קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|"יהודי חי בהודו, אם הרגו אותו, האם הוא עדיין חי"
(יום ראשון, י''ז כסלו תשס''ט)
"יהודי יחיד מתגורר בהודו. ייתכן שהוא היהודי היחיד בהודו כולה. יודעים על קיומו מאות מיליוני גויים. מדברים עליו מספרים עליו [שואלים] האם הרגו אותו? האם הוא עדיין חי?" ■ הדברים האלה לא נאמרו לפני שבועיים, אלא לפני עשרות שנים, על-ידי כ"ק האדמו"ר בעל ה'שפע חיים' מצאנז זצוק"ל ■ בנו ממלא מקומו, האדמו"ר מצאנז: "מן השמים מכניסים לצדיקים את התיבות לפה מה שיאמרו. מי ששומר פיו ולשונו, יש לו סייעתא דשמיא מה לומר" לתמליל המלא
יעקב רייניץ, בקהילה

יותר מחמישים שנה נוהג היה כ"ק האדמו"ר מצאנז, בעל ה'שפע חיים' זצוק"ל, למסור שיעור 'חומש-רש"י' קבוע מדי ליל שישי. האדמו"ר היה מתחיל בפסוקים בתחילת הפרשה, מקשה כמה שאלות, ואז היה נושא דברים על העניינים האקטואליים שעמדו על סדר יומו של הציבור החרדי בארץ ובעולם.

אלפים היו נוהרים בכל ליל שישי לשמוע דברי אלוקים חיים מפיו של האדמו"ר, שנהג לתבל את דבריו באמרות וסיפורי צדיקים בדרך מיוחדת שריתקה את ההמונים. בכל פעם, כשהיה מתעורר עניין ציבורי על סדר היום, ציפו כולם לליל שישי הקרוב, לשמוע מה יאמר השבוע האדמו"ר בשיעור 'חומש-רש"י'.

השבוע התברר כי דבריו של האדמו"ר שנאמרו לפני עשרות שנים אקטואליים גם לימינו אנו, או כפי שהתבטא בנו ממלא מקומו, כ"ק האדמו"ר מצאנז, בעת ניחום אבלים בבית משפחות הולצברג-רוזנברג: "מן השמים מכניסים לצדיקים את התיבות לפה מה שיאמרו. מי ששומר פיו ולשונו, יש לו סייעתא דשמיא מה לומר".

היה זה בשיעור 'חומש-רש"י' בפרשת לך לך בשנת תשמ"ג, כשהאדמו"ר דיבר בקודשו על מצבו הקשה של עם ישראל בגלות ישמעאל. בימים אלו שלאחר הפיגוע הנורא שהתרחש בבית חב"ד בהודו, היה מי שנזכר שלפני עשרים ושש שנה התייחס האדמו"ר בצורה פלאית לנושא זה.

וכה אמר האדמו"ר: "חלילה, חלילה אם לא יהיו יהודים בעולם. אם-כן, מי יאמר ויודיע לעולם שהעבודה זרה אינה שווה כלום, מי יאמר שהצלם הוא טמא ומטומא. לכן כביכול ה' יתברך מוכרח שיהיו לו יהודים בעולם, שהם יודיעו לכל העולם כולו שיש בורא לעולם.

"כשגר יהודי יחיד בין מאות אלפי גויים, ממילא הם יודעים שיש יהודים, ויודעים שהיהודים אינם מאמינים בשתי וערב, או במוחמד ימ"ש, וזה בעצמו דבר גדול ועצום מאוד. יש בזה תועלת עצומה. כל יהודי מקדש שם שמים ברבים. לכן אמרו חז"ל: 'לא הגלה הקב"ה את ישראל בין האומות אלא כדי שיתווספו עליהם גרים'. רצון הקב"ה שידעו בכל העולם כולו, שישנו עם שאינו מאמין בעבודה זרה וזה התכלית שבגלות".

כאן באה התייחסותו של האדמו"ר להודו. דומה כי הדברים נאמרו אך לפני כשבועיים ולא לפני קרוב לשלושה עשורים. "יהודי יחיד מתגורר בהודו. ייתכן שהוא היהודי היחיד בהודו כולה. יודעים על קיומו מאות מיליוני גויים. מדברים עליו מספרים עליו [שואלים] האם הרגו אותו? האם הוא עדיין חי?". משפטים מצמררים שקיבלו משמעות חדשה אחרי הפיגוע הנורא.

האדמו"ר המשיך בדבריו שיש להם משמעות אקטואלית: "אנשים ששקועים בגשמיות ועסוקים בפוליטיקה אינם יודעים חשיבות עניין זה. ישנם אומות בעולם שכבר מאות בשנים לא שמעו מיהודים, וכיום כולם מדברים על היהודים. ככל שזמן ביאת משיח מתקרב רואים שיותר ויותר מדברים מיהודים. האם לפני מאות שנים ידעו באמריקה על קיומו של העם היהודי? האם בהודו, באיזה חור נידח, מאחורי הרי החושך, ידעו מה זה יהודי? עכשיו כל העולם כולו מדבר על יהודים.

"כל זה, כדי שלעתיד לבוא יודו כל הגויים כולם, שהיהודים צדקו. ה' אלוקי ישראל מלך ומלכותו בכול משלה. לעניין הזה מחכים בשמים כדי שיבוא משיח צדקנו. בשמים יש להם זמן. והעניין הזה מקרב את הגאולה במהרה בימינו אמן".

"עכשיו כולם מדברים על יהודים". כ"ק האדמו"ר בעל ה'שפע חיים' מצאנז זצוק"ל ● באדיבות בקהילה
"עכשיו כולם מדברים על יהודים". כ"ק האדמו"ר בעל ה'שפע חיים' מצאנז זצוק"ל ● באדיבות בקהילה| הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. כידוע הקשר החם שהיה בין הרבי מצאנז לרבי
(2008-12-14 16:10:36)
הוא גם נפטר בשבוע של ג' תמוז
2. רוח הקודש ממש!!
(2008-12-14 16:10:53)
3. מרגש עד דמעות
(2008-12-14 16:13:48)
האמת היא, שבכל הטרגדיה הנוראה לא זלגו דמעות עיני -למרות שהכרתי את גבי באופן אישי.

מה לעשות כנראה שיש לי לב אבן. אך מדברים אלו של ה'שפע חיים' ממש עמדו לי דמעות בזוויות העין.

ואני רוצה להוסיף, את התפעלותי מהעובדה שחסידי צאנז זוכרים את מילות רבם שנאמרו לפני עשרות שנים למרות שאז הדברים לא היו נראים מרגשים במיוחד.
4. האם זה נכון ?
(2008-12-14 16:29:28)
שאח ואימה של משה יעיש שהם אחים של הרב הראשי לתימן נרצחו חלק ע"י מתנקש וחלק בתאונה
5. איפה הם הבית ישראל, הרבי מחב"ד, הסאטמאר, הרבי מקלויזנבורג כולם זצוק"ל
(2008-12-14 16:37:13)
איפה הם? מי נותר לנו?

על מי נטשתם את הצאן? על מי?
6. צריך לפרסם לכל אנשי הדור...
(2008-12-14 16:52:44)
7. מפליא ביותר - ראיה רחוקה של צדיק
(2008-12-14 18:18:18)
8. יש הקלטה
(2008-12-14 19:36:37)
שמעתי שיש הקלטה מדיבורים אלו אולי אתם יכולים לביא את זה לציבור הגולשים. תודה למפרע
9. באתר לדעת יש הלקטה של זה
(2008-12-14 19:41:51)
הדבר פורסם באתר לדעת לפני שבוע וחצי. תעשו חיפוש יש שם גם הקלטה
10. ללא ספק יש לצדיק ראיה למרחק של זמן, אבל סביר להניח שבאותה עת היה אקטואלי הקמת מדינת היהודים, אז בת 10 שנים!
(2008-12-16 10:35:24)
הינו, תקומת העם אחרי השואה ובתוך דבריו שיזר הרבי מצאנז גם את מאורע מזננו אנו. מדהים!
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן