קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|אבל מה קורה עם אנ"ש?! ● הרב אסי שפיגל
(יום ראשון, ח' תמוז תשע''ז)
השעה 3:15 והרבי נכנס לתפילת מנחה בפסיעות מהירות לאורך הזאל הגדול. סתם עוד יום "רגיל" ב770 ● הקהל שר ניגון שמח והרבי מעודד את השירה וצועד לעבר מקומו בכותל המזרח ● מי שיתבונן מסביב ישים לב שבאותם רגעים - כמו בכל זמן אחר - הרבי מוקף בעיקר בבחורים צעירים, "תמימים", שעומדים סביבו בריכוז ובביטול עצום. הם עומדים קרוב קרוב ולא מפספסים שום תנועה שלו ● כשזה מגיע להתקשרות אל הרבי בדור שלנו, נראה - כמו תמיד - שהתמימים הם חוד החנית. הבחורים חיים את הרבי ומקושרים אליו בכל ליבם ונפשם. אבל השאלה היא מה קורה איתנו המבוגרים? ובלשון הרב: אבל מה קורה עם אנ"ש? ● הרב אסי שפיגל, תחיינו
הרב אסי שפיגל

השעה 3:15 והרבי נכנס לתפילת מנחה בפסיעות מהירות לאורך הזאל הגדול. סתם עוד יום "רגיל" ב770. הקהל שר ניגון שמח והרבי מעודד את השירה וצועד לעבר מקומו בכותל המזרח. מי שיתבונן מסביב ישים לב שבאותם רגעים - כמו בכל זמן אחר - הרבי מוקף בעיקר בבחורים צעירים, "תמימים", שעומדים סביבו בריכוז ובביטול עצום. הם עומדים קרוב קרוב ולא מפספסים שום תנועה שלו. אולי תהיה שיחה אחרי מנחה, אולי מאמר או חלוקת דולרים. הם מוכנים לכל תרחיש אפשרי ודבר אחד ברור, אם הרבי ידבר - ככל היוצא מפיו יעשו.

בעוד מנהיגים אחרים מוקפים בדרך כלל באנשים בני גילם, יכולתו המיוחדת של הרבי לרתק את הבחורים הצעירים היתה ידועה מאז ומקדם. באחד מהמכתבים הרבים שכתב ר' חאטשע פייגין הי"ד, מזכירו הנודע של הרבי הריי"ץ, לידידו ר' ישראל ג'ייקובסון ע"ה הוא מספר לו שלרבי יש כישרון עצום למשוך את הנוער.

הדברים האלה נכתבו בתקופה שהרבי היה בפולין ומעטים היו האנשים שהכירו אותו. אבל, ר' חאטשע חד העין ראה את הרבי וקלט שהנוער נמשך אליו בצורה מיוחדת. ככל שהשנים חלפו ההשפעה של הרבי על הדור הצעיר רק גברה והלכה. הרבי אמר פעמים רבות שהנוער מחפש את האמת ללא פשרות, ואכן, על אף שזקנו הלבין ושיבה מלכותית עיטרה את פניו הקדושות, דמותו של הרבי הקסימה את הצעירים עוד יותר מבשנים הראשונות. כמויות הצעירים סביב הרבי רק גדלו עם השנים והם היו עומדים מולו ברתת ובזיע מוכנים תמיד לשמוע את מוצא פיו הקדוש.

הרבי לא רק משך אליו את הצעירים, הוא גם חינך אותם להיות מנהיגי העתיד. ולכן, תמיד היו אלה הבחורים - ולא המבוגרים - שנתנו את הטון בחצרו של הרבי. כשהיה זה מבצע חדש - היו התמימים אלה שהובילו את שאר החסידים. כשהיו נושאים בוערים על סדר היום שהיה צורך לעשות בהם "שטורעם", היו הבחורים אלה שעוררו על כך, ופעמים רבות קיבל הרבי את הדברים. נושאים רבים שהפכו להיות מובנים מאליהם אצל כלל חסידי חב"ד היו בראשיתם יוזמה של הבחורים ב770.

ההשפעה של הרבי על הצעירים היא תופעה יחודית ומרתקת שלא נפסקה בג' תמוז. אדרבא, מאז אותו יום מר, נראה שהקשר בין הבחורים לרבי רק הולך ומתחזק. גם היום כולם יודעים. בליובאוויטש - הצעירים, התמימים הם אלה שהולכים לפני המחנה ונושאים ברמה את אורו של הרבי. 

מדי פעם כשיוצא לי לשבת עם חברים בני גילי איתם חבשתי את ספסלי בית המדרש ב770, אנחנו מדברים על התופעה הפלאית של דורינו: התמימים. הקאך, ההתקשרות לרבי, לא רק שלא פסקו אלא יותר מכך. כל מי שזוכר את מה שהיה אז, יודע היום: למרות כל הקשיים, למרות כל ההבדלים הברורים - ההתקשרות של הצעירים לרבי היום היא חזקה הרבה יותר ממה שהיתה אצל הבחורים שהיו מולו בחיי חיותו בעלמא דין. 

 לא תמיד יודעים הבחורים הצעירים שהם ההשראה האמיתית שלנו, המבוגרים. בזמן שהם מביטים אלינו ומתחננים לאיזה פיסת זכרונות מ770, אנחנו מסתכלים עליהם, על החיות שיש להם בלימוד תורת הרבי, על ההתקשרות במבצעים ואנחנו אומרים לעצמינו: הוא בחיים! זה אמיתי!

רואים את זה מסביב בהרבה תחומים, אך נראה שאחת הבמות הבולטות והראויה לציון בזמן האחרון בה ההתקשרות של הבחורים לרבי מתרוממת לשיאים חדשים של תוכן והשפעה על אנ"ש היא המגזין המקסים שהתברכנו בו בשנים האחרונות: תחיינו. כתב עת משובח שכולו התקשרות וגעגועים אין סופיים לרבי. למי שאולי לא יודע - המגזין הזה מופק, נכתב ונערך כולו על ידי - התמימים.

וכמו אז גם היום: לא די בכך שהתמימים חיים עם הרבי. הרבה יותר מכך: התמימים מובילים וסוחפים את כל אנ"ש להיות קשורים לרבי בהתקשרות פנימית ובאהבה עמוקה. בכל גליון אנחנו מוצאים חומרים מיוחדים שלא היו מוכרים עד היום. הנושאים בתחיינו נבחרים בתבונה רבה ומוגשים אלינו ברמה גבוהה ובצורה המושכת את העין. כל מי שיקרא כתבה בתחיינו, שלא לדבר על הגליון כולו - מובטח לו שיתעורר ברגשות עזים של התקשרות לרבי שבטח יובילו למעשה בפועל.

בגליון האחרון שיצא לג' תמוז הופיעה כתבה מיוחדת על ההוצאה לאור של סדרת אגרות קודש. בין הדברים מסופר שם סיפור מעורר מחשבה.

לפני שיצא לאור הכרך העשירי של אגרות קודש (בשנת תשמ"ט) שאל הרבי את הרב סימפסון האם ה"עולם" לומד את המכתבים? האם עוסקים בזה? הרב סימפסון השיב לרבי שבישיבה במוריסטון קבעו התמימים סדר לימוד במכתבים. ועל כך השיב הרבי: נו, אני מבין שהבחורים לומדים אבל מה קורה עם אנ"ש?

אתם שומעים חברים? 

כשזה מגיע להתקשרות אל הרבי בדור שלנו, נראה - כמו תמיד - שהתמימים הם חוד החנית. הבחורים חיים את הרבי ומקושרים אליו בכל ליבם ונפשם. אבל השאלה היא מה קורה איתנו המבוגרים?

ובלשון הרב:

אבל מה קורה עם אנ"ש?

אנחנו יודעים היטב שהדרך לחזק ולתחזק את ההתקשרות שלנו תלויה בהתקשרות של התמימים. כולנו רוצים להמשיך לחיות ולהיסחף ולהיות מקושרים באמת לרבי. אז קדימה. בואו נכניס את היד לכיס, נוציא את את הפלסטיק וביחד ניתן יד למפעל ההתקשרות האדיר הזה שמחבר כל אחד ואחת מאיתנו, ומקשר אותנו בקשר בל ינתק לאילנא דחיי.
 
ולא נסור ממך, תחיינו, ובשמך נקרא!
 
לחיים!

להשתתפות בקמפיין השותפות של "תחיינו" לחצו כאןהדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן