קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|הגדת משפחת חן שהייתה ספונה בארכיון הבריטי הושקה בלונדון
(יום ראשון, כ''ד אדר תשע''ו)
במעמד רב רושם בלונדון, הושקה הגדת משפחת חן לבית שאלתיאל, בהשתתפות יוזם הדפסת ההגדה הרב אליעזר ליין מקראון הייטס, צאצא למשפחת חן החב"דית, וצאצאי משפחות שאלתיאל מרחבי תבל. בפנים: סיפורה של ההגדה  הגדת משפחת חן
ד. קולמוסון

במעמד רב רושם, בבית הכנסת העתיק ביווס מארקס (שנבנה על ידי צאצאי המגורשים מפורטוגל ומספרד) במרכז לונדון, הושקה הגדת משפחת חן לבית שאלתיאל, בהשתתפות יוזם הדפסת ההגדה הרה"ח ר' אליעזר ליין מקראון הייטס צאצא למשפחת חן החב"דית, וצאצאי משפחות שאלתיאל מרחבי תבל.

הגדת "האח" המקורית, שהיתה בבעלות משפחת חן-שאלתיאל – כתובה על קלף מעוטר בעיטורי זהב בתוספת פיוטים רבים, נכתבה כנהוג בימים ההם על ידי אמנים עבור אחד מנשיאי ברצלונה, שמשפחת שאלתיאל היא ענף ממשפחת נשיאי ברצלונה, ובדורות הבאים התגלגלה לידי משפחת חן. הגדת שאלתיאל־חן המקורית נמצאת בספריה הלאומית בלונדון, אנגליה, ומכונה בפי חוקרים גם בשם "הגדת האח", בגלל דמיונה להגדה אחרת שנכתבה באותו זמן בספרד, "הגדת ריילנדס".

ההגדה המיוחדת, עברה מיד ליד, אך נראה שתמיד היתה ברשות צאצאי משפחות הנשיאים, ובינהם משפחת שאלתיאל-חן. בעמוד האחרון של ההגדה כתוב בכתב יד, כי ההגדה שייכת לאברהם בן הרב יהודה חן הרופא. האחרון היה מחשובי רבני משפחות חן, וממנו נותרה התכתבות תורנית עם מרן ה"בית יוסף" וההגדה היתה שייכת לבנו. הגדת שאלתיאל, כמו הגדות דומות שנכתבו באותה תקופה בספרד, היא יצירה מפוארת ויוקרתית: האיורים והציורים מעוטרים עם הרבה זהב באותיות וברקע. ההגדה מתחלקת למספר חלקים: כתב היד הוא על גבי קלף, הוא כתוב בכתב ספרדי מרובע נאה, בהבלטת מילים על ידי כתיבתן בצבע והקפתן בקישוטים, עם סדרת ציורים בצבעים מרהיבים. בהגדה יש למעלה משישים פיוטים מגדולי הפייטנים בספרד מתקופת תור הזהב (ימי הביניים). כן יש בהגדה זו פיוטים, יוצרות ואזהרות (דינים) לחג הפסח, וקריאת התורה לימי החג ולחול המועד. ובשולי העמודים – פירוש המיוחס לרש"י.

ההגדה הייחודית, שהיתה שייכת במשך למעלה שלוש מאות שנה לאבות אבותיהם של משפחת חן החב"דית, נותרה ספונה במוזיאון הבריטי עד שהתגלתה על ידי אחד מצאצאי משפחת שאלתיאל (אליה מיוחסים גם משפחת חן החב"דית) ולאחר מספר שנים הודפס העתק זהה להגדה במהדורה מצומצמת מאוד, אלא שמאז חלפו שנים, והביקוש האדיר להגדה בקרב חוקרים ואספני הגדות, הביא את צאצא משפחות חן-שאלתיאל – הרב אליעזר ליין מקראון הייטס, ליזום הדפסה מחודשת של ההגדה, ולאחר עבודה מורכבת במשך מספר שנים בפיענוח הפירוש להגדה, ההגדה הושקה, ותוך מספר שבועות היא תשווק בכל רחבי העולם, בחנויות המובחרות ובאתרי קניות באינטרנט. אך הצפי של המו"לים, כי ההגדה הייחודית תיחטף מהמדפים, הביאה אותם להתחיל במכירה מוקדמת, חודש לפני שהספר יגיע למדפים. וכבר כעת למשל באתר הקניות העולמי הפופולרי – אמזון, ההגדה ניתנת לרכישה מוקדמת.

יוזם ההפקה הייחודית, הרב אליעזר ליין מספר על המניעים שלו להוציא לאור את הגדת שאלתיאל-חן:

"כצאצא למשפחת חן החב"דית, אני עוסק מזה שנים ארוכות בחקר ובתיעוד משפחת חן החב"דית וגם למעלה בקודש, משפחות שאלתיאל בספרד, מהם אשר היו מ"הראשונים", ולאחר עבודה מורכבת בזכות בורא עולם, הצלחתי להגשים את הוראותיו של הרבי, להדפיס כתבים תורניים ותולדות חסידים – והוצאתי לאור את שו"ת אבני חן (קה"ת תשע"ג), ובו התכתבויות בהלכה של רבני משפחת חן החב"דית, לצד רבני שאלתיאל-חן שהתגוררו בספרד טרום תקופת האינקוויזיציה ואך לפני שנה הגשמתי חלום והוצאתי את "אבני חן" תולדות משפחת חן (קה"ת תשע"ה), אשר ערכתי יחד עם ידידי החוקר החסידי ר' שניאור זלמן ברגר, ובספר זה, הוקדש נספח מיוחד למשפחות חן-שאלתיאל ויחוסם לראשי גולת בבל, ומחקר זה נעשה יחד עם איש הספר והמחקר ר' יוסף יצחק קעלער. ספר זה שיצא לאור על ידי קה"ת נחטף מהחנויות, ומפאת הביקוש האדיר, הוצאנו מיד מהדורה שניה, ובקרוב תודפס מהדורה שלישית.

"והנה בימים אלו, יחד עם בני משפחות שאלתיאל חגגנו בלונדון את השקת הדפסת הגדת שאלתיאל-חן, לה צורף לראשונה פיענוח מלא של "פירוש המיוחס לרש"י", אשר כמובן הינו נדיר וחשוב ביותר, למי שרוצה להבין את ההגדה כפי שפירושה כבר בימי "הראשונים". ובצד הויזואלי – אנשי מקצוע מומחים, ניצלו את אמצעי הטכנולוגיה החדישים ביותר, כדי לבצע סריקה מדוייקת ברמה של מאה אחוז, וכך מי שרוכש את ההגדה של פסח החדשה, מחזיק בידו הגדה מעוטרת בצבעי זהב ובציורים עתיקים, מה שמייחד הגדה זו, ומביא חוקרים ואספנים, כבר עתה לרכוש את ההגדה במכירה המוקדמת, ותוך מספר שבועות ההגדה תופץ בכל רחבי תבל, ותהווה אטרקציה של ממש לחובבי הז'אנר ולצאצאי משפחות שאלתיאל-חן".

| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן