קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|לראשונה בהיסטוריה של איסלנד > אור גדול מול הכפור
(יום חמישי, כ''ח כסלו )
אש של מצווה, במדינת האש והקרח של אירופה: הפעם הראשונה, היא תמיד מרגשת במיוחד, וכך זה היה נראה בהדלקה הפומבית הראשונה בהיסטוריה, במדינת איסלנד המדינה הקפואה באירופה שידועה כמדינה "של אש וקרח" זאת בעקבות הרי הגעש הפעילים, מעיינות המים החמים הזורמים מצד אחד, והשלגים הבלתי פוסקים היורדים בה, הכפור והקרח מצד שני - ראתה לראשונה אש מסוג אחר. אש של קדושה, אש של מצווה  בנוכחות יהודי המדינה, מקומיים ותיירים, ראש העיר, בכירי הממשל המקומי, שגריר ארה"ב ושגריר גרמניה, הדליק השליח הראשי הרב אברהם פלדמן את החנוכייה הציבורית הראשונה אי פעם על אדמת המדינה   לכתבה המלאה

אש של מצווה, במדינת האש והקרח של אירופה

לפני מספר חודשים בלבד התיישבו במדינה הקפואה באירופה, זוג השלוחים הרב אברהם וחיה מושקא פלדמן. יחד עם שתי בנותיהן הצעירות, באו לכאן בשליחותו של הרבי מליובאוויטש, כדי להעניק משמעות לנוכחות היהודית במקום, לבנות קהילה מאותם בודדים ובודדות המפוזרים ברחבי המדינה שברובה כפור וקרח, וליצור יש מאין אפשרות מעשית לקיום מצוות בגלוי ובגאון יהודי. אם עד עכשיו הפעילות היתה בעיקר בבית, הגיע הזמן לפרוץ החוצה אל המרחב הציבורי. וכך נאספו להם יהודים מקומיים ותיירים, בהדלקה הפומבית הראשונה, בעיר רייקאוויק בירת איסלנד, וצפו בשלהבות האש מאירות ומחממות מול הכפור האין סופי.

רייקאוויק היתה עד לא מזמן הבירה האירופאית האחרונה בה טרם פעלו שלוחי חב"ד באופן קבוע. איסלנד היא מדינת אי בצפון האוקיינוס האטלנטי, שוהים בו כמאתיים יהודים בלבד לצורכי עבודה או מחקר. חלקם גרים במקום וחלקם שוהים בו לעתים מזומנות. עד להגעת השלוחים, לא היה בית כנסת פעיל במקום. ע"פ המידע שהיה בידם, התקיים בית כנסת שפעל בבסיס צבאי של ארה"ב שם שהו לפעמים חיילים יהודיים, הבסיס היה פעיל מאז שלהי מלחמת העולם הראשונה ועד לפני כ-13 שנה.

באיסלנד יש תופעות טבע המושכות אליהם תיירים רבים. מעיינות חמים טבעיים הבוקעים מן האדמה, הרי געש פעילים, ו'הזוהר הצפוני' תופעת טבע מדהימה שמושכת רבים מכל העולם. בשנים האחרונות, גדל בשיעור ניכר מספר התיירים המגיעים למדינה, וכמובן גם תיירים יהודיים. סיבה נוספת להתגברות הנוכחות היהודית במדינה, היא טיסות המעבר של חברת WOW האיסלנדית, שנוחתות וממריאות מעיר הבירה, בדרכם לישראל וממנה.

הרב והשליח הראשי באיסלנד, ר' אברהם הוא בנו של הגה"ח הרב דוד פלדמן, עורך ראשי של תורת הרבי מליובאוויטש במסגרת מכון ההוצאה לאור 'ועד הנחות בלה"ק', וזוגתו הרבנית חיה מושקא היא בתו של השליח הראשי בגוטבורג שבדיה הרב אלכסנדר נמדר.

אל ההדלקה המרגשת, הראשונה בהיסטוריה על אדמת המדינה, הגיעו וכיבדו גם בכירי הממשל, ראש העיר, שגרירי ארצות הברית וגרמניה, ואישי ציבור נוספים.

צילום: גבריאל רוטנברג
באדיבות: בית חב"ד איסלנד

| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה| הסר תמונה


| הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן