קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|טכנולוגיה חינוכית: ה'מיזם' שיוצר מהפך בלימודי הגמרא • ראיון
(יום רביעי, ד' כסלו תשע''ח)
מיזם חדש שנפתח לאחרונה בשם "ללמוד וללמד" מתיימר לשנות את היחס שלנו למחשב ולאינטרנט (בהיבט החינוכי) ולהתחיל להתייחס אליהם כאל "אוהב" שתפקידו לסייע לנו בחינוך, ולא "אויב" שמוטב היינו מסתדרים ללא נוכחותו בבית, ובדיעבד נאלצים להתמודד מידי יום עם התופעה המוכרת של ילדינו המרותקים למסך המחשב כאשר הם שוכחים עולם ומלואו • בראיון למגזין שישי ב-COL משתף ר' דוד סוסובר מנחלת הר חב"ד, אברך צעיר שעומד מאחורי המיזם - מהיכן הרעיון? מי מוסר את השיעורים? מה אמרו אנשי החינוך על הפרויקט? וכיצד מגיבים ההורים? • לראיון המלא >>>

מאת: מנדי זילברשטרום - COL

***

מהו בעצם הרעיון של המיזם?

"המיזם בשם "ללמוד וללמד" שם לו למטרה לתת מענה לימודי-חינוכי פרטני לילדי אנ"ש בארץ ובעולם, בכל מקום ובכל שעה, ובכך לסייע לקידומם הן מבחינה לימודית והן מבחינה חסידית, כל זאת מבלי לצאת מהבית... ובכך לנצל את המחשב והאינטרנט (ואת להיטותם של הילדים..) להוספה בלימוד בשעות אחר הצהריים הפנויות בצורה חווייתית דרך הרשת".


בתמונה: אב ובנו לומדים יחד

שתף אותנו: כיצד נולד הרעיון?

"תראה, אני חושב שכל מי שפותח עיניים ורואה את התפתחות הטכנולוגיה עוברת לו מחשבה בראש האם יש איזה רעיון לחשוב עליו ולעזור במשהו להרים את המצב הרוחני של התלמידים.

"כמו כן, לדעתי, הורים היום מחפשים דרך לקדם את בנם מבחינה לימודית חינוכית וחסידית, במקביל ובנוסף ללימודיו 'הרגילים' בתלמוד תורה. נוצר היום מצב, שגם הורים לתלמידים המצליחים לעמוד בקצב הלימודי בכיתה ולהשתלב בצורה טובה, היו רוצים לתת לילדיהם 'שעות תומכות', בדמות לימוד פרטני, לחזרה על הנלמד או להתקדמות מעבר לנלמד.

"קל וחומר תלמידים שלא מצליחים להשתלב היטב בלימודים בכיתה, נדרש עבורם מענה לימודי פרטני ש'יכניס אותם לעניינים' ויעזור להם להדביק את הפערים".


בתמונה: לומדים גמרא דרך המחשב

ואיך הגעת דווקא לכיוון הזה?

"חשבתי לעצמי, הרי הרבי דיבר כל הזמן על זה שצריך לנצל לקדושה את כל ההתקדמות הטכנולוגיה שישנה בעולם, אז למה שלא ננצל גם את העובדה שכיום בכל בית של אנ"ש יש מחשב, וילדים 'מבלים' בו במשך זמן רב, לצורך הוספה בלימוד? כך עלה לי הרעיון שאפשר להקים מערך לימודים איכותי המותאם לכל תלמיד באמצעות הרשת".

ומי מוסר את השיעורים?

"השיעורים מועברים על ידי אברכים צעירים (לרוב בשנה הראשונה לנישואיהם, במקביל ללימודים ב'כולל'), מוכשרים וחסידיים, עם גישה לילדים וניסיון רב בחינוך ילדי ישראל".

לא יותר פשוט למצוא אברך מקומי שילמד עם הילד שיעור פרטי?

"קודם כל, לא בכל מקום ניתן למצוא אברך מוכשר וזמין לצורך זה. גם בקהילות הגדולות והמבוססות, שיש בהן אברכים רבים, מציאת אברך מתאים יכולה להיות כרוכה בקשיים, על אחת כמה וכמה בקהילות הקטנות ובוודאי במקומות שאין קהילת אנ"ש שזה כמעט בלתי אפשרי.

"מעבר לזה, ישנם הורים רבים שיעדיפו שבנם ילמד מהבית, כאשר הוא נתון תחת פיקוחם ואינו צריך לצאת מהבית בשעות הערב. כך הלימוד זמין ונגיש לכל אחד".


בתמונה: אב ובנו בלימוד דרך מחשב; (למצולמים אין קשר לכתבה.)

אני מבין ממך שהמיזם מיועד להורים שתמיד חיפשו אברך לשיעור פרטי?

"אפשר לומר שבעיקר.. אבל האמת שיש כאן גם חידוש גדול שאני מקווה להוציא לפועל. במסגרת התכנית הזאת אני רוצה ליצור גם אוירה של תחרות בין ילדים שמכירים בעצם רק דרך האינטרנט.. ומידי פעם לערוך גם התוועדויות משותפות עם משפיע אורח, כך שבנוסף לשיעור הפרטי ולהתקדמות בלימודים תהיה גם בעז"ה אוירה מושכת וחווייתית שתוכל לעזור לכל אחד.

"ובכלל אני חושב שגם הורה לילדים "חזקים" שלא צריכים בדרך כלל עזרה בלימודים ישמח לראות את בנו מנצל את המחשב ללימודים במקום שהמחשב יגרום לנזקים".

יצא לך לדבר עם אנשי חינוך ולשמוע את דעתם?

"בהחלט! לפני שיצאתי במיזם, שוחחתי עם כמה מנהלי תלמודי תורה ידועים, והאמת עם קצת חשש מתגובותיהם.

"למעשה, לא רק שלא הסתייגו מהרעיון, אלא אדרבה, עודדו אותי לממש אותו מן הכוח אל הפועל. אחד מהם אף ביקש לסייע בעדי וללוות את הפרויקט מבחינה חינוכית".


המוטו של המיזם המיוחד

וההורים - מה התגובות שאתה שומע מהם?

"הורים ששומעים על הרעיון משבחים אותו ומבינים את חשיבותו. זה עדיין לא אומר שכולם מיד נרשמים... כנראה שיש עדיין מרחק בין מחשבה למעשה. אך בהחלט ישנם הורים רבים מרחבי העולם שכבר צירפו את בניהם למיזם ומהם אני לא מפסיק לקבל תגובות נלהבות".

לסיום, מה אתה רוצה למסור לקהל חסידי חב"ד?

"בהשגחה פרטית, אחרי שהתחלתי להתעסק בעניין זה, הזדמן לי לראות מכתב של הרבי בו הוא כותב שבימינו צריכים לזכור שכל רגע שלא מנוצל לחינוך, בכיוון החיובי, ממילא מנוצל לכיוון אחר.

"אני מתפלל שתהיה לי הזכות לגרום להוספה בתחום החינוך של ילדי אנ"ש, ופעולה זאת תהיה ה"מכה בפטיש" שתזרז את התגלות הרבי תיכף ומיד.

"ועוד מילה אחת חשובה לסיום: כמובן שהמיזם מיועד אך ורק למי שכבר מחזיק בביתו מחשב המחובר לאינטרנט מסונן, על פי דרישות רבני חב"ד, ובוודאי שאין הכוונה לעודד את השימוש באינטרנט בצורה זו אחרת".

***

להצטרפות כעת למיזם "ללמוד וללמד" ולקביעת שיעור נסיון חינם - לחצו כאן!הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. חייבת לפרגן למיזם:
(2017-11-23 13:49:02)
פרוייקט חשוב ומבורך שעוזר מאוד להנגיש את השיעורים הפרטיים - שיעורי עזר והעשרה לילדים בזמן נוח ובמקום נוח.
כשזה התחיל בקיץ - השיעורים עזרו לילד שלי ולילדים נוספים לנצל את זמן החופשה לקדושה, בהתאם להוראת הרבי.
במהלך השנה זה גם מאוד עוזר, מלבד הרווח הלימודי הנקי (שהוא ענק, בן שלי ב"ה מקבל 100% בכל המבחנים בגמרא) ילד לומד להקדיש זמן פנוי ללימודי קודש.
בנוסף, זה עזרה מאוד גדולה לבעלי תשובה.
כשאבא חזר בתשובה בגיל מבוגר יחסית ולא זכה ללמוד בישיבה, חסר לו "גירסא דינקותא" וקשה יותר ללמוד גמרא עם הילד. השיעורים בפרויקט משלימים את הפער.
תודה רבה
חנה ג.
2. יהודי מטורקיה
(2017-11-23 13:49:39)
הבן שלי הצטרף לפרוייקט וב״ה אנחנו מאוד מאושרים מכך, בפרט מקום שלנו כמו בטורקיה שאין מספיק אפשרות ללמוד תורה, וזכינו לראות את הפרוייקט שנותן בנו תקוה.
שמחים לראות איך הבן מתקדם בלימודי הגמרא ומחיה אותו כל פעם מחדש. תודה רבה!
ס.
איסטנבול, טורקיה.
3. יישר כח
(2017-11-23 14:02:56)
כל הכבוד על היוזמה הברוכה. זו שליחות חשובה מאוד ובעזרת השם שתצליח בגדול
4. ללמוד וללמד תוכנית טובה מאוד
(2017-11-23 14:33:43)
ממליצה לכל הורה
5. כל הכבוד. מיזם מבורך
(2017-11-23 15:57:00)
6. כל הכבוד
(2017-11-23 16:34:25)
מומלץ מאוד!
7. תוכנית חובה לכל ילד לפני הישיבה!
(2017-11-23 19:58:13)
אין לכם מושג מה עשה הפרויקט החשוב הזה לבן שלי.
מהרגע שהצטרף, לא רק שהבין טוב, לא רק שלמד ללמוד,
הוא פשוט התחיל לאהוב ללמוד!
וזה לדעתי כאמא הדבר הכי חשוב!
8. למה בדיעבד?
(2017-11-24 00:31:15)
אם הרבי מלמד אותנו להשתמש בטכנולוגיה לקדושה, ואדם מכניס לכתחילה אינטרנט כדוגמת אתרוג ויכול לשמוע אלפי שיעורי תורה חסידות צפיה ברבי ניגוני חסידים ואין גישה לדברים שליליים למה לא? [לדעתי הרתיעה מאינטרנט (מסונן) היא תוצאה של רבנים שלא הכירו את שיטת הרבי בטכנולוגיה לקדושה]
9. לציין עוד כמה יתרונות:
(2017-11-24 00:58:45)
1. מחיר השיעורים הוגן ביותר. למורה פרטי רגיל משלמים הרבה יותר.
2. אם אימא רוצה לראות מה ילד לומד ולהקשיב לשיעור - אין כל בעיה, ואני אכן עושה זאת כמעט תמיד, בלי שמורה רואה אותי. אם ילד היה הולך לשיעור פרטי רגיל, לא היה שייך. ככה אני יכולה לחזור עם הבן פעם נוספת על החומר כשאבא לא יכול לעשות זאת מסיבה כלשהי.
3. ילד לומד להשתמש במחשב לקדושה.
4. לא צריך לבזבז זמן על הדרך למורה, במיוחד חשוב בחורף כשמחשיך מוגדם.
הכי חשוב - מורה מקצועי מאוד, אם גישה מצויינת לילדים וכושר הסברה מעולה. בן שלי אוהב את השיעורים ומחכה להם.
אפשר למנות עוד הרבה יתרונות, אך גם זה מספיק.
בקיצור, מיזב מבורך, עלו והצליחו!
10. סוף סוף הטכנולוגיה משרתת את התכלית האמיתית
(2017-11-24 01:59:45)
גישתו הידועה של הרבי היא שתכליתם ומטרתם של פלאי הטכנולוגיה היא כדי שישמשו לענינים של קדושה. וברוך ה' שקם אברך בעל יוזמה והקים פרויקט שעוד יעשה מהפכה של ממש. יישר כח
11. באמת מיזם מעולה. חשוב מאוד
(2017-11-24 02:05:55)
צריך שהחיידרים ידחפו את ההורים וילדיהם לשם
12. איך לא שמענו מכם עד היום
(2017-11-25 19:56:31)
זו תוכנית שהיא בגדר הצלת נפשות ממש עבור המון ילדים
13. רעיון מדהים!
(2017-11-26 11:27:18)
יישר כח על החשיבה ובמיוחד על ההוצאה לפועל! אין ספק שזה פרוייקט המביא ברכה לכל העוסקים בו, גם חינוך ילדי ישראל על טהרת הקודש וגם ניצול הטכנולוגיה לקדושה!
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן