חוקר החסידות ל-COL: "התעקשות הרבי הוכחה כצודקת" ● וידאו
ד"ר הרב יצחק אלפסי, החוקר מזה כחמישה עשורים את עולם החסידות, מדבר בראיון וידאו מיוחד ל-COL על תולדות הבעל שם-טוב - לקראת יום הסתלקותו בחג-השבועות ● במהלך הראיון שנערך בחדרו הצנוע במוסד הרב קוק בירושלים, הוא מציג בפני הרצל קוסאשוילי מסמך המוכיח שהבעש"ט נפטר ביום ו' סיון - כפי שטען הרבי במשך עשרות שנים ● אל תפספסו - ראיון וידאו מיוחד לסיפור המלא  
(יום שני, ד' סיון תשע''א)
הרצל קוסאשוילי

את הרב יצחק אלפסי כמעט ואין צורך להציג. שמו חתום על מרבית הספרים שעוסקים בחקר משנת ושושלת החסידות מיום היווסדה.

למעלה מיובל שנים הוא תר אחר מסמכים וספרים המתעדים ומנציחים שושלות חסידויות, חלקן פועמות וחיות גם כיום וחלקן נכחדו מן העולם בחבלי השואה האיומה הי"ד.

הפעם אנחנו נפגשים בכדי לברר את תאריך ההסתלקות המדויק של הבעש"ט, מייסד תנועת החסידות הכללית.

עד לא מזמן רווחה הדעה, בעיקר בקרב חסידויות פולין, כי נשמתו של הבעש"ט עלתה לגנזי מרומים ביום טוב שני של גלויות של חג-השבועות, כלומר ב-ז' סיון לשנת תק"כ. וזאת מהסיבה כי מי שנפטר ביו"ט ראשון, אין יהודים רשאים להתעסק בקבורתו, אלא רק גויים. משום כך, השתרשה הטעות כי הבעש"ט הסתלק בז' בסיון תק"כ ונטמן במקום מנוחתו במעז'בוז' למחרת, בח' בסיון.

בחלופת מכתבים בינו לבין הרבי הועמד הרב אלפסי על טעותו כשהרבי מציין בוודאות את יום ו' סיון, יום טוב ראשון של חג-השבועות, כיום ההסתלקות של הבעש"ט.

לימים, בדרך פתלתלה ולא מובנת, נתגלגל לידיו של הרב אלפסי ספר שנכתב בידי בנו של אחד מתלמידיו המובהקים של הבעל-שם טוב, הרב יעקב יוסף הכהן מפלנאה, ובו תיעוד אותנטי ממקור ראשון על התאריך האמיתי של הסתלקות הבעש"ט.

בכתבה שלפניכם מספר ד"ר אלפסי על השתלשלות המאורעות עד לקביעה שדעת הרבי, כדעת רבותינו נשיאנו, שיום הסתלקותו של הבעש"ט הוא ו' בסיון תק"כ.

וגם: בעקבות מה הוסב תוארו מד"ר לרב?

לצפייה בוידאו לחצו על כפתור ההפעלה או על האופצייה הנוספת:


לא מצליחים לצפות? לחצו כאן
(להורדה)


אלפסי בראיון. למטה: המסמך שנחשף (צילומים - וידאו וסטילס: מנדי לואיס, COL)
אלפסי בראיון. למטה: המסמך שנחשף (צילומים - וידאו וסטילס: מנדי לואיס, COL)

תגובות לכתבה
אין כרגע תגובות לכתבה זו