קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|שלוחי חב"ד בגרמניה: כיפה ברחוב > סכנה או גאווה יהודית • ראיון
(יום חמישי, י''א אייר תשע''ח)
כיפת ברזל: יהדות גרמניה סערה בשבוע האחרון סביב הנושא הבא - ללכת עם כיפה ברחוב או לא? • לאור מקרי האנטישמיות האחרונים בגרמניה - נערכה אתמול (ד') צעדת מחאה והזדהות, ובה השתתפו יהודים ושאינם - וצעדו ברחובות ברלין עם כיפה • בראיון מיוחד למגזין שישי ב-COL משתפים שלוחי חב"ד בגרמניה - הרב מרדכי מנדלסון מקרלסרוהה, הרב שניאור טרבניק מאולם, והרב שמואל סגל מברלין - על: ההרגשה לראות את הגאווה של היהודים, התגובות של הקהילה היהודית בעירם • וגם: האם בזמן רגיש צריך ללכת עם כיפה בריש-גלי בחוצות העיר • לראיון המלא


מאת: מנדי זילברשטרום, COL

***

כיפת ברזל: לאור מקרי האנטישמיות האחרונים בגרמניה - נערכה אתמול (ד') צעדת מחאה והזדהות, ובה השתתפו יהודים ושאינם - וצעדו ברחובות ברלין עם כיפה. קודם-לכן, יהדות גרמניה סערה בשבוע האחרון סביב הנושא הבא - ללכת עם כיפה ברחוב או לא?...

בראיון מיוחד למגזין שישי ב-COL משתפים שלוחי חב"ד בגרמניה - הרב מרדכי מנדלסון מקרלסרוהה, הרב שניאור טרבניק מאולם, והרב שמואל סגל מברלין - על: ההרגשה לראות את הגאווה של היהודים, התגובות של הקהילה היהודית בעירם. וגם: האם בזמן רגיש צריך ללכת עם כיפה בריש-גלי בחוצות העיר.

***

איך התחושה לראות לא-יהודים ובמיוחד גרמנים צועדים בברלין חבושים בכיפה?

הרב מרדכי מנדלסון - קרלסרוהה: "הרגשה חיובית על הסולידריות שאנשים אלו מראים, למרות שהם יודעים שעלולים הם אולי לקבל אמירת גנאי".

הרב שניאור טרבניק - אולם: "תחושה שישנם לא יהודים שתומכים בנו וחשוב להם תחושת הביטחון של היהודים בגרמניה".

הרב שמואל סגל - ברלין: "מי שקצת מבין את המושג של משמעות היסטורית, אז לראות אלפי אנשים חובשים כיפה ברחוב שבו ניפצו חנויות ב'ליל הבדולח' המפורסם - אז זה משהוא מרשים ומחזק את האמונה בנצח ישראל".

הדילמה של היהודים: להצניע את הכיפה, או דווקא ללכת עימה בגאווה? היה מי שטען, כי למרות שהוא תומך בהצגת האמונה בגלוי - בזמן זה הדבר אינו מתאים.

הרב מרדכי מנדלסון - קרלסרוהה: "איך הרבי תמיד היה עונה?.. "אין לשליח אלא שעל אתר". וכאן בקרלסרוהה, בדרום מערב גרמניה, המצב לענ"ד בסדר גמור, אין שום סיבה להצניע הכיפה, אולי בשכונות אחרות בצרפת המצב הוא אחרת".

הרב שניאור טרבניק - אולם: "אמנם אין עניין להתגרות באף אחד. אולם הכיפה היא רק סימפטום ואם אכן מסוכן לחיות כיהודי בגרמניה, מה שאני לא בטוח, צריך לחשב את צעדינו".

הרב שמואל סגל - ברלין: "מכיוון שבתוך עמי אני יושב, אני יכול לומר בבירור שמעשים שבכל יום שאנשים רבים הולכים עם כיפה בברלין בבטחה. ללכת עם כיפה בברלין זה לא הפגנה, זה פשוט לחיות חיים יוםי-ום נורמליים. זה מה שחשוב לנו וזה המצב".

מהן התגובות ששמעת מהמשתתפים במצעד וחברי הקהילה היהודית בעירך?

הרב מרדכי מנדלסון - קרלסרוהה: "אצלנו בעיר לא היה לעת-עתה מצעד. אבל כשהידיעה על אמירת מר שוסטר יצאה, שמתי בדף הפייסבוק האישי שלי את המאמר ושאלתי מה הלאה. התגובות של יהודים ולא יהודים היו מדהימות: 'מה פתאום? אנחנו גאים ביהדות שלנו'. והיו כמה יהודים שלא חובשים לע"ע כיפה, שאמרו שדווקא לתקופה הקרובה יחבשו".

הרב שניאור טרבניק - אולם: "אצלנו לא היה מצעד, ולא הספקתי לשמוע תגובות מברלין".

הרב שמואל סגל - ברלין: "גאווה והתרגשות גדולה. התפקיד שלנו זה לקחת את זה למקום של הוספה בקיום תורה ומצוות כמו, מזוזה על פתח הבית וכו'...".


"מי שקצת מבין את המושג של משמעות היסטורית"...
"מי שקצת מבין את המושג של משמעות היסטורית"...

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן