קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|גילוי: הרבי ביקש להוסיף ערבית לחב"ד במרוקו
(יום חמישי, י' אייר תשס''ח)
מיוחד ל-COL: העיתונאי יהודה צייטלין נדד למרוקו כדי לגלות שיהודי המדינה קשורים מאוד למולדתם, דתם ומשפחתם, אך לא יכולים שלא לחשוב על הגירה - או על אלה שכבר עשו זאת ■ במהלך מסע מרתק, אפוף ריחות וטעמים, אל תוככי קזבלנקה, העיר שכיעור ויופי שוכנים בה יחדיו, הוא גם גילה כי לכולם יש תמונה של הרבי ■ לקראת היארצייט של השליח הרב לייבל רסקין ע"ה בי"ב אייר, רעייתו רייזל מסבירה מדוע כי החליטה להישאר לבד במדינה המוסלמית שעדיף לא לצעוד בה בלבוש יהודי מלא, והשליח הרב שלום איידלמן מספר על בקשה יוצאת-דופן מהרבי להשתמש בשפה הערבית לסיפור המלא  

וגם: האשה המוסלמית שמסרבת לאכול בישול עכו"ם >>>

יהודה צייטלין, קזבלנקה

את היום שלו הרב שלום איידלמן מתחיל בצעידה ללא דאגה בלבושו הרבני וזקנו הלבן צחור. הוא עושה זאת כבר חמישים שנה ברציפות מאז הגעתו עם רעייתו בשליחות הרבי.

זה היה שבוע בדיוק לאחר חתונתם בפאריס והמראה לא השתנה: קולו המהדהד של המואזין, בעלי חנויות מטאטאים את המדרכה שהתמלאה חפצים בערב הקודם, בבתי קפה נראים גברים משפשפים קורי שינה תוך קריאת האותיות הקטנות בעיתון הבוקר. מזג האוויר הקריר אינו מגלה אפילו ברמז איזה חום ישרור בשעות הצהריים.

מוסדותיו, "אהלי יוסף יצחק ליובאוויטש", שוכנים במבוי של רחוב צדדי והינו אחד המוסדות היהודיים היחידים הנושאים שלט בכניסה. מהמקום הזה הוא מפעיל את בית המדרש לרבנים ושוחטים שאחראי במידה רבה ליצירת המלאי בדור האחרון של רבנים ומורי הוראה בקהילות מרוקו.

בשנות החמישים נערכו פרעות ביהודים כנקמה על "רצח האחים בפלסטין" ובימי מלחמות 'ששת הימים' ו'יום כיפור' שררה איבה גלויה כלפי היהודים. הרב איידלמן עצמו הותקף ברחוב לפני כמה שנים על-ידי שיכור שהחזיק בידו סכין. הוא ניצל בנס כשעוברי אורח התערבו ועצרו את הפורע מלבצע את זממו.

החיים בדאר אל-בידא (הכינוי הערבי לקזבלנקה) מתונים יותר כיום. רוחות מערביות, חילוניות וחומריות, נושבות כאן. מצד אחד, המגמה מחלישה את הקיצונים והקנאים שיתלהטו בכל פעם שישראל מפציצה את עזה. מצד שני, לא הגעתי למרוקו לראות את 'מקדונלדס' מוכר מזון מלאכותי עם כיתובים בערבית. איפה הרוח והנשמה של המדינה?

החסידה היא מוסלמית

לרבנית גיטל איידלמן יש אולי את התשובה כשהיא מספרת על פעילותה. הרבנית ילידת חרקוב שמשפחתה התגוררה בלונדון, מתפקדת כסמכות רוחניות למאות נשים היודעות כי ניתן לטלפן אליה בכל שעה נתונה לשאול שאלה או לקבל מידע וייעוץ.

"זה טבעי עבורן להתקשר אם לא הבינו משהו בשיעור שלנו או כשנוצרת בעיה הלכתית במטבח. אני מפריעה? שואלות הנשים, ואני תמיד עונה לא. הערתי אותך משינה? וודאי שלא, אפילו שמדובר ב-2 לפנות בוקר", היא מספרת ברוח בריטית טובה.

אחת משומעי לקחה היא אישה צעירה המהדרת במצוות ומעודדת אחרות להתחזק. הבעייה היחידה: היא ...מוסלמית.

"יום אחד פונה אלי אישה עם שם משפחה יהודי ומבקשת ללמוד יותר על כשרות וטהרת המשפחה. רק אחר-כך נודע לי שאביה הוא קתולי ואמה מוסלמית והיא נשואה ליהודי רח"ל. גיור מוסלמי נחשב עבירה חמורה במרוקו והיססתי אבל היא התעקשה. בנה עבר ברית מילה, היא באה לכל השיעורים הקבועים שאני מוסרת והיא דורשת מבעלה להדליק את התנור כי היא לא רוצה להכשיל אותו בבישול עכו"ם – הבישול שלה.

"כשהיא תעבור גיור ברבנות הראשית לצרפת בעוד שלושה חודשים, לא הרבה ישתנה אצלה במובן המעשי. חוץ משמירת השבת באופן מלא. הסברתי לה שלאינו יהודי אסור לשמור שבת, אז היא עושה איזה איסור קל. החברות היהודיות אוכלות אצלה והיא מתעניינת בכל ההלכות, מה מותר ומה אסור, ואיך מבשלים ואיפה משיגים בשר כשר.

"ההתעניינות הזו יוצרת עניין חיובי גם אצל האחרות - היהודיות. נשים במרוקו לא תמיד ידעו עברית. לא תמיד היה כאן חינוך לבנות. ואלה שנשלחו לבית-ספר צרפתי לא למדו לימודי קודש. לכן חשוב כל-כך שנשים ובנות – שעליהן נבנה הבית היהודי – יהיו בקיאות ומעורות בתפילה ומצוות".

פת שחרית וג'לבייה

כשמתפללי "אוהל יוסף יצחק" פותחים מסכת קידושין לאחר התפילה השמש כבר יוקדת על מצחם. בירכתי החדר אישה בג'לבייה מנקה את שאריות ארוחת הבוקר שכללה באגט, ביצים קשות, ריבה ושמן זית.

הרב איידלמן זוכר את הימים בהם היה נוסע לרפת כדי להשגיח על 'חלב ישראל'. עכשיו, כשילדיו (והוא עצמו) התבגרו, הוא מביא חלב מצרפת במחיר משולש לבקבוק. הגיל ניכר גם על ספרי הקודש המציפים את המדפים. כראוי לכולל אברכים הפועל בשעות הבוקר והערב, יש פה עשרות סטים של גמרא, משנה, שולחן-ערוך ומפרשים. השימוש התכוף בהם ניכר היטב על כריכותיהם המרופטות. הרב מסביר את הסלקא דעתך של הגמרא ואחד המשתתפים ממשיך להקשות תוך הסנפת טבאק לאפו.

"תגיד לי אתה", שואל אותי תיאורטית גבריאל אלחרר, רופא שיניים מצודד ופעיל בתחום החינוך היהודי, "בניו-יורק אתה יכול לקום ברבע לשבע בבוקר ולהספיק להיות במשרד בתשע לאחר תפילה, ארוחת בוקר ושיעור גמרא?"

אלחרר בן 42, שחותנו מתגורר בישראל, הוא מהסוג המרימים גבה כששואלים אותם מדוע הם לא ברחו ממרוקו כמו שאר היהודים. אלה יזכירו את הערתו הבדחנית-למחצה של רבי מחלוף אבוחצירה שאם משה רבינו היה רואה את מרוקו הוא לא היה מנסה להיכנס לארץ-ישראל.

"יש אפשרות לחיות כאן חיים יהודיים ומשפחתיים מלאים עם מנוחת הנפש", אומר אלחרר. "אתה לא רוצה חיים שקטים?".

מדינת הלכה – כפשוטה

ותמיד יש צד שני.
ניסים בטיטו ניהל עד לפני 25 שנה תלמוד תורה בעיירה מרוקנית עם שמונים תלמידים והיה לו עסק טקסטיל מניב פירות. בשפה שקטה הוא מספר ששלושת בניו מתגוררים בפאריס ובתו בישראל וש"לא בטוח איזה מביניהם יותר בטוח ליהודים". בכוונתו לעבור בקרוב לשכונת נווה-ים בראשון-לציון לקהילה הגדלה של השליח הרב חנן כוחונובסקי.

"אני ואשתי נשארנו פה לבד. אנו חיים במדינה ערבית ואנשים פוחדים. רק אלה שיש להם מסחר נשארו. אני בטח אתגעגע למרוקו כי זה המולדת שלי. יש לנו שורשים ומסורת ואיפה שאהיה – אני מרוקאי ואשאר מרוקאי".

מה שבטיטו לא ימצא בישראל הוא התוקף הייחודי של הרבנים והרבנות שבין ידועיה נמנים ה'בבא-סאלי' רבי ישראל אבוחצירה ורבי שלום משאש זצוק"ל. "מתקיים בנו 'ונחתום בטבעת המלך'", אומר הרב איידלמן שגיטין נערכים תחת פיקוחו בבית מדרשו.

"זה לא כמו אמריקה וצרפת. הממשלה נותנת לרבנים סמכות מלאה ומשכורת – צנועה. אמנם אבל יש כאן פרינציפ: הנישואין והגיטין והפסקים של הרבנים בענייני ממונות מוכרים על-ידי המדינה. אפשר לומר שהלכות הירושה מיושמות במרוקו. בארץ יש לאדם אופצייה ללכת לרב, ואם אחד הצדדים אינו מסכים עליהם ללכת לערכאות. אין דרך לחייב אותו לדין תורה. מרוקו היא המדינה היחידה הנוהגת לפי התורה".

איך באמת? "השאלה היא על מדינות אחרות איך הם לא", הרב עונה.

כדוגמא להבדלי קהילות, הרב מספר על ראביי רפורמי שהגיע לעיר לביקור פרטי וביקש "לראות משהו יהודי". הרב איידלמן, שהקים 14 מקוואות במרוקו במהלך השנים, לקחו לאחד מהם. "הוא היה בן שישים והתחיל לרקוד כשראה את המקווה שבניתי בבניין מגורים בקזבלנקה. הוא אמר 'לראות מקווה בקזבלנקה זה נס'. זה לא שבניו-יורק הוא כן רואה מקוואות..."

הרבי שלף טופס

כיעור ויופי שוכנים פה צד בצד באין מפריע. כפות תמרים צומחות בחצר בניין רעוע, רכב טרנטה מפריח עשן דלק זול כשהוא עוקף רכב חדיש, עלי נענע ריחניים נמכרים מול תרנגולים שחוטים, נהג משאית אשפה זורק מחלונו בשאננות עטיפה של חטיף והמסגד חסן השני הנחשב הכי יקר בעולם משקיף על שכונת עוני.

מסגד מפואר זה ליד חוף עם טיילת מודרנית המלאה במלונות ומסעדות. בין התפילות – ויש כמה כאלה ביום – בני דתות אחרות מורשים להיכנס. קבוצה של 30 ישראלים שביקרה במקום היססה אם לפתוח איתי בשיחה – כאילו העברית שלהם לא הסגירה את מוצאם. בלא ידיעה, נכנסתי בשעה אסורה וראיתי את המתפללים חולצים נעליים, שמים אותם בשקית, וניגשים להשתחוות ארצה. שומר מיהר להטיס אותי החוצה ברגע שמשכתי תשומת-לב עם הבזק המצלמה.

הפרצוף הכי נפוץ במדינה היא של המלך מוחמד השישי. תמונתו תלוייה כמעט בכל בית ועסק ועל מודעות רחוב. וכך גם במוסדות חב"ד. "זה מנהג המדינה", מסביר הרב איידלמן. הוא מגלה כי פעם קיבל טלפון מבא-כוח הרבי באירופה הרב בנימין גורודצקי ע"ה ששאלו מדוע השפה הערבית אינה כתובה על הבלנק של מוסדותיו.

"הרבי מאוד כיבד את הממשל (במרוקו) ואמר שזו מלכות של חסד", אומר הרב איידלמן. "כשהרב גורודצקי שאל אותי מדוע הטופס של הכולל לא כתוב בערבית, שאלתי אותו מה יום מיומיים והאם באמת לא כתוב. הוא היה ב'יחידות' והרבי הוציא טופס של כולל האברכים והראה שאין נכתב. במרוקו צריך לרשום בערבית, הרבי אמר ומאז ערבית מופיעה אצלינו אפילו שאני לא יודע לקרוא עברית, אלא רק להבין".

המפקדת של קזבלנקה

כשהגיע זמן לטעום משהו המליצו לי על מסעדת "אמריקנו". שתי מסעדות יהודיות שוכנת בהפרש של רחוב ושתיהן עם משגיחי כשרות – מחלוף ביטון בראשונה ושלמה אלפסי בשנייה.

ההבדל? לשנייה אין תעודת כשרות.

בעמדי לחכות לצ'יפס מטוגן וסלט, ביטון שולף לכבודי מארנקו תמונה של הרבי ואישש מה שכבר הפך לקביעה: התמונה של הרבי נמצאת בכל מקום במרוקו. ראיתי אותה על לוח שנה חב"די התלוי בכל בית-כנסת, על ציור שמן על בד קנבס בבתים יהודיים, במסעדות, במוזיאון בבית-עלמין בעיר פאס ובין חפצים יהודים עתיקים למכירה.

הקרדיט לכך נזקף לרב לייבל רסקין ע"ה, שליח חב"ד המנוח שהיה ידוע בלהט החסידי שלו והותיר רושם עמוק על יהדות מרוקו. יליד רוסיה, הוא זכה לשמש את הוריו של הרבי בעיר גלותם אלמא-אטא. כישרון היזמות שלו ניכר בתקופת לימודיו בחצר הרבי 770 בניו-יורק כשארגן 'מסיבות שבת' בהן מסר דברי תורה לילדים בבתי-כנסת ומאוחר יותר כשדחף להדפיס את דברי הרבי במה שנודע כסדרת הספרים "ליקוטי שיחות".

בקזבלנקה עצמה הוא הקים את בית-הספר "בית רבקה" שאיכלס מעל אלף תלמידים בימים היפים, ארגון "ופרצת" ומחנה הקיץ "גן ישראל" שפעל עם הנוער בחודשי הקיץ והחופשות. היה זאת המשך טבעי של רשת מוסדות החינוך שהוקמו על-ידי השליח הרב שלמה מטוסוב ע"ה. הרב רסקין הדפיס את ספר התניא בשפה הערבית ודאג לארגן סיום לימוד המחזור היומי ב'משנה תורה' בבית הרמב"ם בעיר פאס.

וכיום, חמש שנים לאחר פטירתו וכשילדיה בגרו, הגב' רסקין מסרבת לעזוב גם לאחר שמרבית היהודים היגרו לישראל, צרפת ואמריקה. "
אני סוברת ששליחות שהרבי נתן צריך להמשיך כל זמן שחיים", היא אומרת בשפה ישירה מתוך משרדה. "אנחנו כמו הקברניט של האונייה - אנחנו האחרונים שעוזבים. כל זמן שיש פה יהודים - אנחנו כאן".

בעיניה, כל שליחות היא מיוחדת אולם יש לשליחות במרוקו ערך מוסף. "זו הייתה השליחות הראשונה של הרבי. הוא שלח שלוחים למרוקו שבועיים אחרי הסתלקות הרבי יוסף-יצחק. הרבי בעצם החל עם מרוקו. מרוקו היה אצל הרבי כמו ביכורים".

ואיך היא מסתדרת לבד, בהפעלת מוסד ומגורים במדינה מוסלמית? "
כותבים פ"נ. שולחים צעטיל על האוהל ומקווים שהרבי נותן את הכוונה הנכונה".


לצפייה בוידאו לחצו על כפתור ההפעלה או על האופצייה הנוספת:

לא מצליחים לצפות? לחצו כאן או כאן (להורדה)


עצור, כאן מרוקו ● צילומים: יהודה צייטלין ● עריכת וידאו: מענדי לואיס, COL
עצור, כאן מרוקו ● צילומים: יהודה צייטלין ● עריכת וידאו: מענדי לואיס, COL| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה

הרב שלום איידלמן, שליח הרבי וראש מוסדות אהלי יוסף יצחק ליובאוויטש בקזבלנקה
הרב שלום איידלמן, שליח הרבי וראש מוסדות אהלי יוסף יצחק ליובאוויטש בקזבלנקה | הסר תמונה

הרב איידלמן עם חבר קהילה
הרב איידלמן עם חבר קהילה | הסר תמונה

שיעור הגמרא היומי בבית-הכנסת באהלי יוסף יצחק
שיעור הגמרא היומי בבית-הכנסת באהלי יוסף יצחק | הסר תמונה


| הסר תמונה

בית הכנסת לשבתות באהלי יוסף יצחק
בית הכנסת לשבתות באהלי יוסף יצחק | הסר תמונה


יצא למרוקו מיד לאחר החתונה. הרב איידלמן ורעייתו גיטל
יצא למרוקו מיד לאחר החתונה. הרב איידלמן ורעייתו גיטל | הסר תמונה

הקים 14 מקוואות. הרב איידלמן בשיחה עם צייטלין באחת המקוואות שהוקמה בבניין מגורים
הקים 14 מקוואות. הרב איידלמן בשיחה עם צייטלין באחת המקוואות שהוקמה בבניין מגורים | הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


ר' מחלוף ביטון, משגיח במסעדת אמריקנו הכשרה, מציג מכתב שקיבל מהרב רסקין
ר' מחלוף ביטון, משגיח במסעדת אמריקנו הכשרה, מציג מכתב שקיבל מהרב רסקין | הסר תמונה

צייטלין על רקע המסגד ע"ש המלך חסן השני בקזבלנקה, אחד היקרים בעולם
צייטלין על רקע המסגד ע"ש המלך חסן השני בקזבלנקה, אחד היקרים בעולם | הסר תמונה

אחת הזרועות של המסגד
אחת הזרועות של המסגד | הסר תמונה

מתפללים מסירים את נעליהם לפני הכניסה לתפילה במסגד
מתפללים מסירים את נעליהם לפני הכניסה לתפילה במסגד | הסר תמונה


אולם הלובי של המועדון היהודי חברתי "אליאנס" המתגאה בתמונת המלך מוחמד השישי כמו בכל בית, חנות ומוסד ציבורי
אולם הלובי של המועדון היהודי חברתי "אליאנס" המתגאה בתמונת המלך מוחמד השישי כמו בכל בית, חנות ומוסד ציבורי | הסר תמונה

יהודים משחקים שש-בש ב"אליאנס" שנבנה מחדש לאחר פיגוע התאבדות
יהודים משחקים שש-בש ב"אליאנס" שנבנה מחדש לאחר פיגוע התאבדות | הסר תמונה


| הסר תמונה

נער בר מצווה מורם אל-על על מגש מסורתי
נער בר מצווה מורם אל-על על מגש מסורתי | הסר תמונה


הרב הראשי למרוקו, רבי אהרן מונסונייגו המיודד עם השלוחים
הרב הראשי למרוקו, רבי אהרן מונסונייגו המיודד עם השלוחים | הסר תמונה

חתימות של רבנים של קהילות מרוקו
חתימות של רבנים של קהילות מרוקו | הסר תמונה

תיק תפילין מוצג במוזיאון היהודי בקזבלנקה
תיק תפילין מוצג במוזיאון היהודי בקזבלנקה | הסר תמונה

"מגילת היטלר" שנכתבה על-ידי יהודי מקומי במלחמת העולם השנייה
"מגילת היטלר" שנכתבה על-ידי יהודי מקומי במלחמת העולם השנייה | הסר תמונה| הסר תמונה

כן, "דבר מלכות" הגיע גם לצפון אפריקה
כן, "דבר מלכות" הגיע גם לצפון אפריקה | הסר תמונה

חזית בית-הספר "בית רבקה" של חב"ד ליובאוויטש בקזבלנקה
חזית בית-הספר "בית רבקה" של חב"ד ליובאוויטש בקזבלנקה | הסר תמונה


| הסר תמונה

חזית בית-הכנסת "אור מנחם מענדל" של חב"ד ליובאוויטש בקזבלנקה שהוקם על-ידי הרב יהודה לייב רסקין ע"ה
חזית בית-הכנסת "אור מנחם מענדל" של חב"ד ליובאוויטש בקזבלנקה שהוקם על-ידי הרב יהודה לייב רסקין ע"ה | הסר תמונה

אגרת-קודש מהרבי תלוייה במזרח בבית-הכנסת "אור מנחם מענדל"
אגרת-קודש מהרבי תלוייה במזרח בבית-הכנסת "אור מנחם מענדל" | הסר תמונה

השמש מכין קופות צדקה
השמש מכין קופות צדקה | הסר תמונה


| הסר תמונה| הסר תמונה


| הסר תמונה

באר המיוחדת לעריכת תשליך בראש-השנה
באר המיוחדת לעריכת תשליך בראש-השנה | הסר תמונה


| הסר תמונה


הרבנית רסקין משקיפה על חצר "בית רבקה"
הרבנית רסקין משקיפה על חצר "בית רבקה" | הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה

הרבנית רסקין עם יהודה צייטלין, קרוב משפחתה
הרבנית רסקין עם יהודה צייטלין, קרוב משפחתה | הסר תמונה


| הסר תמונה

הכניסה לעיר מרקש
הכניסה לעיר מרקש | הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


תושב מקומי צועד על פני בית העלמין העתיק במרקש
תושב מקומי צועד על פני בית העלמין העתיק במרקש | הסר תמונה

חלון בבית-הכנסת היהודי במרקש, בנשיאות ר' ג'קי קדוש החב"דניק
חלון בבית-הכנסת היהודי במרקש, בנשיאות ר' ג'קי קדוש החב"דניק | הסר תמונה

משטח הבטון בבית העלמין שרבים מהקבורים אינו אינם ידועים בשם
משטח הבטון בבית העלמין שרבים מהקבורים אינו אינם ידועים בשם | הסר תמונה

עובד מנקה את אחד הקברים החדשים יותר
עובד מנקה את אחד הקברים החדשים יותר | הסר תמונה


מצבתו של הנרי קדוש ע"ה, נשיא הקהילה היהודית במרקש
מצבתו של הנרי קדוש ע"ה, נשיא הקהילה היהודית במרקש | הסר תמונה

יהודים מקזבלנקה בבית העלמין
יהודים מקזבלנקה בבית העלמין | הסר תמונה

מסעדת פרימוורה הכשרה במרקש. הבעלים דוד אקוקה (גם הוא מחזיק תמונת הרבי בארנקו) והשף
מסעדת פרימוורה הכשרה במרקש. הבעלים דוד אקוקה (גם הוא מחזיק תמונת הרבי בארנקו) והשף | הסר תמונה

עובד במסעדה על רקע תעודת כשרות מהרבנות המקומית
עובד במסעדה על רקע תעודת כשרות מהרבנות המקומית | הסר תמונה

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. ואאאאהווווו!!!!! ואאאאההההוווו
(2008-05-15 23:27:27)
איזה תמונות...

col - אתם בזמן האחרון מפגיזים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

יעעעעעעעעעעעעעעעעסס
2. שאו ברכה
(2008-05-15 23:36:03)
משמח לראות חסידים עושים את שליחותם בלא כל שינוי, כמו לפני ג תמוז
3. ראוי
(2008-05-15 23:36:27)
להזכיר גם את הרב מיכאל ליפסקר ע"ה שהוא היה השליח הראשון למרוקו
4. זיידע!!!!!!!!!!!
(2008-05-15 23:43:17)
טוב לנו לראות אותך

הנכדים
5. thanks
(2008-05-16 00:08:16)
it was some thing to learn from . genuine connection with the rebbe at lease not as ca min as see to day more maish then deebure
6. wow
(2008-05-16 00:09:23)
כתבה מושקעת
COL כל יום (כמעט) הפתעה חדשה
יש לכם צוות לעניין
מרוקו נראית ממש צבעונית ויפה למה היהודים המרוקאים ברחו משם
לי בא ממש לחזור....
7. ה ישמור!!!
(2008-05-16 00:28:45)
איך אתם יכולים לצלם עם חיוך מסגדים, ומוסלמים עושים כל מיני מנהגים?????????????
חסר בתי כנסיות יהודיים יפים מנהגים וכו???
8. אידיש
(2008-05-16 00:42:42)
נראה יפה ומושקע רק חבל שזה באידיש
9. ל-8
(2008-05-16 00:46:19)
רק חבל שחסיד חב"ד אינו יודע אידיש - השפה המקורית בה התבטאו רבותינו נשיאנו
10. col
(2008-05-16 01:10:11)
צוות col אתם ממש גדולים ,

בתור אחד עם שיכות משפחתית למרוקו זה ממש מרגש ליראות את היהדות בפריחתה ב"ה , וליראות את הכוח של הרבי מחלחל לכל פינה בעולם בצורה גלויה ע"י השלוחים המסורים בזכותם אנחנו היום חלק מהצבא של הרבי בתבל ,

יהי רצון שימשיכו לאורך ימים ושנים טובות ,מתוך בריאות איתנה ,

ולכם צוות col היקר ,חזקו ואימצו !

11. יהודה כל הכבוד
(2008-05-16 01:11:10)
לרביי ציטלין
כל הכבוד תענוג לראות את יצירותיך
יחיאל המדריך....
12. ל11
(2008-05-16 01:27:19)
רק אל תעשה קריקטוריה עליו...
13. איך בחור חבד"י
(2008-05-16 01:52:35)
איך בחור חבד"י אוכל במסעדה כזאת???
מהדרין??? והבשר???
מקווה שרק ביקר שם ולא אכל.
14. Reb Yehudi Shlita
(2008-05-16 02:04:29)
Now I know why you cell is going to voice mail..... Boy it hard to invite you for shabbos when you are all over the world!!!!!

Good for you enjoy

Noach Fox
15. 13 הביקורתי
(2008-05-16 02:12:18)
הווי דן לכף זכות

על סמך מה אתה ממהר לקבוע שהוא אכל שם שווארמה סטייק או עוף בגריל?
16. coca light
(2008-05-16 02:17:26)
good shabes enjoy
17. 16?
(2008-05-16 02:27:37)
מה זה?
18. 17
(2008-05-16 02:38:54)
oui mais bien free
19. עצום
(2008-05-16 05:59:10)
ביותר

תודה על הכתבה הנפלאה
20. יפה ומושקע, כדאי מאוד להוסיף כיתוביות
(2008-05-16 06:18:17)
לאורך כל הסרט בכתבת הוידאו, כדי שיהודים יוצאי מרוקו ו/או שאינם דוברי אידיש יוכלו להבין את הנאמר.
21. ווואואואו
(2008-05-16 06:31:46)
col - ממש אין עליכם

כל פעם אני מתלהב ממכם מחדש

עלו והצליחו

אין ספק שבררתם את הניצוצות של האיטרנט!!!!!
22. תהיו בריאים
(2008-05-16 06:32:55)
הפכתם כבר לאתר חדשותי ענק לכל דבר!!

מתי תפתחו ערוץ טלוויזה חבדי?
23. יודי
(2008-05-16 07:51:51)
יודי אתה ממש הכי טוב!!!
24. yudi
(2008-05-16 07:52:55)
yudi your the best!!!! (:
25. you saw in a week more than I did in two years!
(2008-05-16 09:16:14)
Reb Yehudah Tzeitlin sheyichye, you did a great article! The pictures bring back strong memories, especially of that Giant among men, whos Yortzait is today, Rabbi Leible Raskin ZATZ"L, a chossid whos whole essence was just and only Rebbe! He breathed and lived for only one thing - Rebbe!

May he be a Guter Better for his family and for klal Yisroel, de Neshomo zol Hoben an Aliya oon Ale Yiden a yeshia nous voulons moshiach Mentenant nous neve pas attantre!, MeChebna Moshiach Daba - Mechebna SinSena!

Daniel Kaye, former Talmid Shliach, now in Sydney Australia
26. ל 9
(2008-05-16 10:50:28)
אני מכיר הרבה אנשים עם לבוש חסידי שמבינים ומדברים אידיש, שהם כל כך לא חסידיים.
אז תרגע.
לפי התגובה שלך, היהודי המרוקאי שרוצה לעבור לגור ליד הרב כוחנובסקי בראשון, עדיף לו להישאר במרוקו.
מסכן, גם לא יודע אידיש וגם מרוקאי?...
די לגזענות!!!!!
27. מישהו יודע
(2008-05-16 10:51:18)
מה זה מגילת היטלר המצולמת במוזיאון?
28. שתי שפות
(2008-05-16 10:59:46)
23 למה תרגמת רק לאנגלית ב-24 אתה לא יכול לתרגם לעוד כמה שפות שנהיה בטוחים שהבננו?
29. תיקון
(2008-05-16 11:14:02)
מכלוף כותבים לא מחלוף. . . . . .
30. אשכנזי שנהנה מכל רגע
(2008-05-16 11:19:28)
אין על המרוקאים
יהודים עם נשמה גדולה
ולב רחב
אנשים של חסד
31. ששבש ?
(2008-05-16 11:34:39)
בתמונה שהיהודים משחקים כתבתם שהם משחקים בששבש , בבקשה להסתכל קצת יותר טוב כי עוד לא ראיתי ששבש כזה .
32. touchd my soul
(2008-05-16 12:48:19)
tytthanx for those awsome pictures it jt truelly amazing i was so touched especially by that picture of the dvar machut i didnt know that they could fly so far lol oh !and the color of the casket is a little off but it lookes good anyway ill let you pass nice talking g2g gute nacht
33. ברכות לשלוחים במרוקו
(2008-05-16 13:01:14)
כתבה מרגשת בהחלט! טוב מאוחר מכלום, למה את היום לא זכינו לכזה כתבה מורחבת מהנעשה במרוקו, שכידוע מרוקו מקום שהרבי הקודם שלח, כפי שצויין בתגובות, ע"י הרב מיכאל ליפסקר וב"ה שרואים את הפעילות המבורכת של הממשיכים בשליחות הרבי.
יישר כח ליודי ולCOL כה לחי!
34. שליחות במסירות נפש
(2008-05-16 13:19:42)
תודה ליודי היקר על הכתבה המיוחדת ותודה על העיתוי -הזמן גרמא, ערב היאצ"ט של דודינו הבלתי נשכח, ר לייבל ע"ה.
ברכת חזקי ואמצי לדודתנו היקרה שתחי, שתצליח מתוך בריאות להמשיך את השליחות, עדי נזכה להתראות שוב עם הרבי.
35. תהיו בריאים
(2008-05-16 14:58:22)
rav eidelman you are the best
36. curious?????
(2008-05-16 18:42:06)
"הוא מגלה כי פעם קיבל טלפון מבא-כוח הרבי באירופה הרב בנימין גורודצקי ע"ה ששאלו מדוע השפה הערבית אינה כתובה על הבלנק של מוסדותיו."
what does gorodski have to do with morocco?????
37. Thank you Yehudah
(2008-05-17 01:46:55)
for a n interesting report...I love your Hebrew with the American accent...Your Yiddish is pretty poor though!
38. ??
(2008-05-17 02:40:28)
please learn yiddish before having a conversation in yiddish......................was a bit hard to get
and some words were said incorecctly....
39. חבל שלא צולמו תמונות בבית חב"ד שבקזבלנקה
(2008-05-18 11:20:36)
מקום יפהיפה שם הרבנית אדלמן מוסרת שיעורים לנשים
40. פאסט נישט
(2008-05-18 16:45:22)
תמונות מדהימות!!
אבל קצת לא מתאים תמונות של מסגד..
41. באליאנס יהודים משחקים קלפים
(2008-05-18 17:22:01)
ולא שש בש. זה לא שש בש.
42. 40 is righth
(2008-08-08 15:33:27)
43. תענוג
(2008-08-10 14:51:41)
כל הכבוד לכם אתם עושים מצוות גדולות למען העם היהודי הלוואי שהיה כך בעוד מקומות של יהודים בעולם
אם לא אתם לא היה נשאר זכר ליהודים במרוקו
44. יישר כוח לאורייתא
(2008-08-12 13:05:27)
כמרוקאית וכתלמידה בעבר בבית-ספר חב"ד בחולון ,יש לי רק מילים חמות לכתוב על תנועת חב"ד שעשתה מעל ומעבר בסיוע לקליטת העולים בשנות החמישים והשישים .
אף אחד לא יצליח לקחת ממני את הזכרונות הנעימים מתקופת לימודיי בחב"ד.
כדודה לבחור חוזר בתשובה (ברסלב) ,יש לי שאלה שמאוד מציקה לי באחרונה והיא: מדוע אחוז החוזרים בתשובה בשנים האחרונות נוטים יותר לברסלב (לא שזה משנה כל-כך),אך משום-מה יש לי הרגשה שחסידות ברסלב עושה עבודת שטח טובה,
והאם העובדה שחסידות ברסלב מושכת אילה יוצאי עדות המזרח ,האם הם לא נוטשים את מסורת אבותם שהרי ידוע שיש מנהגים שונים בין יהדות מרוקו לאשכנז למשל כמו בימי ספירת העומר ועוד...

מרסל ביטון

מנהלת פורום "דאר דיילנא" - לשימור מורשת יהדות מרוקו

http://www.marocmoreshet.com/index.php?
45. מקנס
(2008-10-12 04:27:26)
אבי היקר בוגר ישיבת חבד מקנס בראשות הרב מיכאל ליפסקר זצ"ל אני התינוקת ה1 שנולדה בישיבה ומספרים לי ששהיתי הרבה במחיצת הרב ליפסקר ועל זה אשרי אך חסר לי תמונות וההווי של ישיבת חבד במקנס
46. הרבנית רסקין
(2009-05-04 00:56:53)
הרבנית רסקין הייתה מורה שלי - אני לא מאמינה שמצאתי תמונה זו כך סתם
47. התמונות, הסיפורים המרתקים, שורשים יהודיים מרוקאיים וכו'
(2009-09-22 19:19:09)
כל פעם מחדש כשאני גולשת באינטרנט או שומעת בערב מרוקאי את שירים מבית אבא אני נפעמת מחדש
מתרגשת ונזכרת בבית כשכל המשפחה היתה ביחד לצערי, אבי לא בחיים ואמי נמצאת בבית אבות. כך שהיום יותר עצוב לי . אבל בכל פעם שאני נמצאת באתר שלכם זה גורם לי לשמחה רבה וזכרונות מתוקים מבית אבא.
לאחרונה ביקרתי במרוקו - אני ילידת מרוקו - ואני מוכרחה לציין שמאוד התרגשתי לעשות את המסלול למרוקו
וגם להיזכר במקומות שבהם משפחתי ואני ביקרנו /גרנו והסתובבנו - בכל זאת צביטה קטנה בלב.
כמו כן אני מתכוונת לבקר שנית במרוקו עם ביתי הצעירה ולהראות לה מהיכן הגענו ואמת המורשת הנפלאה שלנו.
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן