קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|חבד"ניק, יותר או פחות?
(יום שישי, ז' אייר תשס''ט)
תמיד חשבתי שאנחנו חב"דניקים כמו כולם או אולי אפילו יותר מכולם. אצלינו הקפידו מאוד על הכשרים או צניעות ואחי הקטנים ראו רק סרטים של הרבי וזה מה שהם ביקשו כשהדליקו את המחשב. חשבתי לתומי. אבל לא כך חשבו עלינו
תמיד חשבתי שאנחנו חב"דניקים כמו כולם או אולי אפילו יותר מכולם. אצלינו הקפידו מאוד על הכשרים או צניעות ואחי הקטנים ראו רק סרטים של הרבי וזה מה שהם ביקשו כשהדליקו את המחשב.

חשבתי לתומי. אבל לא כך חשבו עלינו.

הורי חזרו בתשובה. וסבא שלי לא נלחם ברוסיה עם הק.ג.ב. למען האמת הוא אפילו לא רב. וחוץ מזה שגם השם משפחה שלנו לא משכנע. לקח לי המון שנים להבין מה קורה.

כשלחברה אחת קל כי הם דודים של המנהלת, או שהמורה צריכה לכבד אותם כי הם למעלה בהיררכיה של חב"ד, הרגשתי קצת כמו אורחת לא קשורה. ולא השכלתי לזהות מה החטא שלי או מה אצלינו רע.

זה היה לילה אחד כולם נרדמו. רק אני לא הצלחתי לישון.

אמא ואבא דיברו בסלון. הם דיברו על אחותי היא עכשיו בשידוכים. הם דיברו על קשיים ושיש בעיה. ואני לא הבנתי מה יכול להיות? אולי לא מוצאים לה מישהו צדיק כמותה?

שמעתי משהו כמו: צריך להתפשר. או הם לא יסתכלו עלינו, הם קצת יותר. אמא דברה בשקט ובהשלמה. שום כעס ושום טענה. ואני שוכבת בחדר שוכבת ובוכה אחותי הגדולה ישנה. אבל אני בוכה במקומה. אחות צדיקה וטובה. למה לא רוצים לדעת מה את באמת?

רק הערב כשכבר היתי במיטה, היא נעמדה בחדר והתפללה. ואני הרגשתי שאחותי טהורה ושאלתי את עצמי אם גם הילד שלכם מתפלל כמותה? או שהוא לא צריך? לא מחויב? כי הוא כבר צדיק בזכות הסב? אבל אני גם מעריכה את סבא שלכם אולי אפילו יותר ממכם.

מסירות נפש זה לא דבר פשוט ובזכותו יש לנו כזאת חסידות! אבל גם אמא ואבא שלי התאמצו! אתם חושבים שבשביל לחזור בתשובה לא צריך מסירות נפש חזקה?
אם אתם לא יודעים תתשובה כנראה שאף פעם לא חזרתם בתשובה. וההורים שלי. עשו את הכל

לא וויתרו על כלום. לא מגיע להם קצת נחת?

זה ה' שבחר להיכן תיוולדו, ועבורינו היו לו תוכניות אחרות. אבל לפני זה הינו שם יחד כולם. כל עם ישראל, כל הנשמות! והסיפור היפה שאמא ספרה מהדהד לי בחדר ובכל הדירה. סיפור על הבעש"ט שהאמין והסביר שכולם שייכים לאותו העם. שכולם חיבים לכבד, לאהוב. וכולנו ילדים של ה' הטוב.

אולי אצלכם לא סיפרו סיפורים? או אולי אצלכם אין צורך ליישם? אמא אומרת: מהכל יש ללמוד והכי חשוב ללמוד כדי לעשות. נרדמתי בסוף כי נמאס לי לבכות וחוץ מזה שאמא לא כועסת עליכם. אז למה אני כזאת?

עברו הרבה שנים אחותי התחתנה עם חוזר בתשובה ומקפיד על מצוות וב"ה. רק להודות. אבל נשאר לו הטעם המר, העלבון. שאנחנו תמיד נשאר מאחור.

ועכשיו זו אני גדלתי מאז. וכואב לי בלב שזה המצב. שוב ההורים מדברים בסלון ואני עוד ערה עם דמעות בגרון.

למה השם משפחה קובע למידות? ולמה לא מנסים לבדוק ולראות מה עשיתם שבזכותו אתם טובים יותר? ואולי יש אנשים גם בצבע אחר? אולי לכם נתנו לבחור היכן להיות בעולם? ומי הקובע? לפי מה יודעים? מי יותר מושלם? אולי יש לכם סוד שתוכלו לגלות? או משהו כמו מתכון איך לחיות? אולי לילד שלכם מתאים משהו אחר? מי יודע מי טוב פחות? ומי טוב יותר?

ויש לי עוד המון שאלות וכולם לא קשות. אז למה אין מי שמוכן לענות?

ואבא ואמא עוד שם מדברים. מנסים ובודקים הם כל כך מתאמצים.. ואני מבטיחה לפחות להשתדל להיות טובה לכולם כמו שהם. לא לכעוס לא לבכות ולא להשבר, אז מתי הדמעות שלי מתכוונות להגמר??

ה' אתה אבא של כל העולם. אבל טוב שלא שאלת אותי שאבחר לי מקום. כי אבא ואמא הכי בעולם הם שלי. והתודה לך קודם כל.

אני אוהבת סיפורים וסיפרו לי המון. כל לילה סיפור. כל לילה עוד אור. ואמא בקשה והבטחתי לה כבר שתמיד אעשה כל מה שאפשר. הורי הם שליחים וכזאת גם אהיה.
ואת הדרך של הסבא הצדיק שלכם אני ימשיך לדורות הבאים, אם לא אתם.הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. כתיבה מהמהמת ומרגשת מאוד
(2009-05-01 11:42:47)
חבל שזה אכן המצב בחבד
אבל רק מספר אנשים מסוים יוכל לשנות את המצב
ולא נראה שבא להם לעשות משהו
2. אכן טענה ראויה
(2009-05-01 13:15:01)
גם אני, כמו רבים, מתחיל להבין את פשר הקרבתם העצומה של הורי בעמדי מהצד ובהביטי על אורחותיהם ועל הקרבתם. הזדהות קהילתית מלאה- אין להם. גם לי אין. נולתי ב'טהרה', אך גדלתי בטומאה, בחברת אנשים שאינם יודעים להבחין בדקויות ולהתחשב ברגשות. ושאלתי העומדת מעל כל: אם אינכם יודעים לספק זהות קהילתית - אנושית מלאה, מדוע תטרחו לקרב אותם אנשים? מדוע תשחרו לפתחם בשיני טרף או אז תטילו את עצמותיהם לכלבים? בסה"כ הנכם בונים את האגו שלכם על גבינו בבתי אבן הקרויים בתי חב"ד. לדעתי עלינו לקום ולומר: "אין לנו חלק בנחלתכם". עלינו להקים חברה-קהילה משלנו, תוך התעלמות חלקית מהקהילה הקלאסית הקיימת. מה גם שהנחותינו שונות.
3. חבדניקים
(2009-05-01 17:10:49)
4. חבדניקים
(2009-05-01 17:12:10)
תספרו לכל אילו שאתם מקרבים שזה מה שמצפה להם
5. מזדהה עם הכותבת
(2009-05-01 17:19:32)
אמנם מצד אחד כואב לראות שזה המצב אצלינו, ואכן לדעתי האנשים שבכוחם לשנות את המצב, זה לא נוגע להם, וכנראה זה הסיבה שאינם עושים דבר בעניין.
מצד שני צריך להודות להקב"ה 'שלא עשני כמוהם', וברא אותי עם מידות טובות, שזה לדעתי הכי חשוב.
6. אען לנו תשובות!
(2009-05-01 17:21:54)
הכל כל כך יפה ומושלם אצלניו(כמעט),
עד שזה מגיע ל..
חוזרת בתשובה שתהלך בבית שלנו כגיסה?או חס ושלום ספרדיה?
ה' ישמור!!
מושקא.
7. הכתיבה יפה והטענה אינה חדשה
(2009-05-01 17:47:01)
טוב שהיא עולה ואני אשתדל לענות עליה: א-י-ן פערי מעמדות בחב"ד. מיד תשאלי: אז למה אחותי התחתנה עם בעל תשובה? אז אני אענה: מי קבע שבעל תשובה הוא סוג ב'? אדרבה! בעל תשובה הוא סוג א' ואחותך זכתה בסוג א'! באופן כללי, כדאי אחת ולתמיד להעמיד דברים על דייוקם: בשידוכים יש הרבה מאוד דברים שאנשים לוקחים בחשבון. אחד הדברים הנלקחים בחשבון הוא להשתדל במידת האפשר שהמשפחה אליה יפלו הבחור או הבחורה תהיה משפחה כזו שהם ירגישו בה נוח במידה מקסימאלית. ועכשיו, תעני אחת: בחור שסבא שלו מסר את הנפש ברוסיה שיפול למשפחה שלך ירגיש בנוח? התשובה היא ל-א באל"ף רבתי! הוא ימצא את עצמו במעמד של מתגונן שצריך כל הזמן לספק תשובות על ההנהגה הנלוזה של ה'גז'ע' ופשוט זה לא יהיה לו טוב. וגם אם להורים שלך יהיה מספיק שכל לשמור את מחשבותיהם לעצמם, לא יימלט שילד קטן מהמשפחה יפלוט את הדברים מידי פעם. לשם כך בחור מתחתן, כדי להגן על משפחת המוצא שלו? והלוא כל אחד מחפש בסופו של דבר את השקט והשלווה הנדרשים! זה ברמת התיאוריה. תכל'ס בשטח יש המון שידוכים של בחורות עם בחורים מסוגים שונים שלאו דווקא מאותו מעמד חברתי. כיום משפחה נורמלית מחפשת בחור נורמאלי שיתאים לבת שלהם ויהיה לה איתו חיים מאושרים, שאלת מוצאו היא שאלה משנית אלא אם כן זה קשור לחיים המאושרים כמו שהוסבר לעיל. ייתכן שדווקא בגלל שאחותך כזו צדיקה ומתפללת דווקא בגלל זה לא רצו אותה? אולי לא רצו כזו רבנית גדולה? ואת היית בטוחה שחושבים עליה שהיא לא מספיק...
סוד ההצלחה בחיים הוא להעריך את עצמך. ברגע שתעריך את עצמך - תגלה שגם הסביבה מעריכה אותך. כל עוד תחשוב בסתר ליבך שאתה סוג ב' - אתה תהיה בטוח שגם הסביבה חושבת כך וכל צעד שלהם תפרש בצורה מעוותת והוא יהווה בעיניך הוכחה לנחיתות שלך.
שאי עינייך וראי, אין גזענות בחב"ד, יש אנשים עייפים מוויכוחים שמחפשים חיים שקטים על כל המשתמע מכך
8. מצטרפת לתגובה מס' 7 חזק!!!!!!!!!!
(2009-05-01 18:37:48)
9. דווקא בחב"ד זה הכי פחות ככה!
(2009-05-01 18:50:10)
ואצל החרדים ושאר העולם, זה הרבה יותר מודגש

אצלנו בחב"ד אפשר לראות הרבה משפחות חשובות ומיוחסות שלקחו בעלי תשובה, והסתכלו על האישיות ולא על המשפחה.

כמובן שבכל מקום יהיו את האנשים שירישו חשובים ויחפשו דווקא משהו בסגנון שלהם.

10. לאדון 7 היקר
(2009-05-01 18:50:57)
יש משהו בדבריך,
אך לא משהו גורף.
אני מאוד בתוך הענינים בחבד. ומחברתי שמעתי מפורשות "אני יתחתן רק עם מישו מהגזע וזה מה שהורי מחפשים"
אז התחלתי להעלב לראשונה.
אנשים לא מורידים לעצמם תדימוי העצמי.
מישו אחר עושה זאת להם.
אני בחנתי כמה וכמה פעמים, כמה וכמה צדדים בחבד.
באופן מוחלט, יש כזה דבר!
11. למגיב 7.
(2009-05-01 18:52:57)
מתגובתך נראה שאתה לא בענינים.
חוץ מזה שהבחורה מבית טוב.
ואם משפחתה מקפידה על כל המצוות (אולי אף יותר מהורי הבחור)
אז למה שלא ירגיש שם בנוח?
לא ירשו לו גם אם הוא רוצה, לעשות עברה ולו הקטנה ביותר!
12. ל 7
(2009-05-01 18:56:58)
אין שום רע בחוזר בתשובה.
להיפך לפעמים הם טובים יותר. כי הם השכילו לבחור בטוב מרצונם.
אבל דווקא בשל כך, למה אסור להתחתן איתם?
מה הם מנודים?
לפעמים ימצאו חתן וכלה חוזרים בתשובה מתאימים
אבל ילדים של חוזרים בתשובה שגדלו מאז שנולדו בחבד
הם לא מבינים מה רע בהם שלא מכירים בהם כחלק מציבור החבדי
13. מצטרפת לכתבה
(2009-05-01 19:06:16)
בס"ד

בתור מקורבת החיים שלנו באמת קשים!

תתפלאו לשמוע גם בתיכונים היום סובלים מאניספור הפליות והשמצות...

והלב כואב..
14. הגזענות בתוכנו זועקת...
(2009-05-01 19:14:52)
מזדהה עם כל מילה של הכותבת.
יש עוד נישות שלצערי מבליטות את הגזענות שהכותבת לא הזכירה,מה עם כל הבחורים שלא מתקבלים לישיבות של "הרבי",כי שם המשפחה שלהם ,לא ממש מצלצל מוכר ,או נעבעך אין להורים שלו מספיק כסף כדי לשחד!!! את ראשי הישיבות, או ח"ו הוריהם גרושים,אז בכלל, החבדניקים מקרבים עד שזה מתקרב לצלחת שלהם. אני שמחה שאני חבדניקית,ושההורים שלי חזרו בתשובה ובחרו ברבי,אבל אני לגמרי לא מתחברת ל"חבדניקים",הכל מהשפה ולחוץ... וכנראה שרק משיח יאחד אונו כמו שצריך
15. תגובת הכותבת. ל7
(2009-05-01 19:29:40)
השאלות שלך נכונות אבל התשובות שענית לעצמך, לא.
אחותי התחתנה עם בעל תשובה כי הוא התאים לה והיה מספיק צדיק. וגם הסכים להסתכל עליה. בלי קשר לסוג א או ב
אבל מי יודע מי יועד להיות חתן של עוד כמותה?
לשאלה השניה ששאלת: האם בחור מבית חסידי מזה דורות, ירגיש נוח בבית כמו שלי?
כן! וכן רבתי!
ההקפדה על מצוות ומנהגי חבד בביתי היא ללא פשרות. לבחור לא יהיה על מה ולפני מי להתגונן.
הורי מכבדים כל אדם ובמיוחד מכבדים חבדניקים "עתיקים" וכך חינכו אותנו.
הילדים שלנו אין להם מה לפלוט רע. הם יודעים ומודעים רק לחב"ד. מוזר שחשבת שיהיה לאי מי מהם טענות
ואת אחותי לא רצו עוד לפני ששמעו מי היא ולכן המצב היה מעליב.אנשים לא התיחסו לבחורה אלא לשם משפחתה. כולל שדכניות
אחרת לא היה מקום לחשוב כך.
וסתם לידע הכללי, אני באופן אישי מודעת לעצמי ומעריכה את עצמי מספיק.
רק חבל לי על כל אותם בחורים שמפסידים ומפסידים בהחלט בחורות מקסימות בגלל עקשנות מיותרת של הוריהם שמנסים להרגיש טובים ובסוף הילדים שלהם לא תמיד מקבלים את ההכי טובים
16. "רק מספר אנשים מסוים יוכל לשנות את המצב "
(2009-05-01 19:31:25)
שטויות,
זה תלוי רק בכם.
כל אחד יכול לשנות...
17. אני רואה שיש כמה שלא הבינו את תגובתי
(2009-05-01 20:07:42)
אתן לכם דוגמא קטנה: ליל שבת בבית משפחת עבודי, אבא חוזר מבית הכנסת, שלום עליכם קידוש יושבים לסעודה. באמצע הסעודה אמא שואלת את אבא: אתה נראה לא טוב, מישהו עיצבן אותך? אבא שותק, ואז אמא: זה שוב רוטשטיין השכן? מה קרה? הוא שוב לא אמר לך גוט שבת? איזה סנוב שחצן הבן אדם הזה הגיע הזמן שמישהו כבר יוריד לו את האף לגאוותן הזה! וככה השיחה גולשת לגאוותנים למיניהם. בין בני המשפחה יושב לו החתן מיודענו ומרגיש לא בנוח. רוטשטיין השכן היה חברותא של אבא שלו בישיבה ועד היום הם שומרים על קשרים חמים. בחתונה שלו הוא ישב בשולחן הכבוד וגם נתן מתנה נכבדה שעד היום הוא ורעייתו הצעירה מתווכחים מאיזה צד היא הגיעה להם שלו או שלה... כן, אף אחד לא אמר את זה מפורשות, אך הוא חש שהדיבורים אינם רק נגד רוטשטיין האיש אלא נגד הדרך והשיטה. למחרת בבוקר הוא והשווער הולכים למקווה ומי פותח את הדלת מולם אם לא השכן רוטשטיין שמקדם את פניהם בברכת גוט שבת לבבי. למה ברחת הוא שואל את השוער? רציתי קצת לשוחח איתך אתמול בלילה ואתה נעלמת מיד לאחר התפילה! השווער נבוך קלות, מברכו לשלום וממהר לבית כנסת. בדרך החתן חושב לעצמו, לו רק היתה תקשורת בריאה יותר ופחות חשדנות, יכלנו לחסוך הרבה תחושות אי נעימות וכעסים מיותרים...
אוקיי, עכשיו אני מובן יותר? טוב, אולי נסחפתי קצת בתיאור אבל הרעיון מובן.
מגיב 12, לא כתבתי מילה רעה על בעלי תשובה, ולדעתי האישית יש ביניהם הרבה מוצלחים, כמו שולי רנד יאיר כלב ועוד.
א_גוט שאבעס, מגיב 7
18. קשה ..... קריעת ים סוף
(2009-05-01 20:41:52)
למה? !

הרי הדבר הכי פשוט הוא שנפגשים שני אנשים ו... ב"ה יש שידוך ?

אז בכל זואת למה ?
להבנת הדברים קודם בואו ונבין המ הוא תהליך הנכון של שידוך - שידוך הוא חיבור בין שני אנשים באומנות הבלתי אפשרי לקיים את הדבר הכי נצחי ואפשרי דהינו "המשכיות" בבנין עדי עד

כיהודים מאמינים וכחסדים - אנו מאמנים ששידוך הוא בעצם החיבור הנכון ביותר ע"י הקב"ה בעצמו כמו שידוע 40 יום קודם ....

בימים ההם כשזכינו ואבינו רוענו כ"ק אדמו"ר היה עונה על השאלה הפשטה "האם להפגש?" ואח"כ תשובה של הסכמה וברכה לשידוך הדברים היו קצת יותר קלים אבל בימים של החושך יכסה ארץ

הדבר הראשון בשידוכים הוא (לצערינו הרב ) התאמה בעינים גשמיות ז.א. מאיזה רקע איך ההנהגה בבית מי הסבא והסבתא וכו' וכו' ולכן לעניות דעתי המקום שבו צריך לחפש הוא דבר ראשון מה מהנתונים הכי מתאמים למדובר או המדוברת ולאורחות חיי המשפחה

המילים "צריך להתפשר" הם לא רק בין רקעים שונים אלא גם מאותו רקע תמיד בחיים משותפים לא צרכים אלא חייבים להתפשר ובכל שידוך מתפשרים

והקב"ה המזווג זיוגים ישלח לכל אחד ואחת את הדבר הכי מתאים עבורו לבנות בית -בנין עדי עד על יסודי התורה והמצווה.

נ.ב.
הכותב הוא נכד לסבא וסבתא שהתחתנו לפני כ 70שנה אבל הם לא היו מאותו רקע ולמרות זאות אבי הכלה שהיה מנכבדי החסדים בחר דווקא בבחור הזה ולא באחר ! וב"ה הקימו דור (לע"ד) לתפארת
19. קשה ..... קריעת ים סוף
(2009-05-01 20:42:08)
למה? !

הרי הדבר הכי פשוט הוא שנפגשים שני אנשים ו... ב"ה יש שידוך ?

אז בכל זואת למה ?
להבנת הדברים קודם בואו ונבין המ הוא תהליך הנכון של שידוך - שידוך הוא חיבור בין שני אנשים באומנות הבלתי אפשרי לקיים את הדבר הכי נצחי ואפשרי דהינו "המשכיות" בבנין עדי עד

כיהודים מאמינים וכחסדים - אנו מאמנים ששידוך הוא בעצם החיבור הנכון ביותר ע"י הקב"ה בעצמו כמו שידוע 40 יום קודם ....

בימים ההם כשזכינו ואבינו רוענו כ"ק אדמו"ר היה עונה על השאלה הפשטה "האם להפגש?" ואח"כ תשובה של הסכמה וברכה לשידוך הדברים היו קצת יותר קלים אבל בימים של החושך יכסה ארץ

הדבר הראשון בשידוכים הוא (לצערינו הרב ) התאמה בעינים גשמיות ז.א. מאיזה רקע איך ההנהגה בבית מי הסבא והסבתא וכו' וכו' ולכן לעניות דעתי המקום שבו צריך לחפש הוא דבר ראשון מה מהנתונים הכי מתאמים למדובר או המדוברת ולאורחות חיי המשפחה

המילים "צריך להתפשר" הם לא רק בין רקעים שונים אלא גם מאותו רקע תמיד בחיים משותפים לא צרכים אלא חייבים להתפשר ובכל שידוך מתפשרים

והקב"ה המזווג זיוגים ישלח לכל אחד ואחת את הדבר הכי מתאים עבורו לבנות בית -בנין עדי עד על יסודי התורה והמצווה.

נ.ב.
הכותב הוא נכד לסבא וסבתא שהתחתנו לפני כ 70שנה אבל הם לא היו מאותו רקע ולמרות זאות אבי הכלה שהיה מנכבדי החסדים בחר דווקא בבחור הזה ולא באחר ! וב"ה הקימו דור (לע"ד) לתפארת
20. כתבה יפה!
(2009-05-01 20:50:03)
21. למגיב 15
(2009-05-01 20:57:32)
אני אבהיר שוב ושוב.
הורי עדינים ומעולם לא דיברו אצלינו רע על אדם אחר!
ועוד בסעודת שבת??
אתה לא הבנת איזה חוזרים בתשובה הם.
כי גם אני מסכימה שיש כאלה ויש כאלה
אבל אבא ואמא שלי לא בקטעים האלה!
אין דיבור רע על אף יהודי ח"ו
לכן לא צריך לפחד שיהיה קרוב משפחה של מישהו
בושה שזה מה שקורה בבתים אחרים
כי אני לפחות הזדעזעתי מהרעיון שזה מה שיש לאנשים לומר ועוד בשולחן שבת!
22. הצבעתי לכתבה הזאת לא בגלל הכותבת אלא גם בגלל תגובה 7
(2009-05-01 21:27:34)
והייתי עוד מאריך אבל קוצר הזמן.........
סתם דוגמא. יש לי אח שהתחתן עם בת של חוזרים בתשובה שניהם נחמדים אבל מה לעשות אין לו מה לדבר בשבת שהוא אצלהם הם בכלל ברמה אחרת הרבה יותר גבוהה
והוא שבא ממשפחה גזע לא הרגיש אף פעם שחשוב משהו חוץ מלהיות מעודכן בכל ה"נייעס"
ברור לי שהתאמה עם "שווער" אין לה קשר לשידוך בכלל. אבל זאת סתם דוגמא קיצונית והמשך ל7

23. קצת קיצוני
(2009-05-02 00:28:28)
24. קצת קיצוני ישנם בחב''ד כל הסוגים
(2009-05-02 00:55:44)
משמונת ילדינו הנשואים אחד חצי ספרדי אחד משפחתו בעלי תשובה מאז היותו בגיל שבע בערך אחד הוריו מקורבים שהיו מאוד מסורתיים ועוד אחד דתיים שהתקרבו לחבד
וב''ה יש לנו נחת יהודי חסידי מכולם ואי''ה הלוויי וייטער
העיקר בשידוך הוא מה טוב ומתאים לילד שלנו המשפחה חשובה אבל בהחלט לא הקובע
ומשפחות מקורבות שאין להם רגשות נחיתות ולא מפחדים לחשוב על בן זוג מתאים לילדם בלי להוסיף את המשפט הם לא ירצו אותנו תבוא עליהם ברכה
שנזכה כלנו לחתן את ילדינו מתוך שמחה והרחבה
25. לכל המתלהמים
(2009-05-02 01:01:31)
יציצו נא במדור המזל טוב ויראו כמה שמות "מעורבים" יש שם
תמיד יהיו את אלו שיש להם רגשי נחיתות
ומאידך את אלו עם האף גבוה יותר מדיי
עדיף שתתעסקו בנושאים יותר מהותיים וגורליים
ולא, אני לא מה"גזע" . הוריי בעלי תשובה
וכשהייתי בשידוכים רוב ההצעות שקיבלתי היו דווקא כן מה"גזע"
וזה אף פעם לא היווה אצלי שיקול- שאלת מוצאו של הבחור
בסוף קיבלתי איש מדהים מדהים מדהים
ממשפחה מקסימה, הלוואי על כולם
והוא לא מהגזע
26. מגיב 7
(2009-05-03 01:05:11)
לא מבין מה שנכתב
27. לפי התגובות נראה שהרבה לא הבינו תרעיון
(2009-05-03 01:35:13)
הכתבה מדברת על אנשים שלא מוכנים לקבל למשפחתם חתנים וכלות "מבחוץ"
ולא מדברת על אלה שכן.
כל המתגוננים מוזמנים להרגע
הכתבה מדברת על סוג של אנשים שלא הם חזרו בתשובה אלא הוריהם.
הם גדלו כבר בתוך חבד כחבדניקים לכל דבר
ולכן נראה מוזר שלא מקבלים אותם. כי אין להם רקע בעייתי.
הכתבה לא נשמעת ולא נראת שייכת לאנשים בעלי בטחון עצמי ירוד.
ורוב האנשים בעולם לא נעלבים משטויות
אבל יש פה מקרה נכון ועצוב שחבדניקים ממשפחות "מפוארות" נוהגות בחוסר אהבת ישראל, לאו דווקא בנושא השידוכים. ואליהם מופנית כתבה זו.
למרות שלדעתי זה לא יעזור כי אם הציווי המפורש בתורה לא שכנע אותם אז מי היא הכותבת שתשפיע עליהם לסור מדרכם הרעה?
אני אישית לא הייתי מחתן את ילדי עם אנשים כאלה סנובים אבל מה חטאו ילדיהם?
שיפסידו הצעות טובות. לפעמים אנשים מתחתנים ומתגרשים או חיים גרוע בגלל עקשנות מטופשת
28. מגיב 18
(2009-05-03 01:35:16)
הרשה לי לשער שסבך קשור איכשהו להנהלת תומכי תמימים? קלעתי?
29. מגיב 25
(2009-05-03 01:35:43)
מוכן להסביר את עצמך?
30. למערכת
(2009-05-03 01:55:23)
מערכת ההצבעות שלכם לא בסדר.
אני חושבת בעד ואחותי חושבת נגד.
יש לנו עוד מספר לא מבוטל של אחים וכשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות
ואם מצביעים יותר מפעם אחת במחשב קיימת שגיאה: "הצבעה כפולה"
אולי תקנו לנו מחשבים כמספר תושבי הבית
או אולי יותר פשוט לכם לשנות שם משהו בהגדרות?
31. מה יש? פקק?
(2009-05-03 02:01:07)
איפה נתקעה לי התגובה?
32. הבעיה היא שבבית רבקה מחנכים על זה!
(2009-05-03 02:12:55)
במכללה במסגרת שעורי הבית היהודי שמעתי ולא רק מאחת המלמדות שאחת התכונות החשובות שיהיו בבחור שהוא יהיה עם 'ייחוס'! ושצריך להשתדל לחפש את זה.
לא פלא אח"כ שזה מה שיש בראש של הבחורה...
אחת מהמכללה
33. עדיף בעל תשובה
(2009-05-03 02:26:35)
אני בעלת תשובה.
עוד כמה שנים ילדי יגיעו לפרקם.
אני אבחן כל שידוך לגופו. אבל אני יעדיף
למצוא חתן בן של בעלי תשובה. כי יהיה לי יותר מכנה משותף
עם ההורים. כי המצב בחב"ד היום הוא.. . . ודווקא אצל חלק מבעלי התשובה
יש פנימיות וחיות חסידית אמיתית. ואיכות ורוחב אופקים. בלי להעליב אף
אחד אתן דוגמא: בתחום המוסיקה - מוסיקאים חבדניקים בעלי תשובה כגון
נדב בכר, הרב כלב , ועוד רבים וטובים ששכחתי את שמם מנגנים מוסיקה פנימית
איכותית אותנטית ואילו רבים מהמוסיקאים מה"גזע" מקפצים להם עם כל מיני מקצבים
חיצוניים. זו רק דוגמא . אבל כן הוא בהרבה תחומים. בית של בעלי תשובה שבאו לחב"ד
ממקום אמיתי ופנימי הוא בית של אוריה חסידית לעין ערוך ממה שיש במשפחה חבדית גזעית ממוצעת
וזה בדוק. לכן הלוואי וירבו בעלי תשובה בחבד. זה יעשה רק טוב לחסידות שלנו.
34. מצטרפת ל 13
(2009-05-03 02:28:36)
כמה שזה נכון התחושה של המשיכה לחבד וחוסר המשיכה לחבדניקים
אולי הבעלי תשובה ישנו קצת את המצב
35. היות ובכל שידוך
(2009-05-03 02:40:41)
צריכה להיות התאמה מקסימלית כדי ליצור כמה שפחות חיכוכים על רקע מצב כלכלי , רוחני, מנטלי וכו' ברור שחלק מהשיקולים צריך להיות רקע של משפחת המוצא. הבעיה מתחילה מכך שלענין הזה מקצים יותר מדי משקל וחשיבות בסדר העדיפויות. היינו מצפים שלפחות אצלינו בחב"ד לא יתייחסו לכך כמשהו הרה גורל וכל כך קובע, במיוחד שיש כיום יותר "געווארענע"(שנעשו חב"דניקים) מאשר "געבורענע" (שנולדו חב"דניקים)...
36. כל אחד יכול להיות באותה סירה של הכותבת
(2009-05-03 02:41:44)
יש גם אנשים שהם מהגזע,,, ומשום מה מתי שמגיע השם שלהם לשדכנית מעקמים את האף. למה???
כי כל אחד יכול להיות באותה סירה. זה יכול להיות בגלל החברים, הדודים, השכנים, ועוד הרבה.
כאשר מישהו מחפש שידוך הרבה זמן הוא מתחיל לחשבו שזה בגלל קו מסוים בחב"ד או בגלל פוליטיקה, או בגלל איזה מעשה. לבסוף מתברר שהקב"ה הכין לו שידוך שהיה עסוק באיזה שליחות בעולם ולא רצה להתחתן, ולכן הוא לא נתן לאף אחד לחשוב בכיוון כי זה לא השידוך שלו.
מי שמשדך זה הקב"ה ואנחנו צריכים לבצע את תפקידנו לחפש אותו.
כך שאין על מה להתלהם הכל ממש הכל משמיים.
עצם החשיבה של אלו או אחרים על בעלי תשובה או על גזע או על משפחולוגיה וכדומה. אין הוא מתאים ליהודי חסידי. אבל מאת השם שלא יחפשו את השידוך שאינו מתאים. וחבל שהם בוחרים בדרכים האלו.
37. לפני מספר שנים. . .
(2009-05-03 02:46:36)
הייתי בבית חבד באחת מדינות אירופה.
אז עוד לא הייתי דתי. הייתי בטוח שכל החבדניקים הם מלאכים.
עד שבשיחה עם בחור חבדניק ששהה במקום הוא אמר לי כך: אצלינו
רשמית מקבלים ספרדים אבל בחדרי חדרים קוראים להם פרענקים.
רציתי להקיא את הנשמה. ידעתי שהוא לא מייצג. היום הוא שליח
באחת מדינות העולם.
יש גם כאלה. חבד בשום פנים ואופן לא מורכבת מאנשים יותר טובים או רוחניים
מאשר זרמים אחרים ביהדות. חבד היא הזרם הכי מוצלח בגלל 7 סיבות בלבד:
שבעת האדמורים ענקי עולם שזכינו להיות תלמידיהם.
38. אחחחחח.... 35 כמה שהתגובה שלך נכונה... פשוט אין מילים.
(2009-05-03 04:10:51)
חברה.... אני לא מבינה.... איפה האמונה בקב"ה??
גם אני בת של חוזרים בתשובה.... ואני גם בתקופת שידוכים אבל אני כ"כ לא דואגת....
אז מישהו עם שם משפחה ידוע לא ירצה לשמוע בכלל ממני.... אז כנראה מחכה לי מישהו יותר טוב... בחור פשוט.... כמוני.... בלי יותר מידי גאווה...
תקשיבו הכל מהשמים.... אם אני צריכה להתחתן עם מיוחס אז השידוך יצא לפועל כי כך רצה הקב"ה!!! נקודה.
ואל תערבו פה את "מה הם המיוחסים אפילו לא רוצים לשמוע את השם שלי..." כי זה כבר פשוט להראות חוסר אמונה בקב"ה.
39. וואו.. אני לא יודעת מה לחשוב, 35 - חזק וכואב
(2009-05-03 04:18:49)
40. דווקא בחבד יש הכי פחות גזענות
(2009-05-03 05:20:26)
אני באה ממשפחה מהגזע, אבל כשהייתי בשידוכים נפגשתי עם ספרדים וגם עם חוזרים בתשובה. כי לפי דעתי הם באמת מיוחדים...הכי חשוב לבדוק מי הבחור ולא עם איזה דגל הוא מנפנף ביד....
והעקר שהקבה ישלח לכל אחד את זיווגו האמיתי....
ואין ספק שאם כל אחד יעבוד על עצמו חבד תהיה יותר טובה....
41. שידוך משמיים
(2009-05-03 09:05:01)
אני רוצה להתחתן רק עם מי שרוצה להתחתן איתי
42. באמת נתקלתי במקרים שעוד לא שמעו מי הבחורה היות ומשתייכת לעדה מסויימת כבר לא רוצים...
(2009-05-03 13:08:55)
והאמת שכל מי שמתנהג כך, שפוט לא מגיע לו מישהי יותר טובה... ובהשגחה עליונה מסרב...
43. דווקא הפןך לבעלי תשובה יותר קל
(2009-05-03 13:30:40)
מניסיון. לאחד מהגזע בודקים מה הסבתא שלו עשתה כשהייתה צעירה ואם אחד הדודים שלו התפרפר קצת בבחורותו ישר מעקמים את האף וכו' וכו'
משא"כ בעל תשובה מסתכלים רק על הבחור או הבחורה . על הורין אין מה לבדוק מה היה בבחרותם ואיזה שטויות עשו כי הרי הם בעלי תשובה
44. כתיבה יפה ותמה. הקב"ה יברך אותך בכל מעשי ידייך ובשידוך ראוי בקרוב
(2009-05-03 13:45:29)
45. תגובה 4, תרגיע בבקשה
(2009-05-03 13:46:28)
ראוי לציין שאצל המתקרבים של ה'מתנגדים' המצב גרוע בהרבה.
אפילו לבתי-הספר לא מכניסים אותם.
אצלנו לפחות מכניסים ב"ה, אם כי יש מה לתקן.
46. דווקא הפןך לבעלי תשובה יותר קל
(2009-05-03 13:49:13)
מניסיון. לאחד מה"גזע" בודקים מה הסבתא שלו עשתה כשהייתה צעירה ואם אחד הדודים שלו התפרפר קצת בבחורותו ישר מעקמים את האף וכו' וכו' (למרות שלכאורה מה הקשר בין הדוד או הסבתא לבחורה המוצע)
משא"כ בעל תשובה מסתכלים רק על הבחור או הבחורה אם הם מתאימים . על הוריו אין מה לבדוק מה היה בבחרותם ואיזה שטויות עשו כי הרי הם בעלי תשובה
וזה ממש כך כך שלגזע במובנים מסויימים הרבה הרבה יותר קשה
47. יש משהו במה שאת כותה אבל אשמח לחדד את העניין.
(2009-05-03 14:08:01)
ישנם כמה עשרות משפחות בחב"ד שמחפשות רק את המשפחות שמתאימות להם , למרות שגם בהם יש יוצאי דופן.

החיפוש אחר המשפחה המתאימה לי לא מסתיימת ביחוס ולא יחוס , יש את זה גם בספרדים-אשכנזים
תמנים-גרוזינים, ירושלמים-רוסים. (כמובן חבדניקים)

השידוכים המיקס האלו בין הבחור והבחורה יכול להיות מוצלח, אך כמו שכבר הגיבו קודמי, המנטליות השונה בין המשפחות גורם לכל כך הרבה חיכוכים ולכל כך הרבה אי נעמיות של הבעל והאישה כלפי המשפחה שלו ושלה.
וכי פעם חשתם את ההרגשה הלא נעימה של האישה שהגיעה ממשפחה רוסית שמקפידים על כל ההחמרות של פסח ובעלה הירושלמי שלא מקפיד וגם לא מתכוון לעשות כך.
או להיפך אישה שהגיעה ממשפחה ירושלמית ששם לא מקפידים והיא התרגלה לכול הכל בפסח( חלבי ועוגות) ובעלה לא מסכים שהיא תאכל את מה שהורגלה לא
אני לא נכנס לויכוח מי צודק ומה ושבאמת יש פה עניין של עבודת המידות , של סבלנו וסובלנות, אבלי שידוכי המיקס האלה. גם אם הם מוצלחים ואוהבים הם מוסיפים הרבה מתח בחיים , לזוג ולהורים משני הצדדים.

לסיכום אני לא בעד ולא נגד שידוכי מיקס
אני בעד השידוך המתאים ובעד הסובלנות של כל הצדדים!!!!!!!!!!!

רק רציתי לחדד את העניין שנוסף על-כך שיש קשיי הסתגלות לחיים של גבר ואישה נוספים גם קשיי ההסתגלות למשפחה זה מאוד לא קל.
48. רוצים לדעת למה קשה טיפה חוזר בתשובה עצמו? ואח"כ תשובה למה הילדים להורים חוזרים בתשובה.
(2009-05-03 14:50:54)
נתחיל מהורים חוזרים בתשובה, ההורים אין מה לומר גידלו משפחה חסידית לתפארת וישנם הרבה משפחות כאלו משפחה מדהימה! ותמיד יש את האבל-
ובכן אבל- אין למשפחה הזו את האוטנטיות החסידית זו לא אותה צמיחה---ואני יסביר אני גדלה למשפחה זההורים שלי חוזרים בתשובה המשפחה שלנו מאוד חסידית ודיברתי עם חברה למשפחה שסבא רבה שלה היה מהחסידים של האדמור הרשב...וכו' אח שלה יצא לשידוכים והיא אמרה לי שהיו הצעות טאובות אבל אמא שלה רצתה את אותו בחורה שגדלה כל חייה סביב הרבי שבאים לסבא שבאים לדוד של האמא מרגישים חיות מיוחדת! אני שמעתי את זה והיא הייתה לידי....ותאמת היא צודקת!
דודים שלי לא דתיים עושים עליהם מבצעיםא בל באירועים כמו יום הולדת לסבא וסבתא אז כבר זה לא כמו יום הולדת לסבא חסיד!

ולגבי חוזרים בתשובה-ואני רואה את זה גם על אבא שלי יש 2 דברים-
1.או שנשאר להם משהו מהעבר שהם אוהבים ולא יכולים לעזוב אין זה משהו מהעבר!!!!כמו אבא שלי שהוא לא יכול בלי איזה סוג של מנגינה שאין בחבד זה סוג של אופרה כזה..
2. או הם לקחו סמים ופתאום זה משפיע עליהם פתאום.....(זה ח"ו לא אצל אבא שלי)....

ואפשר לומר שיש הרבה נורמאלים לחלוטין שאין סיבה....פשוט צריך את האותנטיות...
49. סך הכל יש מן הצדק
(2009-05-03 17:23:59)
אל תקחי ללב זה החיים, בכל מקום נתקלים בדברים לא נעימים. ה' יעזור שתעברי את הניסיון הזה בקלות וודאי תמצאי בקרוב את המאושר המייועד.
50. מקרה שקרה לי...
(2009-05-03 22:50:43)
בס"ד

יש לי קרוב משפחה בן 72
שעדיין לא מצא את זיווגו.
הבחור חב"דניק למהדרין-רק שאינו ספרדי...

שהצעתי למכרה שהתענינה עבור אחותה בת ה34
לפני שהיא שמעה על הבחור... ועל מעלותיו
ישר ענתה:
עדיף שתשאר רווקה ולא תתחתן עם ספרדי...

כמה כואב???

חב"ד היא הזרם בהא הידיעה
רצון הרבי היה לאחד הין כלל גווני האכלוסיה שמונה עמ"י.
וב"ה הצלחתם קירבתם רבבות
אך בזה עדיין לא תמה המשימה...

הגיע הזמן להרחיב את מושג אנ"ש!!!
51. לא מקובל!
(2009-05-03 22:55:16)
התשובות של כל ה"גזע"..
צריך כמה שיותר התאמה..
כן?
אז תסבירו בבקשה..
מה הקשר בין המתכון של הגפילטע של הסבתא לבין התאמה??
מילים יפות שמיפות..מהשפה ולחןץ!
מה איתכם??
יש לי חברה טובה טובה (הלוואי על כולם) שיש לנו פווולל נושאים ומתכונים ובדיחות משותפות..
אבל אני יודעת שאת אחד מהמשפחה שלה ---הם בחיים לא יציעו לי!!!
תפסיקו עם המילים היפות.
הם פשוט לא רוצים אותנו!
ואת יכולה להיות בהירה,חסידית,חכמה,נאה..
אבל ברגע ששומעים --ספרדיה..
זה לא משנה מי את,ומה את..
התשובה פשוט ללללללללאאאאאאא!
הכל יפה עד לשידוכים!
52. ל-48
(2009-05-04 00:26:06)
שטויות במיץ!
מה הקטע של ימי הולדת וכו'?
אז תמיד יהיו הבדלים.... גם אם הם באים מאותו רקע...


53. פשוט מדההההההההההההההההההההייייייייייייייייייייםםםםםםםםםםםםם!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(2009-05-04 01:31:56)
זה פשוט מדהים ומרגש!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
54. גם אם לא מוכנים לשידןכי מיקס..
(2009-05-04 01:36:01)
הדיבורים על זה והרוחות הנושבות נותנות תחושה שהסרוב הוא לא בגלל העדה אלא בגלל ה'מעמד'.
הרבי בפרוש כתב שכיום אין למנוע שידוך רק מסיבה זזאת...
אבל כשחושבים על זה שוב, אני חושבת שאף אחת/אחד לא היה רוצה להכנס למשפחה שככה חושבת...
55. גם לאשכנזים לא קל
(2009-05-04 02:29:09)
אם הם משפחה סטנדרטית אז מסתכלים על הבנים.ואילו על הבנות נגזר לקחת קצת פחות ממה שהן שוות. ואגב ישנן שדכניות שבאות עם3 הצעות . 2 הצעות מכובדות אבל היא אינה מתכוונת לעבוד עליהן.
וההצעה השלישית (והדפוקה שבינהן) היא בעצם ההצעה היחידה שעליה היא בונה את משכורתה החודשית. אבל אינה רוצה שתתרקי את הטלפון אז היא מוסיפה עוד 2 שמות לא רלוונטים.
56. תגובה 35
(2009-05-04 13:31:24)
קלעת למציאות
57. תיקון לתגובה 49
(2009-05-04 17:05:09)
בס"ד

הוא בן 37 ולא כפי שנכתב*
58. כואב! והכי עצוב שאמיתי!
(2009-05-04 18:35:07)
זו לא דרכו של הרבי! אני מנסיון יודעת כמה חילול שם חב"ד זה עושה! אבל זה לא יעזור, לא הכתבה ולא התגובות...
59. אנחנו מאותו הכפר
(2009-05-04 18:35:37)
לצערנו, אף כי קשה להודות בזה, הדברים נכונים.
אינני מהגזע ותמיד הייתי "אאוטסיידרית". למרות היותי מבריקה, יפה ומוכשרת.
כבר בתיכון מורות יקרות טרחו להזהיר אמהות מהגזע לבל בנותיהן יתחברו עימי.
קיבלתי הצעות שידוכין מאוד רחוקות ממתאימות לי .
בתקופת השידוכין התגלו לי כל אותן משפחות שבניהן היו מעונינים להפגש עימי אך הוריהם סירבו.
כיום, אני נשואה באושר, למי שאינו שייך לגזע והוא מתאים לי מכל בחינה.
הקמנו בית לתפארת ולגאווה מבלי להחסיר דבר בגשמיות וברוחניות.
אני פוגשת בבית הכנסת ובמכולת את אימהות הבחורים שלא רצו בי ואין ספק כי ליבן נחמץ.
חלקן - בניהן התחתנו עם בנות הגזע אשר נופלות ממני בכל מובן, וחלקן - בניהן טרם נישאו.
אני מקווה שהן למדו את השיעור אותו היו צריכים עבור ילדיהם הבאים.
אני אתייחס גם למגיבים המיתממים ומצטדקים ב "מקסימום התאמה" וכו'. אין צורך למכור לנו את השטויות הללו. גדלנו כולנו ביחד באותו הכפר, לרובנו עבר והווה משותפים ובתינו דומים. לפעמים מותר להודות באמת אף כי היא כואבת.
60. לתגובה 32
(2009-05-05 04:10:30)
גם אני באותה מכללה ואף פעם לא שמעתי את זה בשיעורי הבית היהודי של הרבנית..
מוזר?!?!?!?!?!

אדם שומע ומבין מה שהוא רוצה!!!
61. מקרה שקרה לי
(2009-05-05 19:26:37)
נזקקתי פעם לאחד המשרדים (כמובן שלא אפרט יותר). אמרו לי תפני לדיצה (שם בדוי) היא חב"דניקית והיא בטח תעזור לך.
אכן הגעתי למשרד ופניתי לדיצה. אמרתי לה שגם אני חב"דניקית וגרה ב...
היא ענתה: אה, את בטח מהמקורבים! הייתי המומה. קודם כל מה ההפרדה הזאת, חשבתי לעצמי, האם בגלל צבע פני השחום היא אמרה את זה? וחוץ מזה אני חב"דניקית עוד לפני שהשליחים הגיעו לעיר שלי!
62. היכן ניתן לקרא את המשך הכתבה על הבחור הליטאי?
(2009-05-05 20:02:06)
63. חזק!!
(2009-05-05 23:10:40)
64. חזק!!
(2009-05-05 23:14:31)
כל מילה בסלע!
לא נסחף....אבל יש משו באימרה:אצלהם נגמר הייחוס ואצלינו הוא רק מתחיל...
זאת לא חכמה להשען על חסידותו של סבא או סבא רבא רבא...כלאחד בפני עצמו קובע את מהותו וחסידותו!
אז הרבי אמר שהחוזרים בתשובה מיוחסים אליו!אז מה יותר טוב מזה???
אז תמשיכו לקרב עוד ועוד יהודיםונהפוך אותם להיות מיוחסים לרבה שלנו!
יחי המלך!!!
65. תגובה ל63
(2009-05-06 09:38:54)
הגרים מיוחסים לאברהם אבינו.
66. ל-6.
(2009-05-06 13:38:59)
תגיד אתה בסדר? ככה לדבר על יהודי/ה?! אני עדיין לא מאמינה שזה משהו שפוי כתב את זה...די! אתם לא חושבים שהגזמתם?
67. לכל התגובות!
(2009-05-06 18:00:21)
אתם מדברים יותר מהגובה שלכם!!!!!!!!!!!!!

דדדדדדדדדדדדדדדיייייייייייייייי!!!!!
68. וע"ז נאמר: במקום שנגמרת החכמה מתחיל הייחוס...
(2009-05-06 21:37:25)
69. ל-59
(2009-05-06 22:00:57)
גם אני שמעתי את זה, אבל לא מהרבנית אלא מאחת המורות שמלמדות
70. תגובה
(2009-05-07 00:58:14)
ישנה בדיחה מה המכנה המשותף לגז'ע ובצל ? אצל שניהם החלק הטוב באדמה
71. 66..אהבתי את הבדיחה! חזק!!!
(2009-05-07 01:37:18)
72. מוכרחה לציין שזה רק בשידוכים.
(2009-05-07 04:53:57)
בכל התחומים האחרים-מקובלות בחברה,קבלה למוסדות חינוך וגם לעבודה ואפילו לתפקידים ציבוריים-אצלנו בחב"ד בהחלט מסתכלים על האדם עצמו,אישיותו וכשרונותיו ולא על הרקע.
לא נדיר למצוא אצלנו מנהלים ,שלוחים,אנשי ציבור ונושאי תפקידים בכירים מקרב בעלי התשובה או מבני עדות המזרח.אין שום הבדלי מעמדות.
אז בשידוכים-אצל חלק מהמשפחות,יש הבדלים.כל אחד שיבחר לעצמו עם מי להתחתן ועם מי לא,ושיתרץ את עצמו איך שירצה.זה בכל אופן ממש לא מוריד מערכם של כל הנ"ל.
73. אני לא מבין
(2009-05-07 13:29:15)
כל בחור מתחתן רק עם בחורה אחת וכל בחורה מתחתנת רק עם בחור אחד. עם כל השאר יכולות להיות מיליארד סיבות למה הוא לא התחתן. יכול להיות שהוא רצה יותר כסף אולי רצה יותר יופי ואולי - כן אולי - רצה יותר ייחוס! אין פה שום דבר נגד מישהו ספציפי, וכמו שמגיבה 68 העירה ובצדק כי מלבד בשידוכים אין שום תחום בו מורגשת אפליה בחב"ד ואני אוסיף שאפילו בתחום ההנהגה לאחרונה נכנסו הרבה משפיעים מבני עדות המזרח ואין פוצה פה ומצפצף, ובכן מה לכם כי תלינו על בחור שלא רצה בחורה מסויימת מאיזו סיבה שלא תהיה? האם זו לא זכותו לבחור עם מי הוא רוצה להקים את חייו? לא בא לו להתחתן עם ספרדייה או עם אחת לא מהגז'ע כי הוא מהגז'ע והוא רוצה אחת כמוהו ברמה שלו! מה זה שונה מעוד מיליארד בחורות שאיתן הוא לא התחתן מסיבותיו האישייות כי לא בא לו? רגשי נחיתות במלוא מובן המילה!!!
74. מסכים עם התגובות האחרונות במאה אחוז!
(2009-05-07 14:26:15)
75. מסכים עם התגובות האחרונות במאה אחוז!
(2009-05-07 14:33:52)
הערה ראשונה: מוכרים בנות רבות מאוד שמחכים הרבה זמן למצוא את זיווגן למרות שהן גזע עתיק יומין, והמצב קשה היום בשוק הבחורים בלי קשר לגזע או לא (אם כבר, הבעיה היא ההפרדה בין משיחיטסים וכו').
הערה שניה ועיקרית: ידועה הוראתו של הרבי כי שידוכים אינם קרבן אישי אלא דבר שהמשודכים צריכים לעשות מתוך לב שלם והסכמה מלאה ורגשית. לכן בכל התחומים משתדלים רוב חסידי חב"ד להתעלם מהפערים וכדומה ואכן מקרבים את כולם, אולם בתחום השידוכים אין שום סיבה לבחור שמרגיש את עצמו ברמה מסויימת לקחת בחורה מרמה אחרת, בין אם היא יותר טובה ובין אם היא פחות טובה, ואחר כך להרגיש שהוא "וויתר". במלים פשוטות - אם החתן או הכלה מרגישים שהם "וויתרו" בשביל השידוך, הרי זה מתכון מוצלח ביותר לבעיות אחר כך. סתם דוגמא בעלמא: יכול להיות בחור שהחבר הכי טוב שלו סובל מעודף משקל רב, אולם בשידוכים הוא לעולם לא ירצה להתחתן עם בת מסוג זה (וזה לא אומר שהוא מחשיב את בעלי עודף המשקל כ"סוג ב"). וכן להיפך. כך שאי אפשר "לשדך" בכוח באמצעות כתבות ומאמרים, זה ממש מגוחך ומלמד על רגשי נחיתות
76. תגובה 61
(2009-05-08 02:32:57)
ציטוט: "חשבתי לעצמי, האם בגלל צבע פני השחום היא אמרה את זה?" הציטוט הזה מדבר בעד עצמו ומוכיח את מה שאני טוען שוב ושוב כי הכול נובע מרגשי נחיתות. בוא ננסה לדמיין לעצמנו את אותו מקרה מזווית שונה קצת, הזווית של דיצה: נכנסה אלי היום בחורה אחת מאוד נחמדה שהיתה צריכה עזרה במשהו. היא אמרה שהיא חב"דניקית והיא גרה ב... מעניין כי אני מכירה את כל הקהילה שם והיא לא היתה מוכרת לי, אז שיערתי שהיא מן הסתם מהמקורבים, אבל כנרה שלא הייתי צריכה לאמר לה את זה כי כששאלתי אם היא מהמקורבים היא נורא נפגעה...
סביר להניח שהגירסא הזו של הסיפור יותר מדוייקת מהגירסא שבחרה המגיבה האלמונית להביא. למה לך לחשוב דבר ראשון שזה בגלל צבע העור? דווקא היום זה במודה להיות שחומים ואפילו הנשיא הפופולארי ברק אובמה הוא שחום עור! קצת חשיבה חייובית לא תזיק.
77. שתי דברים.
(2009-05-08 04:27:33)
1) אם את אומרת שבעל תשובה זה טוב יותר כי בחר את הטוב מעצמו ואת אומרת שאחותך צדיקה וכל זה אז מה הבעיה שתיקח אחד כמוהה הרי היא טובה וגם הוא טוב... אז אני לא מבינה את הטענה שלך...
2) להבדיל!!! גם לגרים קשה מאודדדד ודוחים אותם תמיד! אבל בסופו של דבר הם גרי -צ-ד-ק-! אז נכון זה קשה אבל שווה!
78. ל67
(2009-05-08 14:16:55)
א. אומרים שני דברים ולא שתי
ב. אין לי טענה כלפי אף אחד. יש לי רק בקשה. תתיחסו לכולם יפה. אתם יהודים וגם אנחנו אתם חסידים וגם אנחנו אתם חבדניקים וגם אנחנו. אבל אם נמשיך עם ההתבדלות וההתפרדות הזו בסוף יקומו שני "עמים"
החבדניקים לעומת החבדניקים החדשים.
ג. את אולי נגד הכתבה ובצדק. תמיד קשה לשמוע על עצמנו משהו רע. לכן כל המגיבים שבטוחים שהבינו את כל הצדדים של הבעיה, יש לי עוד משו להוסיף עבורכם. אותו לא אני המצאתי אלא הרבי הקודם
"אהוב את הביקורת, כי היא תעמידך על הגובה האמיתי"
ולסיום. אל תראו את זה כאחת ששוללת אנשים כמותה כי זו לא הנקודה
הכוונה היא שגם ככה יש כיום בעיה למצוא זיווג אז למה לצמצם עוד יותר את מלאי האפשרויות.
זה כמו שיגידו לכם אתם תתחתנו ותחתנו רק עם תושבי העיר שלכם.
גם אם תאמינו ובצדק שתושבי עירכם טובים כולם. אני בטוחה שתנסו לראות אולי יש עוד אופציות במקומות אחרים. כי מקום מגורים הוא לא שיקול משמעותי שעל פיו יבנה הבית, גם הורי, אינם פוסלים אנשים כמונו אבל לפעמים קיימת אי התאמה מסיבות כאלה ואחרות, אז למה אי אפשר להגדיל את כמות ההצעות?
מתי תבינו שגם ילדים של חוזרים בתשובה אין בינהם ובין ילדכם הבדלי ערכים. והשיקול הזה של להכנס למשפחתם או לא, אינו משמעותי.
ולכל אלה שמאמינים בידע הרחב שלהם בנוגע לבעלי תשובה ובני ביתם.
יש לכם עוד מה ללמוד... שיהיה בהצלחה (לכולנו)
79. כמה נכון....!
(2009-05-10 05:48:27)
נכון מאוד! אי אפשר לומר שהמצב לא כזה! בלי להזכיר נחיתויות וכל מיני כאלה כדי להפטר ממחשבה בעניין..
אני אישית מרחמת על אותן בנות-חברותי שגדלות ומתחנכות על ערכים מוטעים(לדעתי)אלו..
הייתי פעם אצל חברה ממשפחה מיוחסת ושמעתי את אימה אומרת שחברה אחרת שלנו כ"כ מיוחדת
והיא רוצה בדיוק כזו כלה לבנה(היא באמת בחורה חסידית ומיוחדת מאוד)! רק חבל שהיא ספרדיה......
בשבילי זה היה נורא לשמוע את זה ממש הזדעזתי! מילא תחשבי את הדברים האלה..תכניסי אותם בתור שיקול כשאת בוחרת כלה לבנך אבל לומר זאת ליד הילדים ולחנך עוד דור כזה..קשה לחשוב על זה..
ויש עוד כאלה בנות שדואגות להזכיר לא פעם את היותן אשכנזיות טהורות..
גאוות היחידה שלנו צריכה להתבטא בקשר שלי לרבי! בכמה אני מקיימת את הוראותיו וכו
כדאי שישכילו להבין זאת סופסוף ושיתחילו לראות את הטוב והמיוחד דווקא באנשים הפשוטים לכאורה שכ"כ מלאים מבפנים והרבה פעמים גם בחוץ!
בברכת גאולה שלימה תומ"י! שאז בטח ניראה את הטוב והאמת שבכל אחד והדברים החיצוניים כבר לא יתפסו מקום נכבד כ"כ .
80. בזוית שונה
(2009-05-10 19:34:42)
81. בזוית שונה
(2009-05-10 19:46:07)
בגלל הקושי לשדך בנות וה"מחסור" בבחורים, אפשר לראות בנות מ"יחוס רוסי" נישאות לבחורים מבתי בעלי תשובה כי אין להם ברירה ולעומת זאת בחורים מבתים "מיוחסים" לא יקחו בנות אלא "מיוחסות". ספרדים זה בכלל כתם בל ימחה- עשו מיפקד סביבכם ותראו. בקצרה ועל קצה המזלג...
82. דעתי בענין
(2009-05-10 22:04:25)
לי נראה שהבחור/ה הם אלה שצריכים לבחור מה הם רוצים, מי הם ההורים שיחליטו לילדיהם?
כל אחד מה שהוא רוצה וזהו. מי שרוצה חבדניק עם יחוס יבקש את זה מי שרוצה בעל תשובה שיבקש מהוריו
אני אישית באה ממשפחה חבדית מיוחסת ולי ממש לא משנה עם מי אני אתחתן ספרדי, אשכנזי, בעל תשובה וכו'
83. חברה
(2009-05-11 02:05:01)
84. חברה
(2009-05-11 02:17:12)
תפסיקו לקשקש האמת כואבת וזה מה יש מי שרוצה שישתנה.
אני בתור בחורה כל הייחוסים למינהם דיברו בי על מעלותי עד לשידוכים אני שמחה מאד מאד לאן שהגעתי ובמי שהנני. הייחוס מתחיל ממני ואני לא חוזרת בתשובה (לצערי) מגיב 7 הדברים חסרי טעם מצטערת חבל שאיננו יכולים להפגש ולהודות באמת יש באמתחתי הוכחות כואבות . כואבות לא לי כואבות למציאות . כן הציעו לי הכל בימי רווקתי כל מה שזז. ואת הייחוסים שמתוכם הציעו כי היו עם בעיה. אני לא נעלבתי אני רק הבנתי. יש אמת ובוא לא נכחיש .
לא ראיתי הרבה שמדברים בהומניות כל כך כלפי כולם ואכן מקיימים זאת. זה נכון ששדיוך מכוון ואם זה לא זה אז זה לא יצא נקודה . ולאלו שטוענים שהיום יש הרבה חיבורים וערובים.... אז תבדקו בבקשה זה הרבה נעשה לצערי הרב לא מתוך נחת להורים ובטח לא מתוך רצונם של הסבים...
אבל לכל אחד יש את הבשרט שלו .
כשאחותי היתה בזמן שידוכים עלה רעיון על בחור מסוים שידיו בייחוס הרבה כשפנו עם ההצעה למשפחת הבחור הם אמרו המשפחה לא בשבילנו ....ב"ה יש לנו את שלנו ובשבילנו. ובאמת לאותו בחור מיועדת בחורה אחרת אך מכאן ולהתבטא כך או אחרת.....
אין לי ולו רגש נחיתי אחד בנושא אני כותבת רק חלק קטן מהמקרים שחוויתי ולו בשביל להבהיר שזו האמת ובוא לא נתכחש וכפי שפתחתי מי שרוצה שישתנה...
85. מסכימה עם מגיב 7!
(2009-05-25 10:59:40)
בעצם התשוקה להתחתן עם גז'ע אתם מראש שמים את עצמכם במקום נחות יותר ומגביהים אותם. כשבאמת! תסתכלו עליהם כעל שווים. כשתפנימו את העניין שכל אחד ייחודי באשר הוא וזה לא משהו שקשור להגדרה, ייחוס, תפקיד או מעמד כללי/חברתי כבר לא ישנה לכם מאיזה מגדר רוצים או לא רוצים אותכם. אני בהגדרה גז'ע.והאמת שזה לא מעניין אותי בגרוש. אוהבת בעלי תשובה, אוהבת ספרדים, אוהבת גז'ע. כל אחד בהתאם למה שהוא ולא מעצם שיוכו המגדרי. את הילדים שלי אחתן בעז"ה עם בחור טוב שמתאים להם!! וזה ממש לא משנה לי מה שם המשפחה שלו או צבע הפנים שלו.
הכל מתחיל אצלינו. כשאנחנו מורידים את ההגדרות, את הקיטלוגים ומרגישים (מבפנים!) שווים מעצם היותינו אנו, אנחנו מקבלים את אותו היחס מהסביבה. אך כאשר אנו חווים את עצמנו כראויים פחות בגלל שפלוני חי עם מערכת ערכים מעוותת - זוהי הזמנה לבדק בית אישי.
בהצלחה.
86. ל85
(2009-05-27 16:04:34)
ממליצה לך לקרוא את תגובה מס' 78
87. משה
(2009-06-08 14:28:45)
קראתי את הכתבה והבנתי כמה נכון עשיתי שמיום הראשון של חזרה בתשובה שלי ולימודים בישבה התחלתי להתכונן ליציאה העתידית ממנה. כי לבעל תשובה ובמיוחד "רוסי" אין דרך ועתיד בתוך חברה הדתית. כי את מה צורב את העין קודם כל זאות רמת מידתית ולפעמים שכלית הנמוכה של חלק לא מבוטל של אנשי החברה.88. לכותבת היקרה!
(2009-07-05 03:10:32)
89. לכותבת היקרה!
(2009-07-05 03:14:02)
את צודקת אוהוו צודקת!!
אני באה מבית חבד"י "עם גזע"
אני מבינה ויודעת שזהו המצב,ואני חושבת שרובינו יודעים ומסכימים עם המצב
אבל תכלס..כולם מדברים ואומרים שאין שום בעיה בבעלי תשובה,
ויודעים לדקלם היטב שהם עומדים במקום שצדיקים אינם עומדים אבל.....
כשיציעו לבנם או לביתם בעל תשובה הם יסרבו בכל התוקף!!
למה?ככה!! כי היום לצערינו..אנשים יודעים ר ק לדבר...בעיקר באוויר..
90. רק דבר אחד לא הבנתי...
(2009-07-30 02:44:09)
אם לכותבת יש בעיה עם זה שמשפחות מסתכלות בעין לא טובה על חוזרים בתשובה/ מקורבים או מה שזה לא יהיה למה היא רואה בעין לא טובה את החיתון שלה או אחותה עם משפחות של חוזרים בתשובה. היא מתלוננת על אחרים ובעצם התלונה הזו שלה, היא עושה בדיוק את מה שהם עושים....
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:
© 2018 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן