קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|"הוא רק בן 25 וכבר עושה כל-כך הרבה"
(יום שני, ט''ו אדר תשס''ז)
בשיחה שקיים השדר ידידיה מאיר בתכנית 'התעוררות', בבוקר תענית אסתר, עם הרב מיכי יוספי, ציין דבר מופלא שראה בכמה מקומות בחב"ד, שאנשים צעירים מאוד מצליחים לפעול גדולות ונצורות: "הוא מראה לך את כל המפעלות ואת כל הענינים, ואז אתה שואל אותו: כמה שנים אתה נמצא פה בשליחות שלך ברומניה? אז הוא אומר: שנה וחצי שנתיים. ואז אתה שואל: ואיפה היית לפני זה שליח? אז הוא אומר: לפני זה התחתנתי. ואז מסתבר שהבחור הזה הוא בן 25. אתה יודע שהוא עושה כל כך הרבה, ואתה רואה את זה אצל עוד אנשים בחב"ד" ■ אחר-כך דיבר הרב יוספי על נקודה מעניינת מספר התניא ■ השיחה בכתבה המלאה 

ידידיה מאיר: זה נורא מעניין וזה דבר שאני מתחיל לגלות אותו בכל מיני בתי חב"ד בעולם ובארץ. אתה מגיע לבית חב"ד ועומד שם איזה בחור מרשים והוא נותן שיעורים וככה עם ביטחון עצמי, ואתה רואה שהוא כל כולו בעשייה.זה מה שקרה לי כשהייתי ברומניה לפני שבוע. יש שם איזה בחור בשם שעיה גרליצקי, בן של הרב גרליצקי, משיינקין ומארץ ישראל השלמה. וככה הוא מראה לך את כל המפעלות ואת כל הענינים, ואז אתה שואל אותו: כמה שנים אתה נמצא פה בשליחות שלך ברומניה? אז הוא אומר: שנה וחצי שנתיים.

ואז אתה שואל את הרב גרליצקי: ואיפה היית לפני זה שליח? אז הוא אומר: לפני זה התחתנתי. ואז מסתבר שהבחור הזה הוא בן 25. אתה יודע שהוא עושה כל כך הרבה, ואתה רואה את זה אצל עוד אנשים בחב"ד.

מיכי יוספי: מכאן אתה לומד שבן אדם יש לו שליחות, יש לו מטרה, מקבלים כוחות נפש נפלאים גם אם הגיל לא כל כך מרשים או מרשים בצעירותו. אז זה בהחלט לימוד חזק שאני מתבונן בו הרבה שנים של אנשים שעוסקים בשליחות קודש, ככל שבן אדם מבוטא לשליחותו, דהיינו הוא לא בטלן, הוא מבוטא למהות.

ידידיה מאיר: מתמסר.

מיכי יוספי: מתמסר, אז ככה נמסכים בו כוחות מופלאים.

מיכי יוספי: אם הזכרת אני רוצה לנצל את זה, כבר אם הזכרנו מענין לענין את הבית חב"ד ברומניה, גם אפשר לצטט משהו בהקשר של תענית אסתר מספר התניא.

הרבה פעמים אנחנו תוהים מה עניינה של התענית דווקא לפני המיוחדות של פורים. הכוח של הנס זה גם כוח של החגיגה במהלך השנים לזכור את פורים ולקבל שוב את הרבי כל שנה, זה מכוח האחדות שעם ישראל ביום הזה מנסה לגשר על כל הפערים והמחלוקות כי זה גם המקור למצוות משלוח מנות ומתנות לאביונים, לחבר את הנפרדים. אז יש ציטוט מספר התניא מפרק ל"ב, שזה פרק שמדבר על אהבת ישראל, וחסידים גם קראו לו שהוא הלב של התניא. ושמה אומר ככה: ולכן העושים גופם עיקר ונפשם טפלה, אי אפשר להיות אהבה ואחווה אמיתית ביניהם אלא התלויה בדבר לבדה. אז הציטוט אומר שמי שכל ה... מי שעושה את גופו עיקר אין מצב שבאמת יהיה אהבה ואחווה בין אנשים.

ידידיה מאיר: וואו.

מיכי יוספי:
ואז, עכשיו מה זה אומר, זה אומר שלקבל את האור של פורים עושים תענית, כי מה הסוד של תענית? זה לא סיגוף בשביל לטהר את עצמך, זה להגביר את הנשמה על הגוף, כל הזמן הגוף לוקח את הפיקוד, מקבל ארוחות טובות, מקבל פינוקים, מקבל תשומת לב כמעט מלאה אצל רובנו, וככל שזה מתעצם גם הפירוד גובר, זה בדיוק ה... גופם עיקר. והצום, התענית עושה את ההחלפה של הענין... לעשות את הנפש עיקר. אם עושים את הנפש עיקר ממילא אנחנו גם מתחילים תהליך שתיתכן אהבה ואחווה אמיתית בינינו, זה ה... האמיתית של פורים.

ידידיה מאיר: אז אתה אומר דבר ראשון זה המוסר שה... המסר נגיד שאתה לוקח מתענית אסתר לבטל את הגוף קודם כל.

מיכי יוספי: לא לא לא, להגביר את הנפש, זה לא לבטל.

ידידיה מאיר: הא, אוקיי.

מיכי יוספי: הדגש שהאדמו"ר הזה כן בעל התניא מאוד דייק, הוא אמר העושים גופם עיקר, יש עיקר וטפל, אז הוא אומר יש אדם רגיל וגופו עיקר ונפשו טפלה. התוצאה של זה, זה מעניין להתבונן מה אומר, הוא אומר לא תיתכן אהבה ואחווה אמיתית בין אנשים מאלו שעושים גופם עיקר ונפשם טפלה. והיות ואנחנו כן רוצים להגיע לאהבה ואחווה האמיתית, הוא גם בהמשך אותו פרק הוא מדבר גם איך להגיע לשמחה אמיתית, והוא גם אומר אקסיומה, שמחה אמיתית יכולה להיות רק שמחת הנפש לבדה כי כל השמחות שקשורות בתענוגות ובחושים ובתשוקות אחרי זה תוגה וצער באים בעקבותיהם, אחרי שה... אם כי בפורים זה באמת חריג שחז"ל רצו שנקדש גם את ה... דווקא שמה... להשיג את האחדות.


הרב שעיה גרליצקי (ראשון מימין) והשדר ידידיה מאיר (משמאל)
הרב שעיה גרליצקי (ראשון מימין) והשדר ידידיה מאיר (משמאל)

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. הבורח מן הכבוד...
(2007-03-05 22:14:01)
הכבוד רודף אחריו
2. הוכחה נוספת לפיקחותו של ידידיה
(2007-03-05 22:44:33)
מבין כל המבקרים ואנשי התקשורת היחיד שהבין את הענין...
3. מים שקטים .....
(2007-03-06 00:58:29)
לעיתים העומדים מאחורי הקלעים ו ואינם משמיעים את קולם השפעתם רבה ומרחיקת לכת
4. מי שמכיר את ישעיהו הר גבע
(2007-03-06 06:14:07)
יודע שהוא באמת הספיק המון בחייו..כה לחי!

ליפא
5. כל הכבוד
(2007-03-07 14:03:01)
שייקע אתה גדול


© 2018 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן