החלטה תקדימית: לא להעסיק בקעמפים בחורי ישיבה-קטנה
בתום אסיפת הנהלות ישיבות 'תומכי תמימים' הקטנות בארץ הקודש, הוחלט שבזמן קיץ הקרב ובא חל איסור מוחלט על מנהלי הקעמפים והקייטנות השונות להעסיק תלמידים הלומדים בישיבה קטנה - הן בתפקידים רוחניים, כמו תפקידי הדרכה וכדומה, והן בתפקידים גשמיים ● מה כן יעשו התמימים בבין הזמנים? "ישיבת קיץ היא ההמלצה הטובה ביותר" ● לסיפור המלא
(יום רביעי, ט''ז סיון )

בתום אסיפת הנהלות ישיבות 'תומכי תמימים' הקטנות בארץ הקודש, הוחלט שבזמן קיץ הקרב ובא חל איסור מוחלט על מנהלי הקעמפים, מיני קעמפים, קייטנות וכדומה, להעסיק תלמידים הלומדים בישיבה קטנה (העולים לשיעורים א', ב' וג'), הן בתפקידים רוחניים, כמו תפקידי הדרכה וכדומה, והן בשאר בתפקידים גשמיים, כמו תפקידי מטבח וטכני.

ביטוי להחלטה זו ניתן בשטח, כאשר במכתב שנשלח להורי התלמידים, כתבה הנהלת ישיבת 'תומכי תמימים' באלעד: "הננו להודיעכם בזאת, שאחרי ישיבה משותפת של ראשי ישיבות הקטנות, הוחלט, שבזמן הקיץ הקרב ובא אי"ה, חל איסור מוחלט על מנהלי הקעמפים, מיני קעמפים, קייטנות וכדומה, להעסיק תלמידים הלומדים בישיבה קטנה, הן בתפקידים רוחניים, כמו תפקידי הדרכה וכד', והן בתפקידים גשמיים, כמו תפקידי מטבח, טכני וכד'.

"אי לכך, אנו מצפים מכם הורים יקרים שי', לוודא ברצינות גמורה, שבנכם אכן לא יקח חלק במקומות אלו בכל תפקיד שהוא.

"אנו ממליצים לכם, על התוכניות המיוחדות של ישיבת קיץ, בה הבחורים מקבלים מלא חופן רוחני של שיעורים מעניינים, הרצאות והתוועדויות, עם מיטב הרמי"ם, משפיעים ושלוחים, לצד פעילויות שונות ומגוונות לבריאות הגוף ולמנוחה, וזאת על ידי צוות מנוסה ומובחר של בחורים חסידיים בוגרי קבוצה ואברכים עתירי נסיון.

"בשבועות הקרובים יפורסמו הפרטים של ישיבת הקיץ (עלויות, תאריכים...), נא לעקוב".


בקטן, על רקע 'מסדר' בקעמפ: תמימים בישיבת קיץ (צילום אילוסטרציה. ארכיון COL)
בקטן, על רקע 'מסדר' בקעמפ: תמימים בישיבת קיץ (צילום אילוסטרציה. ארכיון COL)

תגובות לכתבה
1. איזה כייף לראות שראשי הישיבות לוקחין אחריות!
(2019-06-19 17:13:20)
תודה רבה לכם, מאושרים לראות את זה!

2. ברכות על לקיחת האחריות על ילדינו התמימים!
(2019-06-19 17:40:50)
א'- ישר כוח רב לראשי הישיבות על החלטה נבונה זו. מעודד לשמוע שלכל הפחות בישיבות הקטנות לא רק שהמחנכים דואגים לתמימים בתוך מסגרת הישיבה, אלא גם חוצה לה! (מה שאינו בנמצא במסגרות הישי"ג, ושלא לדבר על הקבוצה... ואין להאריך בדבר המצער כ"כ!)
ב'- אך אם כל כבוד כהנ"ל, הנני להעיר לראשי הישיבות הנ"ל: מה האלטרנטיבה להורה שאינו יכול לשלם סכום יקר כ"כ עבור בנו (או בניו)??? זהו תפקיד ראשי הישיבות גם כן לדאוג למחיר השווה לכל כיס, ובאם לו מדוע לאסור בצורה גורפת את השתתפותם של התמימים (לפחות) בקעמפים קייטנות וכו??

3. החלטה תמוהה..
(2019-06-19 17:42:46)
לא מבין מה הבעיה עם זה?
ישנם הרבה תמימים שאין להם את היכולת לשבת ללמוד עוד חודש או שאין להם יכולת כספית לשלם את הסכומים האלה על הישיבת קיץ..
עדיף שיעבירו את הזמן בבטלה בבית? או שיהיו באווירה חסידית של קעמפ?
אם כבר, אולי הישיבות ישתתפו במימון הישיבות קיץ..

4. מה יעשו התמימים
(2019-06-19 17:48:27)
כהוריץ אולי 40ה לכמה תמימים בישיבות יש לי שאלה
1. הבחורים נמצאים כל השנה במגרת לימודים ומעונינים לפחות בחופש להוציא מרץ.
2. לא כל הבחורים ילכו לישיבת קיץ אולי 40% מה יעשו כל הבחורים???
3. מדוע לא יחליטו כל הראשי ישיבה שהתנאי שקמפ מקבל אישור לקחת בחורים הוא שהנהלת הקמפ יפקיד בישיבה שממנו לוקח בחורים פיקדון ויחייבו את כל הבחורים בלפחות שעתיים ביום ואם הנהלת הקמפ לא יעמוד בזה לא יקבלו את הפיקדון בחזרה.

5. הורה שלא יכול לשלם משכנתא על ישיבת קיץ וכד... הבחור שלו יסתובב ברחוב...???
(2019-06-19 17:54:22)

6. עדיף להיות בבית מאשר בקייטנה
(2019-06-19 18:32:59)
הורים יקרים תפתחו עיניים.
בחור בישיבה קטנה בכל מקרה לא מתקבל לקעמפ רק לקייטנות.
קייטנות זה אסון. עד 2 עם הילדים. מ2 עד הבוקר הבחורים לבד ללא פיקוח ועם אינטרנט.
עדיף להיות בבית מאשר בקייטנה

7. ישיבת קיץ לא מתאימה לכל אחד
(2019-06-19 19:37:31)
ישנם הרבה בחורים שפשוט צריכים, חייבים, מוכרחים "חופש". לא חופש מלימוד התורה חלילה, אלא חופש ממסגרת. הבעיה היא שברגע שיש לחץ חברתי או לחץ של ההורים, הם הולכים לישיבת קיץ בכל זאת, סובלים שם בשקט, ובמקום לישיבה עם כוחות מחודשים, חוזרים ללא כוחות וללא חשק ללמוד ולשמור על הסדרים.
כמו כן ישנה ישיבת קיץ אחת מסויימת, שבכל שנה לפני בין הזמנים מפעילה "לחץ" מוגזם ואובססיבי על בחורים ללכת אליה, וזה ממש לא בריא.

8. אולי הגיע הזמן להפסיק ולדון את הנהלות הישיבות במשפט שדה
(2019-06-19 20:30:54)
אני לא חושב שכל הורה מספיק חכם בשביל להבין את כל השיקולים שיש בנושא הזה ובעוד נושאים.

הורה נורמלי סומך על ראשי הישיבה ואם הוא רוצה להרגיש קצת מעורב שיתרום קצת מכספו וזהו.

10. תמים
(2019-06-19 21:22:52)
ייששר כח גדול! כתלמיד בקבוצה מאוד מעריך את ההחלטה. חבל שלא ניצלנו את בין הזמנים בישיבה קטנה. מעולם לא הינו במסגרות של ישיבת קיץ אף שהיינו חסידשע בוחרים. עכשיו רק ראוי להרחיב את המסגרות של 'בין הזמנים' שיוכלו לקלוט את כל הבחורים...

11. שהישיבות יסבסדו את ישיבת קיץ..
(2019-06-19 22:01:04)

13. החלטה במקומה.
(2019-06-19 23:48:26)
מה שקורה היום בושה, חודשיים של סוף שנה יש בחורים שא"א לדבר איתם, כל היום מסתובבים כמו טווסים בזאל עם פלאפונים וכל מיני שטויות, נהיו עסקנים לכל דבר ועניין, וזה הדור הפוחז שהולך וגדל מול עיננו...

14. יוקר המחיה
(2019-06-20 00:21:22)
אולי כדאי שכחלק החלטה זו יקחו על עצמם בהנהלות גם לתקצב את הישיבת קייץ

15. לא יחזיק מעמד
(2019-06-20 00:47:21)
אני הייתי בישיבות ממש לאחרונה ואני לא נותן לזה סיכוי להחזיק מעמד.
זה ישרוד מקסימום שנה אחת.. ההחלטה היא הגיונית אבל לא פרקטית...

16. מדוע לא?
(2019-06-20 00:50:58)
יש הסבר לגבי ההחלטה המוזרה נגד חינוך ילדי ישראל?

17. ישיבת הקייץ טובה לבחורים?
(2019-06-20 00:52:06)
יש גורמי חינוך שמלווים את ישיבת הקיץ או שהכל אג׳נדות הזויות של הבחורים שמנהלים אותה?..

18. הרעיון נכון, הדרך פחות...
(2019-06-20 01:16:12)
בהחלט יש לציין לטובה ישיבות כמו רחובות, ביתר, ועוד שבהחלט דואגות לבחורים , ומתוך דאגה לשלום הבחורים הם כבר מספר שנים, מסבסדים, מדברים, משבצים את הבחורים המתאימים לכך בישיבות קיץ שונות,
אבל לבוא כגזירה, עבור כולם, עם אפס מחשבה על שאר האופציות, לא לדאוג לסבסד וכד׳ סתם בשביל להוסיף כבוד לישיבה על חשבון הבחורים, שחלק גדול מהם שיסבלו,יבזבזו את הזמן בבית, ויעבדו, סתם בשביל להראות שאנחנו דואגים להם??
פחות נכון,
אם באמת אכפת לכם, תעשו ישיבת צוות, תבדקו מה מצבו של כל בחור, למה הוא שייך, האם יש להוריו מספיק כסף, האם הוא יהנה שם, ואם הוא לא מתאים, תשלחו אותו לקעמפ, אך עם מבצע לימוד מיוחד לניצול הזמן, / או כל רעיון אחר שנובע מתוך דאגה לבחור
בסוף אתם, הראשי ישיבות תרוויחו מזה, כי בהחלט מנסיון אישי, בחור שמתאים לשם-לישיבת קיץ זה נותן לו המווווון, ויעשה הרבה כבוד לישיבה, ויחסוך לצוות הרבה עבודה,
אבל סתם החלטה שרירותית???!

19. שליטת מוחות מדהימה
(2019-06-20 01:30:01)
כל הכבוד להנהלת הישיבות בעבודה המצויינת שהם עושים, לשלוט על כולם כמו חברת רובוטים ולא חס וחלילה כמו בני אדם במיוחד לא חסידים.הסיבה היחידה שאני רואה אותם עושים כלל כזה זה רק בגלל רצון שכולם יתנהגו אותו דבר ומי שחריג לא מקובל. ההפך לגמרי מהשקפת נשיא הדור. אז ברור לכולנו שעדיף שקעמפים יבוטלו ובחורים ישארו בבית לפתוח מקרר ולסגור מקרר או במקרים מסוימים אף להשאר מול מסך לפחות6 שעות ביום בלי להגזים , מאשר שחס ושלום בחורים ידריכו ילדים בקעמפים כמו שעבר מקובל יותר מ50 שנה. אז אני מאחל לראשי הישיבות שה יתן להם את החכמה להבין שהקבה חסידעס לא מוגבלים בכותל הישיבה

20. חורבן הקייטנות
(2019-06-20 01:31:46)
עד 2 עובדים אח"כ מתיישבים עם הסמרטפון ונקברים ה"י וד"ל, בבית לפחות חלק עוד פוחדים מההורים, בקייטנות בכל הארץ כל הבחורים נופלים כמעט בלי יוצא מן הכלל ה"י.

22. סוף סוף לוקחים את הענינים לידיים!
(2019-06-20 04:17:34)
בתור בחור בוגר קבוצה אני מבין לגמרי את הנהלת הישיבות, בישיבה קטנה כבר אחרי פסח מתחילים להתעסק עם כל הנושא הזה של הקעמפים, מבטלים שעות רבות של סדרים (כמובן בשביל חינוך ילדי ישראל...) ועוד לא הגענו לשלב הקעמפ עצמו שזה זמן להתפרקות רוחנית וגשמית, הספר היחיד שפותחים זה סידור.... (וגם זה במקרה שקמת מוקדם ויש לך 20 דקות להתפלל משא"כ אם התפללת ב4 אחר הצהרים....) ועוד לא דיברנו על הלילה שמרוב שעמום מבלים שעות בשיטוט באינטרנט וכו' בקיצור גם מי שאין באפשרותו ללכת לישיבת קיץ עדיף שישב בבית ויתפלל שלוש תפילות במנין מאשר שישרוף את זמנו במשך חודש שלם.

24. ל18
(2019-06-20 10:51:55)
באיזה קייטנה עובדים עד השעה 2??
חוץ מזה לאחר שמסתיימת הקייטנה, לא מסתיים התוכנית, יש ישיבת צוות, צריך לסדר דברים, להכין תוכנית, באופן כללי לא ממש משעמם, ( אכן יש מן האמת בדבריך, יש מעט זמן פנוי)
אני לא יודע באיזה קייטנות היית ומי היו הבחורים שם, באופן כללי רוב הבחורים שלומדים בתומכי תמימים הם נשמות יקרות, וכשיש להם זמן פנוי הם עושים גם דברים טובים,
אני בטוח ויודע שחלק גדול מנצלים את הזמן, ולא נקברים
נ ב שמחתי שדייקת בסוף דבריך, שבבית ׳חלק׳ פוחדים מההורים, אכן צדקת, רובם פוחדים גם מהקבה, רק חלק פוחדים מההורים.
נא להיכנס לפרופורציות,

25. אני ממש לא מבינה את ההחלטה הזו!!!!
(2019-06-20 13:02:33)
מה עם הורים שלא עומדים בתשלום של הישיבת קייץ??

26. בזמני למדו בישיבה בלוד 3 שנים רצוף בלי חופש.
(2019-06-20 14:43:23)
זה היה בשנים מז מח מט. ז"א, מי שנכנס לישיבה לשנת הלימודים תשמ"ז, למד 3 שנים ברציפות בלי חופש הגדול. חלק מהיום יצאו למבצעים, כמו מבצע של"ה.
אחרי שנת הלימודים תשמ"ט, זה נפסק משום מה.

27. "לכולכם"
(2019-06-20 15:08:08)
אם הראשי ישיבות עשו את זה, זה לא סתם! הם חשבו על זה הרבה לפני שפרסמו, ופשוט מאוד! קעמפים זה דבר מאוד מצוין לבחור, זה נכון! אבל גם יכול להביא לדברים גם בכלל לא טובים! כי לפעמים יש גם שטויות שבחורים חושבים, וגם יכולים לעשות ר"ל, ועכשיו לא מבין את השאלות של כל הורה שכותב פה, הנהלות הישיבות לא סתם אומרים ככה! הם באמת מתחשבים בכולם! וגם לטובה! אז כולם לא יוצא מן הכלל צריך לחשוב לפני שיש לו את כל השאלות, באגיוניות באמת למה הם עשו את זה, ו‎ד"ל‎‏.

28. הגיע העת!
(2019-06-20 15:14:24)
ת"ל ושאפו להנהלות הישיבות על החלטה נכונה, אמיצה ומבורכת.

הגיע העת לעשות סדר בעניין הקעמפים והקייטנות אשר -לצערינו הרב- רבים חללים הפילה.
מכיוון שהנהלת הקייטנות המורכבת מעלטערע בחורים או אברכים לא יכולים הרי לאכוף מסגרת מסודרת על כל המדריכים, בהיות שחלק מהמדריכים "עושים טובה" בכך שנעתרו לתת מזמנם ולהדריך במשך שבועיים ואף יותר וזאת -בהסכם בלתי כתוב- תמורת שעות בילוי מהנות של החבר'ה המדריכים בשעות האפורות בשיטוטים באתרים וכו וכו.

והנזק כאן כפול, כלפי הבחור עצמו:
התמימים עצמם מסכנים את חיי עצמם. חיי נשמתם. שורפים את כל מה שקיבלו במשך שהותם בישיבה.
וכלפי הילדים החניכים:
הבחור קם עם פתיחת הקעמפ בבוקר אחרי שעבר לילה לבן (בעצם שחור מבחינה רוחנית). בלי מקווה. בלי חסידות. בלי שחרית. ו...מקבל את פני הקייטנים. נשמות זכות וטהורות. שבאו לקבל מהמדריך החסידי שייטע בהם יסודות של תורה אהבת ה'. חסידות וכו'. ועכשיו המדריך אמור להתפלל איתם ולהדביק אותם באש של תפילה. שינון בעל פה. יוקר ענין החסידות והתקשרות לרבי...
ואני שואל; איך???

יש אלטרנטיבה, ישיבת קיץ. מסגרת בה הבחור מקבל הנאה גשמית ורוחנית, חיות בקיום התומ"צ ובהתקשרות לרבי.
ובקשר לתשלום שלא כולם יכולים לעמוד בו, הנה כעת הגיע תורם של ההורים ועסקני קהילות אנ"ש להקים קרן שתסבסד תשלומים, ואף תרחיב ותפתח את הישיבות קיץ-לטובת הבחורים.
ואפילו אותם בחורים שיעבדו באיזו עבודה מזדמנת כמה שעות ביום, אך ישובו הביתה בסוף יום ומישהו יפקח עליהם עין, גם טוב.
ומסיימין בטוב, ובברכת א גיזונטער זומער.

31. ערבון מוגבל
(2019-06-20 18:14:43)
א, אפשר שהשהות בקייטנה תהיה מפוקחת.
ב. לא כל בחור מתאים לישיבת קיץ וקצת חופש נפש בריאה בגוף בריא לא תזיק. בפרט שעסוקים בשליחות של הרבי!
ג. בהמשך לטענת רבים ישיבת קיץ זה דבר יקר.

32. ל 18 19 ו 24
(2019-06-20 18:23:55)
מתגובתכם אני מבין שהקשר בינך לקעמפים היה באחד משתי האופציות הבאות:

1 או שלא הייתם בקעמפ בתור צוות בחיים שלכם.

2 או שהייתם בקייטנות שנוהלו ע"י בחורים מש"ג ישי"ק מקסימום ש"א ישי"ג.

כיום רוב הקעמפים הגדולים מנוהלים בצורה ברורה ומקיימים סדר יום בריא ויהודי גם לצוות אפילו הטכני מטבח וכו'

יותר מזה, בשבועות שלפני הקעמפ משקיעים הרבה זמן ומחשבה במציאת מפקדים חסידיים בלבד שראויים לחנך את הילדים ולא כל בחור משועמם שלא רוצה לפתוח מקררים ולסגור אותם מצטרף אליהם.

בודקים לפני מתייעצים עם משפיעים ורק אז מאשרים את הבחירה.
(כך זה לפחות בקעמפים הגדולים ארץ הקודש, כפר חב"ד, צעירי השלוחים)

33. ל26
(2019-06-20 18:48:08)
אני הייתי מדריך בקעמפים, ובישיבות קיץ, וגם קצת מבין בחינוך, גם בחורים שידועים להנהלה שהם חסידישער בחורים, אתה לא יכול לדעת מה הם חושבים, ומה גם הם עוברים, יש מלא דברים שההנהלות הישיבה לא יודעת בכלל על הבחורים, כמובן אם אתה מתכוון ל"חסידישער בחורים"! ויש גם חסידישער בחורים שאתה מתכוון "חסידישער" שהם עברו מלא דברים שאתה לא יודע ואף אחד "לא יודע", שהם יכולים לחשוב ועדיין חושבים על דברים שעוברים! ועל דברים שעברו! שזה תלוי מה שיכול ליהות גם במלא "שטויות בראש", ולהנהלות הישיבה אין "רוח הקודש", מצטער! ולכן ראשי הישיבות לקחו בחשבון, מה שיכול ליהות בכל שנה כמה וכמה נזקים בנשמה וברוחניות של תנוקות של בית רבן, ולא רק של ילדים, גם של בחורים עצמם שנקראים "תמימים חסידישער בחורים" וד"ל.

35. דבר בעיתו מה טוב
(2019-06-20 20:54:03)
בתור שליח שנאלץ להתחנן בפני ילדים מישי"ק שיבואו למיני קעמפ אני יכול לומר שתגובות ההורים לאחרי מעשה הינם בהרבה מקרים- איך אכתוב את זה - משהו בין הלם טוטאלי לבין שוק חייהם.
המדריכים המובטלים מהשעה ארבע או חמש אחה"צ הולכים לישון בשתיים שלוש לפנות בוקר ועד אז חגיגות כפשוטו. המקלדת והמסך לא יסבלו את אשר קורה בחדרי חדרים. ברור שזה מיעוטא דמיעוטא, אבל ר"מ (רבי מאיר. ובל' מליצה ר"מ בישיבה) חושש למיעוטא. והמיעוט הזה לא רק עושה ורואה כל מיני דברים שאינם מתאימים לתמים (בל' המעטה) אלא גם רבים חללים טהורים הפילה.
אין זה חכם להגיב מהבטן... אלא ראשי הישיבות שיושבים על המדוכה וחושבים כל הזמן טובת התמימים אזרו אומץ ועשו מעשה נבון וחכם. פשוט יישר-כוח. ומהם יראו וכן ילמדו כל מיני גופים...

36. הרעיון נכון, הדרך פחות...
(2019-06-20 21:31:58)
בהחלט יש לציין לטובה ישיבות כמו רחובות, ביתר, ועוד שבהחלט דואגות לבחורים , ומתוך דאגה לשלום הבחורים הם כבר מספר שנים, מסבסדים, מדברים, משבצים את הבחורים המתאימים לכך בישיבות קיץ שונות,
אבל לבוא כגזירה, עבור כולם, עם אפס מחשבה על שאר האופציות, לא לדאוג לסבסד וכד׳ סתם בשביל להוסיף כבוד לישיבה על חשבון הבחורים, שחלק גדול מהם שיסבלו,יבזבזו את הזמן בבית, ויעבדו, סתם בשביל להראות שאנחנו דואגים להם??
פחות נכון,
אם באמת אכפת לכם, תעשו ישיבת צוות, תבדקו מה מצבו של כל בחור, למה הוא שייך, האם יש להוריו מספיק כסף, האם הוא יהנה שם, ואם הוא לא מתאים, תשלחו אותו לקעמפ, אך עם מבצע לימוד מיוחד לניצול הזמן, / או כל רעיון אחר שנובע מתוך דאגה לבחור
בסוף אתם, הראשי ישיבות תרוויחו מזה, כי בהחלט מנסיון אישי, בחור שמתאים לשם-לישיבת קיץ זה נותן לו המווווון, ויעשה הרבה כבוד לישיבה, ויחסוך לצוות הרבה עבודה,
אבל סתם החלטה שרירותית???!

37. החלטה טובה
(2019-06-20 22:29:34)
אבל כדאי להוזיל את המחיר של הישיבת קיץ (רבים מחבריי העדיפו להיות מדריכים בקעמפ מאשר שההורים ישלמו מחיר יקר)