הוא נפטר בכ"ט מנחם אב, וזה היה פחות משלושה חדשים לפני פטירתו.

כשהתיישב על כסאו בראש השולחן אמר מילה אחת "כיבוד". הגבאים רצו מיד הנה והנה והביאו מיני מזונות ויין.
מזגו לו כוס יין וגם מזגו לנו. הוא אמר "לחיים" ואחרי זה המשיך לומר כמה מילים ובתוכם פירש פסוק בתהילים. "קרבו רודפי זימה" - שאצל הרודפי זימה יש עניין של קירוב, "מתורתך" - אצל אלו שיש להם שייכות לתורה, "רחקו" - לפעמים יש ביניהם ענין של ריחוק.

הרב מענטליק ביקש את בקשתנו, ומיד אמר להגבאים שירשמו את הנכדים והנינים שלו בספר התורה.

שלחתי דו"ח לרבי וכתבתי את כל הפרטים בידעי שהרבי רוצה לדעת גם את הפרטים מסביב לעצם העובדה. וגם כתבתי את הפירוש שלו על הפסוק בתהילים.

בשבת קודש היתה התוועדות ובאחת השיחות הרבי אמר "קרבו רודפי זימה" שאצל הרודפי זימה יש עניין של קירוב, "מתורתך" אצל אלה שיש להם שייכות לתורה "רחקו" לפעמים יש עניין של ריחוק.

האדמו"ר מסקולען הקודם זצ"ל, בהתוועדות אצל הרבי. בתמונות הקטנות, משמאל נגד כיוןן השעון: הרב מענטליק והרב רסקין ע"ה, ויבדלח"ט הרב אייזנבך והרב בוטמאן (ארכיון COL)
האדמו"ר מסקולען הקודם זצ"ל, בהתוועדות אצל הרבי. בתמונות הקטנות, משמאל נגד כיוןן השעון: הרב מענטליק והרב רסקין ע"ה, ויבדלח"ט הרב אייזנבך והרב בוטמאן (ארכיון COL)

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. מקורות
(2019-05-20 03:51:04)
ישר כח!
בחיפוש פשוט, הרבי מזכיר 'ווארט' זה כ"לשון הידוע על דרך המוסר" בשיחת נח מ"ז.
ה'ווארט' אכן מופיע בכמה ספרי החסידות הכללית, אך מקורו בספר המוסר "פלא יועץ" (ערך משפט ודין).


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן