קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|מסמכים היסטוריים: תיק קבלת תואר "אזרח נכבד לדורותיו"
(יום חמישי, ח''י אדר תשע''ד)
בעקבות מחקר על השנים הראשונות של הרבי עבור הספר "השנים הראשונות של הרבי" על-ידי השליח להונגריה הרב ברוך אוברלנדר והרב אלקנה שמוטקין מנהל חברת המדיה החב"דית JEM, נמצא תיק המכיל את כל השתלשלות קבלת תואר "אזרח נכבד לדורותיו" למשפחת בית הרב ● התיק חשף בפרסום ראשון מכתבים של הצ"צ למשרדי ממשלה, התכתבות בין משרדי ממשלה, פירוט שמות כל משפחת הצ"צ וגילם ועוד, עד לעותק של תעודת ה"אזרח נכבד לדורותיו" שקיבלה משפחת בית הרב אזרח נכד לדורותיו
כתב COL בניו-יורק

בעקבות מחקר על השנים הראשונות של הרבי עבור הספר "השנים הראשונות של הרבי" ע"י הרב ברוך אוברלנדר השליח הראשי במדינת הונגריה ורב קהילות החרדים והרב אלקנה שמוטקין מנהל חברת המדיה החב"דית JEM, נמצא תיק המכיל את כל השתלשלות קבלת תואר "אזרח נכבד לדורותיו" למשפחת בית הרב.

התיק חשף בפרסום ראשון חמשה מכתבים של הצ"צ למשרדי ממשלה שונים החתומים בחתימת ידו הקדושה ברוסית, התכתבות בין משרדי ממשלה שונים, פירוט שמות כל משפחת הצ"צ וגילם ועוד, עד לעותק של תעודת ה"אזרח נכבד לדורותיו" שקיבלה משפחת בית הרב.

החשיפה נעשתה כחלק מעבודתם רבת השנים של המחברים לפענח את תולדות הרבי במשך כל השנים הראשונות מיום לידתו בי"א ניסן תרס"ב עד ביאתו לחוף מבטחים בארה"ב בכ"ח סיון תש"א.

העבודה כוללת פיענוח ותיארוך של כל פיסת מידע מהשנים ההם ומיקומם בסדר כרונולוגי, בהתאם למסמכים שונים, שיחות, אגרות, רשימות, יומנים פרטיים ועוד.

בעבודה על הספר כל מסמך נבדק בקפידה ונלמד עד לפרטים הכי קטנים, בהגיעם למסמך המתעד את לידתו של הרבי בספר רישום הלידות היהודיות בניקולייב שנעשה עבור הרשות המקומית, הבחינו שתוארו של ר' לוי יצחק שניאורסאהן, אב הילד, הוא "אזרח נכבד לדורותיו", והחליטו להתחקות אחר מקור התואר הזה.

מנהל הפרויקט הרב לוי גרייזמאן, שלח את מר יפרח אברמוב, אחד מחוקריו, לחפש בארכיוני המדינה הרוסית ולאחר חודשים רבים העלה מר אברמוב בחכתו תיק שלם שעל פיו מתבהרת פשר קבלת תואר "אזרח נכבד לדורותיו" לצאצאיו של הצמח צדק.

הצמח צדק עצמו קיבל את התואר "אזרח נכבד" עבורו בלבד מספר שנים לפני כן, אך ברצותו להגן על בני משפחתו וצאצאיו העתידיים מגיוס לצבא, עונשים גופניים, אפשרות מעבר ושהיה בערים שונות ושלל הטבות נוספות החליט לבקש שהתואר "אזרח נכבד" יועבר "לדורותיו". לצורך זה ניצל הצמח צדק את קניית העיירה שצעדרין שקנה בתר"ו, ושיכן בתוכה כשישים משפחות של חסידים בחינם, וסיפק את כל צרכיהם החומריים במשך השנים האלה. החוק קבע שיהודי שקנה שטח חקלאי ושיכן בו מעל מאה נפש זכאי לאחר שלוש שנים לקבל תואר "אזרח נכבד לדורותיו".

בתר"ט במלאות שלוש שנים לישוב משפחות החסידים בשצעדרין, פנה הצמח צדק למושל מחוז מוהילוב בבקשה לקבל את התואר עבור בני משפחתו, ולאחר תהליך מייגע שנמשך כשנתיים קיבל בפקודת הצאר ניקולאי הראשון את התואר עבור בני משפחתו.

לאחר חשיפת התיק, JEM העבירה את תכולתו לספרן הראשי של ספרית אגו"ח הרב שלום בער לוין עבור 'אגרות קודש – צמח צדק' שהיה בשלבי עבודה וחלקו הגדול פורסם שם במקומו.

חשיפה זו היא רק אחת מיני רבות שנחשפו ויתפרסמו בספר שייצא לאור לקראת ג' תמוז.

ציור כ"ק אדמו"ר הצמח-צדק על רקע חלק מהמסכים ההיסטוריים
ציור כ"ק אדמו"ר הצמח-צדק על רקע חלק מהמסכים ההיסטוריים


תעודת הלידה של הרבי: "בן, מנחם מענדל. האב, אזרח נכבד לדורותיו, לוי בן זלמן שניאורסאהן"
תעודת הלידה של הרבי: "בן, מנחם מענדל. האב, אזרח נכבד לדורותיו, לוי בן זלמן שניאורסאהן" | הסר תמונה

עותק מתעודת אזרח נכבד לדורותיו. "בפקודת הצאר ניקולאי הראשון"
עותק מתעודת אזרח נכבד לדורותיו. "בפקודת הצאר ניקולאי הראשון" | הסר תמונה

התחלת התהליך. מכתב מהצמח צדק למושל מחוז מוהילוב בבקשה לקבל את התואר עבור בני המשפחה לאחר שמילא אחר כל דרישות החוק
התחלת התהליך. מכתב מהצמח צדק למושל מחוז מוהילוב בבקשה לקבל את התואר עבור בני המשפחה לאחר שמילא אחר כל דרישות החוק | הסר תמונה

סיום המכתב. חתום בכתב יד קודשו של הצמח צדק ברוסית
סיום המכתב. חתום בכתב יד קודשו של הצמח צדק ברוסית | הסר תמונה


הצמח צדק, "אזרח נכבד לדורותיו"
הצמח צדק, "אזרח נכבד לדורותיו" | הסר תמונה

כתב המלצה של תושבי העיירה שצעדרין עבור הצמח צדק. חתומה על ידי עשרות מבני הקהילה בעברית וברוסית
כתב המלצה של תושבי העיירה שצעדרין עבור הצמח צדק. חתומה על ידי עשרות מבני הקהילה בעברית וברוסית | הסר תמונה

המשך כתב ההמלצה של תושבי העיירה שצעדרין עבור הצמח צדק. חתומה על ידי עשרות מבני הקהילה בעברית וברוסית
המשך כתב ההמלצה של תושבי העיירה שצעדרין עבור הצמח צדק. חתומה על ידי עשרות מבני הקהילה בעברית וברוסית | הסר תמונה

הרבי בילדותו. בהתאם לחוק הרבי עצמו היה "אזרח נכבד לדורותיו" עד המהפכה ב-1917
הרבי בילדותו. בהתאם לחוק הרבי עצמו היה "אזרח נכבד לדורותיו" עד המהפכה ב-1917 | הסר תמונה

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
הערות למערכת
הוספת הערה למערכת
כותרת:

הערה למערכת:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן