החיים החדשים של השלוחים בחברון ● צפו בוידאו
המציאות בחברון עיר האבות לא פשוטה והיא הופכת יותר ויותר כמוקד טרור. איך מתמודדים תושבי חברון היהודים עם המציאות החדשה? ● בראיון אישי ומיוחד, חושף שליח חב"ד הרב דני כהן את ההתמודדות, הפעילות המוגברת בחנוכה והשגרה היומיומית והמורכבת ● בפנים: וידאו של שלוחי חב"ד בהדלקה מרגשת עם חיילים בחברון, שלא ישאיר אתכם אדישים מגזין שישי  החיים החדשים בחברון
(יום חמישי, כ''ח כסלו תשע''ו)
משה בן-חיים

משהו חדש קורה בחברון, משהו שלא היה מוכר בעבר. בתוך כל המציאות המורכבת הזו, חיה קהילה יהודית גדולה ומשגשגת, בשכנות בלתי נתפסת, מול אוכלוסיה עויינת. גרים מטרים בודדים זה מזה, והולכים ברחוב זה ליד זה.

איך מתמודדים התושבים? ומה עם חסידי חב"ד? איך מתקיים מבצע חנוכה עם גל הפיגועים הבלתי-פוסק בעיר?

הרב דני כהן, משלוחי חב"ד ומנהל הפעילות בחברון מספר ל-COL: "עד לפני תקופה לא ארוכה, הרגשנו בטוחים כאן. תמיד המבקרים היו מתפעלים איך הילדים הולכים ללא חשש משכונת אברהם אבינו ועד למערת המכפילה. מי שפותח את ספר הילדים המוכר 'שניאור בחברון', קורא על השגרה היום-יומית, ללא גזמאות. תמיד הייתה כאן תחושה של ביטחון. כשמסתובבים כמו 'בעל הבית', אז הגישה אחרת.

"בחודשים האחרונים, יש הפקרות בטחונית. אין יום שאני לא חושב על זעקותיו של הרבי: 'זעקתי ואין איש, קראתי ואין עונה'. אז לא כולם הבינו, היום כשרואים את הוויתורים – מבינים".

אמש, רביעי בלילה, השתתף הרב דני כהן בהדלקת נרות במקום הפיגוע בחברון, לצד ר' ברוך מרזל ואנשים נוספים שהקימו אוהל מחאה, לאחר שיהודי נדקר סמוך למערת המכפלה (עוד לפני הפיגוע הנוסף נגד חייל ואזרח שגם היו בחברון).


הרב דני כהן (משמאל) ליד אוהל המחאה של ברוך מרזל ולצד נרות החנוכה, אמש

"מזה 13 שנה, מאז שאנחנו פה, שהמסלול עובר דרך מחאות, זה חלק מהחיים פה. כשלוחי הרבי, אנו נותנים את האור והחיזוק של חג החנוכה", אומר הרב כהן.

מבחינה אישית: איך חיים, מסתובבים, שולחים ילדים מהבית בעיר הזו?

"מבחינה אישית: אתמול חזרתי בשעה מאוחרת ממסיבת חנוכה. נסענו בכביש ריק ברחובות חברון ופעם ראשונה הרהרתי לגביי הביטחון כאן במצב החדש שנוצר. לעצם העניין: היום יש יותר ערנות, מלווים את הילדים.

"יש תסכול מאוד גדול של תושבים וגם של חיילים על מציאות שיכולה הייתה להיות אחרת. משיקולי 'מה יאמרו הגויים', שעתיים אחרי פיגוע רח"ל, פותחים את הציר כאילו כלום, במטרה שהחיים 'ישובו למסלולם'. אפילו לא סגרו 200-300 מטר ליד מערת המכפלה אחרי הפיגוע, שח"ו לא יפריעו לערבים בשגרת החיים.

"אנחנו בקשר הדוק עם החיילים והמפקדים, אך יש תסכול על המדיניות של ראשי המערכת".

איך בתוך כל המתח הבטחוני הזה, מתנהל מבצע חנוכה? ובפרט שקבעתם 'להגיע לכל חייל'?

"אכן, זהו אחד הדברים שהרב יוסי נחשון שמנהל את הפעילות שם דגש מיוחד, שלא לשכוח אף חייל, גם אם הוא באמצע כביש ומחסום. מאידך, יש משנה זהירות, שלא כאן המקום לפרטם. כמו-כן דואגים שהבחורים לא יתפצלו ואין מצב שבחור 'יטייל' לבד בעיר. כאמור, נוקטים הרבה יותר זהירות".

הרב דני מספר כי אמש נערכה מסיבת חנוכה גדולה "על האש" באחד מהבסיסים, וגם מקומן של הבנות לא נפקד. "השליחה בת שבע כהן, דיברה בפניהן, במרפסת המפורסמת אצלנו בבית". מי שלא מכיר, זו המרפסת הגדולה בביתם של משפחת כהן, שמשמשת כ"אולם אירועים" והכנסת אורחים מעת לעת.

המועצה המקומית בחברון, עורכת בכל יום מימי החנוכה הדלקה מרכזית באולם מערת המכפילה.  אמש, היו אלה חסידי חב"ד שהתכבדו בהדלקה.


שלוחי חב"ד לאחר ההדלקה באולם מערת המכפלה. במרכז: ר' ברוך נחשון

"אמש (רביעי) היתה הדלקה עם שלוחי חב"ד, בה התכבד הרב ברוך נחשון. הדלקה מרגשת בקברי אבות - נותנת לנו הרבה כח", אומר הרב דני כהן ומסכם: "אנחנו לא עוצרים, ונמשיך הלאה עד להדלקה בבית המקדש".


לכל חייל, בכל עמדה: הרב דני כהן מדליק נר חנוכה עם חייל בחברון
לכל חייל, בכל עמדה: הרב דני כהן מדליק נר חנוכה עם חייל בחברוןתגובות לכתבה
אין כרגע תגובות לכתבה זו