קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|ראש השנה: חינוך יזום • טור
(יום חמישי, כ''ג אלול תשע''ז)
שנה חדשה בפתח שנה המכילה בתוכה הזדמנויות מופלאות • בתי הכנסיות מלאים בכל רחבי תבל ובבתי חב"ד בכל רחבי העולם באים גם כאלו שאינם נראים במשך השנה • יש לנו שלשה ימים רצופים שבהם כולם יושבים ביחד - זה הזמן לחינוך הילדים • לטור המלא

מאת: ר' אוהד מעון

שנה חדשה בפתח שנה המכילה בתוכה הזדמנויות מופלאות.

אור חדש יורד לעולם, אור שלא היה כמוהו מאיר את כל הבריאה מבפנים, מקצה אל קצה. בתי הכנסיות מלאים בכל רחבי תבל. רבים מגיעים מכוחו של הרגש פנימי חזק שיום הדין מעורר בהם. אפילו הילדים קשובים וערניים למתרחש.

בבתי חב"ד בכל רחבי העולם באים גם כאלו שאינם נראים במשך השנה. הזדמנות נפלאה להתחיל קשר חדש ועמוק יותר עם הילדים ומעל לכל ה' יתברך ונשיא דורנו הרבי.

רבים הורים המעורבים בלימוד של ילדיהם בחיי יום, רק כאשר הורים אחרים או מחנכים מתקשרים בהקשר להתנהגות מסוימת של הילדים. ההורים אינם היוזמים במצב כזה אלא רק מגיבים להתרחשויות שכבר אירעו.

בואו וניקח את היוזמה לידינו.

ראש השנה הזה ניזום חיבור חדש ועמוק עם הילדים. יחד, בתפילה נעקוב אחרי החזן, בארוחות נשתדל לברר את אצל הילדים כיצד התפילה משפיעה עליהם. ידוע שאחד הדברים שמחברים בני אדם בכלל ומשפחה בפרט, הינו עשיית דברים ביחד, מתוך שיתוף והתבוננות לתוך העניין שבו עסוקים בני המשפחה יחדיו.

ואם תשאלו - למי יש זמן לפעילות משותפת בבית? הרי כל אחד עסוק בהבלי העולם הזה בנפרד. הריני להזכיר לכולם שהשנה ישנם שלשה ימים רצופים ללא וואטצאפ! ... חופש נפלא מהזרם בלתי פוסק של אירועים חיצוניים שאינם כלל חשובים, אך תופסים כל כך הרבה זמן ומקום. זו ההזדמנות להתחבר אחד לשני.

נושא נוסף כאוב וחשוב הוא התנהגות בדרכים. הורים כנהגים וכהולכי רגל מציבים דוגמא לא חיובית לילדים, על ידי חוסר שימת לב לחוקי וסדרי התנועה. ולכן אין זה פלא שהרבה ילדים מתרוצצים בכביש, פורצים לחצות בין מכוניות נוסעות, באופנים או שאר אמצעים ללא כל הבחנה לנעשה סביבם.

לקראת השנה החדשה צריך לרכז עילות משפחתית סביב הנושא, של התנהלות ראויה בדרכים, כפועל יוצא של הליכה בדרך המלך ה' יתברך.

נשמע הזוי? לא! כאשר מוצאים נושא משותף לכל בני ובנות המשפחה ומשוחחים על הנושא ברצינות וכבוד הדדי זה מועיל לקרוב הלבבות. היום הרבה מאד צעירים שותפים לתנועה בכבישי הארץ ויש להדריכם כיצד לנהוג נכון. זאת ועוד, נהיגה מצריכה שימת לב, שהיא עקרון מפתח בעבודת ה' יתברך.

כמו-כן, היא דורשת התנהגות מלאה באהבת ישראל - הן כלפי אחרים והן כלפי האדם עצמו. דבר נוסף, נהיגה הינה פעולה מורכבת, הדורשת תנועות שונות ומורכבות, התמודדויות שונות ומאתגרות - כמו מערך החיים עצמו.

לכן בראש השנה הזה, בואו ונראה לבורא שאנו נזהרים ביותר על הדבר החשוב ביותר שהעניק לנו - החיים עצמם. על המבוגרים להיות יותר זהירים בדרכים ומודעים לסביבתם ולשפר את ההשתלבות בתנועה במקום להידחף בה.

וכמובן, הדרכת וחינוך ילדים - לחיות ולא להסתכן.

יש לנו שלשה ימים רצופים שבהם כולם יושבים ביחד. זהו הזמן להורות לילדים את הוראת היסוד הבאה: ה' נתן לכם אופניים, גלגיליות וכל מיני אמצעי תנועה טובים ומשוכללים, אך ילדים, סעו ותיהנו, ושימו לב לאחרים.

על מצוות תורה נאמר "וחי בהם". זכרו זאת והזכירו זאת לעצמכם ולילדיכם.

שנה טובה מתוקה!

***

לתגובות: ohadmaon@gmail.com

למצולמים אין קשר לכתבה; בקטן: כותב השורות; צילום: ארכיון COL
למצולמים אין קשר לכתבה; בקטן: כותב השורות; צילום: ארכיון COL

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן