קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|







להפוך את הזוגיות למאושרת - דרך החסידות / טור לשבת
(יום חמישי, ח' תמוז תשע''ח)
כיצד לוקחים את כל הרעיונות והמבנים המופשטים של החסידות ומשתמשים בהם כקו המוביל והמנחה את חיי היום יום שלנו? • דפוסי מחשבה וגבולות שהיו המרכיב המייצב של אנשים רבים בכל רחבי כדור הארץ, היום נעלמו כלא היו • הרב אוהד מעון בטור מיוחד במגזין שישי - לשבת קודש לטור המלא

מאת: הרב אוהד מעון

***

כיצד לוקחים את כל הרעיונות והמבנים המופשטים של החסידות ומשתמשים בהם כקו המוביל והמנחה את חיי היום יום שלנו?...

במיוחד בימינו שמוחו של כל אחד מוצף כל מיני תכנים ומכל מיני רשתות חברתיות המושכות את האדם רחוק מעצמו ומעוותות את המציאות בצורה מלאכותית. כמו-כן ישנו ברוך ה' שפע גשמי ואפשרויות בחירה ללא סוף. וכן ישנן כל מיני השפעות חיצוניות ושבירת המערכות והנהגות שהיו דרך חיים ברורות בעבר.

דפוסי מחשבה וגבולות שהיו המרכיב המייצב של אנשים רבים בכל רחבי כדור הארץ, היום נעלמו כלא היו. התוצאה היא בלבול וצער קשים ועמוקים ואבדן כיוון בחיים.

עוצמתה של החסידות בוקעת את כל המסכים והמעצורים הפנימים שיש לנו משום שהיא נוגעת ישירות בנקודה העצמית של כל אחד ואחת מאתנו ובשל כך החסידות מוציאה לאור את כל האוצרות הרוחניים הטמונים בכל יהודי באשר יהיה.

בתקופתנו המבולבלת ישנו הכרח ממשי - הוראות חיים שיעזרו לנו להמשיך קדימה לקראת הגאולה הן הפרטית והן הכללית. הוראות החיים הנמצאות בחסידות נוגעות בכל חלקי החיים החל מהכנות ללידת התינוק ועד לאחר הפטירה מהעולם הזה. הוראות והנחיות אלו אינן מושפעות ממעבר הזמן או שינויי מקום. בהיות ה' יתברך נצחי גם המתנה שנתנה לנו מהבעל שם טוב דרך הרביים ממשיכי דרכו וכמובן לרבי נשיא דורנו מתאימות לכל תקופה וכל אזור בו חיים יהודים.

***

בתוקף עבודתי, אני נתקל באופן עקבי בתופעה המדאיגה אותי מאוד. הרבה זוגות נכנסים לחיי הנישואין ללא הדרכה כלל, ביחוד הגברים, או הדרכה מסוימת שאינה מספקת בעיקר לבנות. למעשה ערכי החיים של החסידות צריכים להיות הקו המנחה של חינוך הילדים בהקדם האפשרי. משום שאין החסידות בניגוד לכל מני תאוריות שונות ומשונות עניין חיצוני, אלא החסידות היא תורת החיים עצמם, "וחי בהם".

בפן המעשי כדוגמאות לניהול חיים שמחים ועשירים ברוחניות, אזכיר כאן סיפור קצר. פעם ישבו הרבי הזקן ורבי לוי יצחק מברדיטושב ודיברו ביניהם מה הם היו עושים אילו היו ה' יתברך. הברדיטצ'ושבר אמר שהיה נותן לכל אחד את הנצרך לו בית אוכל וכדומה. ואני, ענה לו הרבי הזקן, הייתי עושה בדיוק מה שה' יתברך עושה, רק שהייתי יודע את הסיבות מדוע, או בלשון החסידות - השגחה פרטית.

כאשר מחדירים לילדים את נקודת ההשגחה הפרטית היא מלווה אותם לכל חייהם. כמובן על ההורים עצמם לחיות את העניין באופן מעשי בכדי שהילדים יחיו אף הם כך. ההקשר לחיי הנישואין כאן הוא כבר במציאת בן או בת הזוג, שהרי למעלה שתי הנשמות מאוחדות ולכן כאשר הן נפגשות בעולם הזה הן מבטאות את האחדות הזו.

***

כאשר זוג מתחתן הם למעשה בונים מקדש פרטי משלהם. נישואין בעם ישראל הן ביטוי של הנישואין כביכול בין ה' וכנסת ישראל. ולכן אם הם זוכים השכינה שורה בניהם. כלומר, הם זוכים לחברות של אמת לכל החיים. "וארשתיך לי לעולם", כך אומר לנו ה' יתברך. וכן הוא אם בני הזוג נותנים מקום אחד לשני, כלומר נותנים לשכינה לחבר אותם ולא מפריעים לה.

החסידות מבארת שעל הבעל לתת לאשתו את המרחב הרגשי שלה ותמיד לתמוך בה. כי זהו מבנה האשה, ספירת המלכות שממנה באות הנשים היא בתנועה מתמדת מנקודה לפרצוף שלם על פי הקבלה והיא עולה ויורדת על הציר הזה. וכן הנשים נעות על הקשת הרגשית הזאת.

"הרב, למה אשתי בוכה?!" שאל, זעק בעל טרי. כי היא אישה וזהו חלק מהטוב שבנשים. ולכן הרגעתי אותו פשוט נחם אותה ותלמד מה היא אוהבת ותעשה זאת ומה היא לא אוהבת ועל תעשה זאת.

חסידות מכילה את הצירוף חי. הרבי נשיא דורנו אומר שסימן לחיים זו תנועה מה שחי מתנועע והיות ואנו רוצים להגיע לימות המשיח, שגם שם קיים הצירוף חי דרך אגב, עלינו להחיות את עצמנו ולהתנועע לאור הפנימי שמביאה החסידות.

בקטן: כותב השורות
בקטן: כותב השורות

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן