קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|כיצד עושים סיום על "מסכת גיטין"?
(יום שישי, ז' חשוון תשס''ח)
עורך העיתון "אלגעמיינער זשורנאל" (היוצא-לאור בארה"ב) והמרצה המפורסם הרב יוסף-יצחק יעקבסאן, יצא השבוע במאמר נוקב על העדר ההקפדה בהוראות ה'שולחן-ערוך' בקרב משפחות רבות בענייני צניעות ■ במאמרו החריף, מתאר העורך מקרים רבים של זוגות צעירים שחושבים שאי-קיום ההוראות בשו"ע יעניק להם חיים חופשיים ושמחים ■ "לפעמים זקוקים לראות איך שאנשים גדולים נופלים בפח עד שרואים שאי -אפשר לשחק עם ה'שולחן-ערוך'. אבל מדוע להמתין?", הוא שואל לסיפור המלא
מאת חיים ברון, כתב COL בניו-יורק

עורך העיתון "אלגעמיינער זשורנאל" (היוצא-לאור בארה"ב) והמרצה המפורסם הרב יוסף-יצחק יעקבסאן, יצא השבוע במאמר נוקב על העדר ההקפדה בהוראות ה'שולחן-ערוך' בקרב משפחות רבות בענייני תערובת, צניעות וכדומה.

במאמרו החריף, מתאר העורך מקרים רבים של זוגות צעירים שחושבים שאי-קיום ההוראות בשו"ע יעניק להם חיים חופשיים ושמחים. "המציאות היא בדיוק להיפך", הוא כותב, "אף-פעם לא ראינו צרות רבות כל-כך בשלום-בית מבזמננו זה, כאשר רבים וטובים הלכו שבי אחרי היצה"ר הפרטי והיצה"ר הציבורי והזניחו את דרך חיי הנישואין המתועדת בתורתנו הקדושה".

בהמשך המאמר, מספר הרב יעקבסהן על זוגות בכלל, שהחריבו את חייהם המשפחתיים, כדי להשביע תאוות שונות ומשונות. "הרבה מהאברכים טועים מרה כאשר חושבים שכל ההלכות וגדרי הצניעות, משעבדים ושוללים חירות ושלווה. ההיפך הוא הנכון: חיי נישואין לפי התורה וההלכה מעניקה הזדמנות לחיים הכי מאושרים לא רק ברוחניות אלא גם בגשמיות".

הרב יעקבסהן מצטט את דברי המדרש, שהאות יו"ד של הפסוק "לא ירבה לו נשים" באה בטענה אל הקב"ה על זה ששלמה המלך עבר על הפסוק, ואמר הקב"ה "יבטלו שלמה ואלף כמותו ואל תבטל אות אחת מהתורה".

לכאורה, מדוע הוצרך הקב"ה להתבטאות בלשון שלילי כזה, "יבטלו שלמה ואלף כמותו"?! מדוע לא היה יכול להגיד רק שבשום אופן לא "תבטל אות אחת מהתורה".

"אולי הכוונה בזה", כותב הרב יעקבסאן, "שלפעמים צריכים שאלף אנשים, כמו שלמה המלך, יבטלו, חלילה, עד שכולם רואים בחוש שאי-אפשר לבטל אפילו אות אחת מהתורה. לפעמים זקוקים לראות איך שאלף אנשים גדולים נופלים בפח עד שמתווכחים שאי -אפשר לשחק עם ה'שולחן-ערוך'. אבל מדוע להמתין"?

לקריאת המאמר המלא באידיש - לחצו כאן
נישואין ע"פ ההלכה - מתכון לחיים מאושרים. הרב יעקבסון ● צילום: מאיר דהן, COL
נישואין ע"פ ההלכה - מתכון לחיים מאושרים. הרב יעקבסון ● צילום: מאיר דהן, COL

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. הגיע הזמן להעלות את הנושא על סדר היום הציבורי וישר כוח!
(2007-10-19 12:23:30)
אולי אפשר לתרגם את המאמר מידיש לעברית?זה יעזור להרבה מאוד אנשים. תודה.
2. צריך לעלות את הענין לסדר
(2007-10-19 14:16:10)
זה יעזור מאוד אם הכתבה תתורגם ללשון הקודש
3. Very sharp
(2007-10-19 19:32:18)
if you read the article in Yiddish you will read much more what COL translated. Jacobson does a great job writing it.
4. דבר חשוב נוסף
(2007-10-19 21:19:26)
כדאי באמת לתרגם ל-70 לשון ועברית בתוכם;

כדאי גם להתחיל להדגיש את שפת האידיש - שפה בה ניתנה תורת החסידות ושפתם של רבותינו נשיאינו.

הגיע הזמן שילמדו באידיש בכל מוסדותינו.
5. Yossi
(2007-10-19 21:46:44)
Jacobson....Right....
6. לתרגם בכל הלשונות
(2007-10-19 21:57:10)
יפה כתב! וצריך לתרגם את זה בכל השפות.
7. בבקשה לתרגם
(2007-10-20 23:02:39)
לעברית
8. זה מתחיל שמזלזלים בדברים הקטנים תחילה
(2007-10-31 15:24:03)
כבעלת תשובה (משתדלת לפחות) מזה 12 שנה, מהמגזר הציוני לחב"ד אני תמהה כל שבת מחדש, שחסידים מגיעים לבית הכנסת בשבת מעט לפני תפילת 18 אחרים ואינם מתכסים בטלית אלא לפני קריאת התורה, לפעעמים גם אחריה וזה קורא בדר"כ אצל אותם חסידים בתמידות.
רובם בקיעים בחסידות ממש, כי
באזניי שמעתים. ואני שמשימה עצמי כעוסקת בעיניני ומשתדלת מאד לא להעביר בקורת אפילו לא אצלי לעצמי, אולם אני חשה ש יש טעם לפגם במראה הזה, של זילזול בשולחן ערוך. לטעמי.
מיד אחרי סיום התפילה מתפנים כולם לקידוש רבתי. בבה"כ שלנו אין מקום כמתבקש להמשך תפילה שקטה ובכוונה וללא עירוב של נשים שעוברות בסביבתם .
9. about time
(2007-12-20 23:43:31)
we are climbing mountains but forgot the basics
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן