קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|'שיירת אור' ציינה את החנוכייה הראשונה בארה"ב
(יום שני, כ''ז כסלו תשס''ז)
138 רכבים עם חנוכיות מאירות פרצו לתוך רחובות המרכזיים של חיי התרבות והלילה בפילדלפיה והביאו את מסר החנוכה לאלפי יהודים. 27 שלוחים, אנ"ש ומקורבים התגייסו להצלחת "שיירת האור" הייחודית ■ השנה צויין 30 שנה להצבת החנוכייה הראשונה על קרקע ציבורי בארה"ב. "חנוכה הוא חג המופנה לחוץ מכיוון שיש לו מסר לחוץ, לעולם", אמר השליח הראשי הרב אברהם שם-טוב ■ טקס ההדלקה נערך בגן העצמאות, מול מקום הקמת ארצות הברית. "אין מקום מתאים יותר להדליק חנוכייה שהיא סמל של חירות", אמר מושל פנסילבניה אד רנדל ■ וגם: מדוע המושל סירב להעלות למניפה ולהדליק נר  כתב COL לאירוע מביא דיווח מלא

מאות נורות לבנות קטנות פילחו באפילה כש-138 רכבים פרצו לתוך 'סנטר סיטי' – מרכז העסקים והתרבות במרכז העיר פילדלפיה. "מצעד האור" הייחודי הביא את בשורת חג החנוכה ומסר של אור ותקווה לאלפי תושבים בעיר החמישית בגודלה בארצות הברית.

המסע, בו רכבים נסעו עם חנוכיות מאירות על גגיהם, התקיים במוצאי-שבת האחרונה, נר שני של חנוכה. רכבי האור סבבו באתרים המרכזיים בעיר החל בהאקדמיה למוסיקה, הקונסולייה הישראלית, בניין העירייה, מרקט סטריט המרכזי וכלה בכיכר 'ריטמהאוס סקווור' סביבו מתגוררים בפנטהאוזים בני העשירון העליון ומסעדות רבות שמלאות בסופשבוע.

זה היה מאמץ משותף של 27 שלוחי חב"ד הפועלים בפילדלפיה וסביבותיה לרגל ציון שלושים שנה להקמת החנוכייה הראשונה בארה"ב ובעולם על קרקע ממשלתית-ציבורית.

סוכנות הידיעות היהודית JTA פרסמה לפני שבוע כתבה אוהדת על הדרך ששלוחי חב"ד ניכסו לעצמם את חג החנוכה ובמובן מסויים החיו אותה מחדש בקרב יהדות העולם.

בכתבה סופר כי בשנת 1973, כהרבי קרא להגביר ב'פרסומי ניסא', השליח הראשי לפילדלפיה הרב אברהם שם- טוב לקח עימו ארבעה בחורים והציב חנוכייה מעץ בפני "פעמון החירות" העומד בחצר ההיכל בה הוכרזה עצמאותה של ארה"ב בשנת 1776.

המושל מצטרף לתהלוכה

עשרות שוטרים וניידות עמדו בפינות הרחובות ועצרו את התנועה. העירייה הייתה שותפה מלאה לארגון מסע האור.

מאוחר יותר, בטקס ההדלקה, המושל היהודי של מדינת פנסילבניה אד רנדל סיפר כי הוא עצמו הצטרף לתהלוכה. "אני רוצה לאחל לכם מזל-טוב על הרעיון הנהדר הזה. אני נסעתי איתכם מהרחוב 6 סטריט. זה עשה לי טוב בלב", הוא אמר בגילוי לב.

שישה תחנות טלוויזיה, כתבי ערוצי רדיו וצלמי עיתונות ליוו את תהלוכת הקידוש השם. אריק, צלם היומון המכובד "פילדלפיה אינקוויירר" מיהר לחזור למחשב ניידו כדי לשלוח את התמונות למערכת לפני הדד-ליין לעיתון שלמחרת.

בתום האירוע, כשהבחורים המארגנים הת' חיים זקלס והת' זלמן לובעצקי עצרו במסעדה הכשרה לסעוד את ליבם לאחר שבועות של הכנה מדוקדקת, הבעלים סיפר כי 'ראו אתכם בטלוויזיה מקודם'. בעבודת ההכנה לקחה חלק מרכזי הגב' לואיס יאמפולסקי מהליובאוויטשר סנטר בפילדלפיה.

ועוד אירועים שכונתיים

במשך מהמאה ה-18 פילדלפיה הייתה עיר הבירה של ארה"ב ומייחסים לה תפקיד ראשי בהיסטוריה ובהתפתחות של ארץ הפסים והכוכבים. בקרב תושבי העיר, טקס ההדלקה בגן העצמאות הפכה למסורת קבועה ורבים נעצרים להתבונן בחנוכיית הזהב הגדולה, שצורתה המדוייקת מוצבת בחצר הבית הלבן.

"אין מקום מתאים יותר להדליק חנוכייה – סמל של חירות", אמר המושל רנדל בדבריו.

מוסיקה חסידית, קוסם וסביבון מחופש ושני שולחנות עמוסות בסופגניות ולביבות קידמו את מאות הבאים לגן. מספרם המוערך היה 700 איש. אנ"ש ומספר הבחורים והאברכים פצחו בריקוד חסידי כשהשלוחים ומקורביהם מצטרפים. מזג אוויר נאה, חריג בתקופת החורף בחלק זה של הגלובוס, תרם לאווירה החמימה והלבבית שהורגשה.

על במה מוגבהת, מתחת לחנוכייה, האירוע נפתח בקריאת פרק תהילים על-ידי השליח הרב זלמן ליפסקר, מנהל הוועדה לדוברי עברית בפילדלפיה, וקריאת אגרת-קודש מהרבי על חג החנוכה מתורגם לאנגלית על-ידי הרב מנחם שמידט, השליח בסנטר סיטי.

את הטקס הנחה הרב יהודה שם-טוב, השליח בבוקס-קאונטי, שבעצמו מקיים ביום שלישי תהלוכת רכבי אור בפרברים ניוטאון ויארדלי בתומו ייערך מסיבת חנוכה גדולה בבניין בית-חב"ד המעוצב והחמים שהוא עומד בראשו לצד השליח הרב אריה ויינשטיין.

במקביל לטקס ההדלקה, כל השלוחים בסביבה מקיימים אירועים באיזור שליחותם. השליח הרב זושא גורביץ' הפועל באבינגטון עם השליח הרב שעיה דייטש מספר כי חנוכה אצלו התחיל לפני שבועיים. "אנחנו ביקרנו בכל יום בבתי-ספר שונים והכנו אותם לחג. ועכשיו, אנחנו שמנו חנוכיות בכל הקניונים, מרכזים מסחריים וחנויות כמו ברנס אנד נובל", הוא סיפר.

שיקול של אלוקים...

את הדברים המרכזיים נשא הרב אברהם שם-טוב המכהן גם כיו"ר אגודת-חסידי-חב"ד העולמית. "בעוד ש-613 מצוות התורה בעיקר מופנים פנימה, כלפי עצמינו, בבית-כנסת או בבית. חנוכה הוא חג המופנה לחוץ. ומדוע כך? מכיוון שמדובר במסר ששייך לחוץ, לעולם", אמר.

הרב שם-טוב הוסיף: "המסר של ניצחון האיכות על הכמות. אנו עדים לניסיון להמעיט באמונה שהעולם מונהג על-ידי בעל-בית. וחוסר ההכרה הזו מוביל לרוע שאנו מוצאים את עצמינו מתמודדים נגדו".

לפני העלייה למניפה להדליק נר שני, הוזמן לדוכן הנואמים המושל רנדל. הלה הודיע לקהל המאוכזב כי הוא אינו מתכוון להצטרף.

"כשהייתי ראש עיריית פילדלפיה השתתפתי בהדלקה הזו. הרב שם-טוב ביקש ממנו להעלות עימו למניפה. זה היה ערב קר עם רוח סוער. הרב אחז בידיו את הלהבה כדי להדליק את הנר. המניפה לא הייתה יציבה והייתה רוח ואני פחדתי שהלהבה תבעיר אותי או אותו.

"ואז חשבתי לעצמי: הרב שם-טוב הוא מהרבנים הכי חשובים בצפון אמריקה. בין שנינו, אם אלוקים יבחר לסיים את חייו של מישהו בעולם זה יהיה אני. ראש העיר. לא הרב", רנדל עב-הבשר סיים לצחוקו של הקהל. הוא הוסיף דברי שמח על הצבת החנוכייה מול סמל החירות של אמריקה – היכל העצמאות.

הגב' סו קוניגהאם, כתבת תחנת הרדיו HYW, גם התרגשה. "זה ממש נהדר", היא העירה בעת ד"ר בנג'מין בנוב הדליק נר ראשון. מוקדם יותר, היא ראיינה את הרב שם-טוב על החג ופעולות חג הרבות בעיר ובעולם. "הרבי מליובאוויטש קרא לגרש את החושך בהוספת אור וזה מה שאנו עושים היום", הוא אמר. היא הנהנה בהזדהות.


| הסר תמונה

הרב יהודה שם-טוב, השליח בבוקס-קאונטי, מנחה את טקס ההדלקה
הרב יהודה שם-טוב, השליח בבוקס-קאונטי, מנחה את טקס ההדלקה | הסר תמונה

החזן ר' הרשל וייץ מנעים בשירי חנוכה
החזן ר' הרשל וייץ מנעים בשירי חנוכה | הסר תמונה

השליח הראשי לפילדלפיה הרב אברהם שם-טוב נושא את מסר החג
השליח הראשי לפילדלפיה הרב אברהם שם-טוב נושא את מסר החג | הסר תמונה

המושל היהודי של פנסילבניה אד רנדל. הרב שם-טוב משמאל.
המושל היהודי של פנסילבניה אד רנדל. הרב שם-טוב משמאל. | הסר תמונה


| הסר תמונה

הדלקת נר שני של חנוכה בחנוכייה הציבורית בגן העצמאות בפילדלפיה
הדלקת נר שני של חנוכה בחנוכייה הציבורית בגן העצמאות בפילדלפיה | הסר תמונה


| הסר תמונה| הסר תמונה

הת' זלמן לובעצקי מפקח על הרכבת החנוכיות על הרכבים
הת' זלמן לובעצקי מפקח על הרכבת החנוכיות על הרכבים | הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. moshe
(2006-12-18 20:54:30)
are there any picture of the crowd? Who drove all these cars? Grat job Chaim!!


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן