קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|"אינני מחויב להתפעל ממה שאחר מתפעל ממנו", ענה הרבי
(יום ראשון, ל' חשוון תשע''ד)

בליל שבת קודש סעדו אלפי השלוחים באולם הגדול של קמפוס 'אהלי תורה'. לאחר הסעודה העוצמתית התיישבו השלוחים בקבוצות קבוצות להתוועדויות חסידיות. בין המתוועדים היה הרב צבי גרינבלאט, השליח הראשי למדינת ארגנטינה ● כתב COL הצטופף בין השלוחים בהתוועדות ומגיש תמליל מרתק של חלק מדברי הרב גרינבלאט, במסגרת פרויקט התמלילים הבלעדי  הרב צבי גרינבלאט 

 כתבות קודמות:
הרב ג'ייקובסון מגלה: כיצד בונים נאום מוצלח
ההרצאה שריתקה מאות: כיצד כל אחד יכול להצליח?תמלול: כתבינו בניו-יורק

בקשר לעניין ההתקשרות מוצאים במאמרים של הרבי שתי לשונות. "קרוב" ו"מקושר", והם שני עניינים שונים. ניתן להיות "קרוב" בפועל, אך לא להיות "מקושר". בהתוועדות מסוימת אמר מישהו לרבי: "לחיים עבור אלו שרצו להגיע ולא הגיעו", אמר לו הרבי: "לחיים, עבור אלה שכאן, אבל עדיין לא הגיעו".

משום שגם כאשר נמצאים קרוב, אך נשארים בגדרים האישיים שלנו, אין זו התקשרות לרבי. התקשרות פירושה, לצאת לגמרי מהגדרים האישיים שלנו, ולהכניס את עצמנו בגדר של מי שאנו רוצים להיות קשורים עמו, אז נעשים "מקושרים".

פעמים רבות אנו חושבים שעל-ידי פעולות מסוימות אנו נהיה "מקושרים" אבל זו בעצם התקשרות לפי איך שאנחנו חושבים. להיות "מקושרים" באמת, פירושו להיות בהתאם להגדרים של הרבי, לחשוב אלו פעולות יש לעשות בכדי שהרבי יוכל לומר שאתה עושה לו נח"ר. כמו שהתבטא הרבי על ר' משה לייב ראדשטיין "ער איז אינגאנצן מיינער".

פעם רצה הנגיד מר יקותיאל יהודה ראהר לתרום 20 סנט לזכות כל יהודי בעם ישראל, זה יצא סכום גדול מאוד של למעלה ממיליון דולר.

הרב אברהם שם טוב כתב לרבי שמכיוון שמדובר בדבר מאוד גדול, אולי כדאי שמר ראהר יגיש בעצמו לרבי את הצ'ק, במהלך החלוקת דולרים. הרבי השיב לו כתוכן הזה: א) נתקבל ות"ח, ב) להפקיד את הצ'ק מיד, ג) אינני מחוייב להתפעל ממה שמתפעל האחר.

● ● ●

"כשיצאתי לשליחות היה זה לגמרי מלמעלה למטה. בשנת תשל"ח נפטר השליח הרה"ח ר' בערל בויגמראטן, ואני הייתי בחור ב-770. פתאום קיבלתי הוראה מהרבי, למלאות מיד את מקומו של ר' בערל.

כמובן, התעניינתי מיד בשידוך. המעניין הוא שגם בתקופה שבין השידוך לחתונה הורה לי הרבי להימצא בארגנטינה. גם לאחר חתונתי, במענה לשאלתי האם להישאר ללימוד בכולל במשך שנה, כמו שהרבי תבע מכל החתנים, ורק אז לנסוע לשליחות, ענה הרבי, שכאן זהו מקרה שונה, ואסע מיד.

הסדר באותן שנים היה, שהיו שולחים מהמזכירות מצות בפסח. באחת השנים, התקשרו מהמזכירות לשאול כמה מצות צריך בשביל ארגנטינה. עשיתי חישוב מהיר: הרי בארגנטינה יש כמאתיים אלף יהודים, והשבתי, אם-כן, שיביאו מאתיים אלף קילו (!). כבר הכנו רשימות מסודרות, כיצד ואיך נחלק את המצות לכל היהודים שבארנטינה. אבל... להפתעתנו קיבלנו רק אלפיים קילו מצות...

לשנה הבאה, הייתי בערב פסח אצל הרבי. ושוב נשאלתי כמה מצות צריך לארגנטינה, שאלתי מה משנה כמה צריך, הרי בסופו של דבר שולחים כמה שרוצים. למחרת פגש אותי ר' בנימין גורדצקי ואמר לי שהרבי מאוד לא היה מרוצה מהתשובה שלי.

אפשר ללמוד הרבה דברים מהסיפור הזה. אחד הדברים שאפשר ללמוד, זו דוגמא לחשוב בגדרים של הרבי. איך הדברים יבואו בפועל זו כבר שאלה אחרת. אבל לחשוב, צריך בגדרים של הרבי והם בלי גבוליים.

בהקשר זה אני נזכר, שכתבתי לרבי על המצות שנשלחו, שהיו מצות מכונה ובכלל לא היו מהודרות כל כך, שיש רב בארגנטינה שהתלונן על כך, שליובאוויטש מחלקים מצות שכאלה.

פעם פגש אותי ר' בנימין גורדצקי וסיפר לי שעל המכתב שכתבתי, אמר לו הרבי "בארגנטינה יש טענות עליי". לשנה אחרת שאל אותי הרבי מה עם המצות לארגנטינה. אמרתי לרבי: אבל הרבי אמר שיש טענות. נכון, ענה לי הרבי, אבל אני לא מתפעל מכך...
השליח הרב צבי גרינבלאט ביום שישי בבוקר באוהל הק' (צילום: שמוליק סופר, COL)
השליח הרב צבי גרינבלאט ביום שישי בבוקר באוהל הק' (צילום: שמוליק סופר, COL)

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
הערות למערכת
הוספת הערה למערכת
כותרת:

הערה למערכת:
© 2018 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן