א אדר

 • הרה"ח ר' חיים מיכאל יוספשווילי .
  הרה"ח ר' חיים מיכאל יוספשווילי מאנ"ש חדרה, ששימש כמחנך בכיתה ג' בתלמוד תורה חב"ד בעיר. נפטר בשנת תשע"א מבית העלמין כברי בנהריה.

 • הרה"ח ר' ליפא בער פערלמאן
  הרה"ח ר' ליפא בער בהרה"ח ר' מיכאל פערלמאן קליין מחשובי חסידי חב"ד לאס אנדזשעלעס נפטר בשנת תשנ"ז מנ"כ בהר הזיתים

 • הרה"ח ר' התמים יוסף הכהן ראדאל.
  הרה"ח ר' התמים יוסף בהרה"ח ר' שמואל טובי' הכהן ראדאל. מבחירי תלמידי תומכי תמימים באטוואצק מהתשעה שלוחים שכ"ק אדמו"ר הריי"צ יסד על ידם ישיבת תו"ת במונטריאל שבה זכה לשמש כמנהל רוחני הראשון ברגש ובחמימות חסידי לבבי קירב כו"כ מאחב"י לאביהם שבשמים. נפטר בשנת ה'תשמ"ט מנ"כ במאנטרעאל

 • מרת לאה ברגר (חיימסון)
  מרת לאה בת הרה"ח ר' אפרים ברגר (חיימסון) נפטרה בשנת תשס"ח מנ"כ ירקון תל אביב
 • מרת ליבא שיינדיל אהרונוב
  מרת ליבא שיינדיל בת הרה"ח ר' רפאל אהרונוב. נפטרה בשנת תשל"ו מנ"כ בהר הזיתים
  ז אדר

 • הרה"ח מנחם מנדל קופרשטוך
  הרה"ח מנחם מנדל קופרשטוך בהרה"ח ר' ברוך. ראב"ד חיפה, מקודם הרב בגלובוקי ובפוסטבי שבפלך וילנה. היה מקושר בלב ונפש לאדממו"רי חב"ד הרש"ב והריי"צ. נתמנה מטעם הריי"צ לכהן בקודש בגלובוקי ועם עלייתו ארצה הקים קהילה חב"דית בחיפה. היה ממיסדי אגודת חב"ד בארה"ק בהוראת כ"ק אדמו"ר והיה מבין המקבלי פנים של האדמו"ר ר' אהרון מבעלזא. היה עד הכתובה של האדמו"ר הרמ"מ זצ"ל. נפטר ביום ז' אדר א' מנ"כ בהר הזיתים.

  ח אדר

 • מרת שושנה דדון (שזירי)
  מרת שושנה דדון נפטרה בתשע"ב מנ"כ בק. גת
  ט אדר

 • הרה"ח ר' שניאור זלמן פלדמן
  למד בתומכי תמימים ליובאוויטש שבליובאוויטש
  התגורר בכפר חב,ד היה מג"ש בישיבת תות"ל לוד נפטר בט' אדר ה' תשל"ד ןנטמן בהר הזיתים
 • החסיד ר' חיים זליג אלטהויז ז"ל
  ר' חיים זעליג אלטהויז ז"ל נולד בלנינגרד לאביו התמים החסיד ר' מנשה הי"ד אלטהויז מניקולאייב ולאמו מרת דבורה ז"ל בת החסיד התמים ר' חיים זליג דברוסקין ז"ל מאודסה (דבר שהיה די נדיר שגם אביו וגם סבו הספיקו ללמוד בתומכי תמימים בליובאוויטש שבלויובאוויטש).

  בגיל 10 התייתם זליג מאביו שנהרג במלחמה ומאמו ומאחיו שמתו ברעב במצור שצרו הגרמנים ימ"ש במשך שנתיים על לנינגדר (סאן פטרבורג). זעליג גם התחיל לגווע ברעב כשברגע האחרון אחות אמו מצילה אותו מהרעב למורת רוחו, כי אחרי ששכב במשך שלושה ימים ליד גופות אמו ואחיו שכבר גוועו ברעב, לא רצה להמשיך לחיות.

  הרוסים הצליחו לפרוץ את המצור והעבירו זקנים וילדים דרך נהר הנייבה שקפא בחורף הקשה של רוסיה, כך מצא את עצמו הילד היתום זליג , בבית יתומים קומוניסטי אי שם בערבות רוסיה.

  לאחר סיום המלחמה, דודו הרשב"צ אלטהויז ז"ל שכר אישה שתחפש את בן אחיו בבתי היתומים ברחבי רוסיה ואכן זליג נמצא ודודו אימץ אותו ודאג לו כמו לילדיו ממש.

  לאחר הבריחה הידועה מרוסיה, זליג הגיע לפריז עם דודו הרשב"צ, שקיבל בינתיים הוראה מהרבי הריי"צ לנסוע עם עוד 4 משפחות לאוסטרליא,

  דודו מאוד רצה שזליג יבוא איתו יחד, אך זליג סרב והחליט שהוא נוסע לארץ הקודש, שם קיבל אותו דודו העסקן הבלתי נשכח החסיד ר' פנחס אלטהויז ז"ל ואשתו זלטה ז"ל. זליג התגייס בתחילה לגולני, לאחר מספר חודשים הקימו את "חיל הטכנאים" מה שיותר מאוחר החליף שם וקראו לו "חיל חימוש".

  זליג סיים את שרותו הצבאי והתחתן עם מרת טובה אלטהויז שתחי', בתו של ר' זוסיא מרגולין ז"ל ואשתו מרת נחמה גיסא ז"ל נכדתו של החסיד ר' מנחם מנדל קפלן ז"ל מבברויסק שהיה גם חמיו של המוהל הידוע והמפורסם ר' יעקב יוסף רסקין.

  לאחר החתונה המשיך זליג לשרת בצבא כאזרח עובד צה"ל במש"א 7100 בבית דגן ובתל השומר.

  בשנת תשכ"א קיבל אות הצטיינות מראש הממשלה בן גוריון ז"ל על חלקו בשיקום טנקי השרמן שקיבלנו מהאמריקאים מהעודפים שנשארו להם באירופה אחרי מלחמת העולם השניה, כשהקריא בן גוריון את שמו של זליג, הוא הוסיף שאלטהויז זה שם גלותי ובו במקום הציע לזליג להחליף את שם משפחתו ל"ארמוני" אולם זליג שהיה אוד מוצל מאש היחידי ממשפחתו שנשאר, סירב לבן גוריון...
  זליג היה מסור ונתון לענייני כפר חב"ד בכל ליבו ונפשו והיה חבר בוועד הכפר הרבה שנים כשהרבי מעודדו ולא נותן לו בשום אופן לעזוב את חברותו בוועד...למרות שזליג היה בוועד הגשמי, הוא גם דאג ליעודו הרוחני של הכפר וכמי שהיה בעצמו תינוק שנשבה לבין הגויים ולאחר מכן בצבא.

  היה לו מסילות לליבם של הצעירים שלא כל כך הלכו בתלם וזליג היה מעודדם ומקרבם, זליג היה מקבל ומאיר פניו לכל אדם היה בעל מידות טובות ולקח חלק נכבד בבניינו הגשמי והרוחני של כפר חב"ד, זליג היה איש צנוע ועניו רחוק מכל מחלוקת ומלשון הרע.

  במשך עשרות שנים היה מעמודי התווך של ההתוועדות המרכזית של י"ט כסלו בבית הכנסת המרכזי וכן הקפות השניות בשמחת תורה. באירועים שאירגן הוא עצמו לא היה נוכח מפני שהלך להכין אוכל לשוטרים שבאו לאבטח ולכוון את התנועה ולעיתונאים שבאו לסקר את הארוע.

  זליג נפטר בן 58 בתש"נ שמאחוריו עשיה רבה בהצנע ובשקט למען הציבור, הבאת שלום בין אדם לחבירו והרבה פטנטים שרשומים על שמו בחיל החימוש. הסדנא שבה עבד עברה כמה שנים לפני פטירתו לחיל האוויר. לאחר פטירתו נסגרה הסדנא של החרט המומחה ששירטט ובנה מערכות הידראוליקה מבלי שלמד בשום בית ספר מסודר.

  זליג קידש שם שמים בצבא ומפקדיו והחיילים איתם שרת, אהבו אותו והעריצוהו.
  יהי זכרו ברוך
  ת.נ.צ.ב.ה
  י אדר

 • הרבנית שרה רחל שוחט
  הרבנית שרה רחל שוחט ע"ה, נולדה לחסיד סלונים הרה"ח ר' מרדכי שלמה וינברג ז"ל, בנו של כ"ק אדמו"ר מוה"ר אברהם וינברג מסלונים זצוק"ל.
  נישאה לחסיד חב"ד שהי' נקרא העילוי של ישיבת בריסק בשעתו, ה"ה הרב עזרא בנימין שוחט שליט"א - ראש ישיבת אור אלחנן בלוס אנג'לס.
  לאחר נישואיה, פעלה רבות למען יהודים ויהדות בדרך וע"פ שיטת אדמו"ר מחב"ד זצ"ל.

  זכות פעלה הגדול יעמוד לה להמליץ טוב בעדנו לכל מילי דמיטב.
  תנצב"ה.
  טו אדר

 • הרה"ח הרב שלום חסקינד
  הרה"ח התמים הרב שלום בהרה"ח התמים הרב דובער חסקינד, שהיה מחסידיו ואיש סודו של הרבי הריי"צ. היה מהמקורבים לכ"ק אדמו"ר הריי"צ וכ"ק אדמו"ר מה"מ שהתבטא עליו שהוא "חסיד אמת". זכה לעסוק בשליחות הרבי במרוקו ובאה"ק והיה מזקני אנ"ש באה"ק. בילדותו הוריו יצאו מרוסיה ולאחר תקופה ששהו בריגא עלו לארץ ישראל. בשנת ת"ש לערך הגיע לארה"ב. הוא נשלח בתור בחור על ידי הרבי למרוקו. הוא נשא לאשה בתחילת שנות החמישים את רעייתו לבית גוראריה, ולאחר שהתגורר במשך מספר שנים בקראון הייטס עבר להתגורר בת"א, שם חי את מרבית שנותיו. בשנים האחרונות עבר להתגורר באשדוד עד פטירתו. הרב חסקינד ניהל את הגמ"ח של מרכז חב"ד בתל אביב במשך שנים רבות, ומסר נפשו על העניין. מספר רב של פעמים היה מכתת רגליו בנסיעות לחו"ל על מנת לאסוף כספים לפעילות הגמ"ח. הרב חסקינד ע"ה היה מהתלמידים הראשונים של ישיבת תומכי תמימים בארה"ב, ומהמקורבים ביותר לבית הרבי הקודם שהסתייע באביו הרה"ח ר' דובער ע"ה והטיל עליו מספר תפקידים ועניינים.
  ההתכנסות הראשונה שהתרחשה בבנין 770 לאחר רכישתו ע"י אגודת חסידי חב"ד הייתה מסיבת הבר-מצוה של ר' שלום ע"ה שהתקיימה, בימים שטרם כניסתו של הרבי לבנין. לימים סיפר חתן הבר-מצוה דאז, כי מסיבת הבר-מצוה שלו היתה 'אטרקציה' ססגונית לתושבי האיזור, שכן הם מעולם לא ראו התאספות גדולה כל כך של אנשים לבושים בבגדים מוזרים עם פאות וזקנים...
  נולד ביום ט"ו אלול תרפ"ז במוסקבה, ונפטר בט"ו אדר תשס"ז. מנ"כ בהר המנוחות בירושלים


  יח אדר

 • מרת יהודית בת הרב ר' מנחם מענדל ז"ל בוטמאן
  תש"כ בברוקלין נו יורק. בת הרב ר' מנחם מענדל ז"ל שניאורסאהן רב ברעפקא וצ'רניגוב. אשת החסיד ר' שניאור זלמן ז"ל בוטמאן. בת-דודה ראשונה לאביו של הרבי, הרה"ק ר' לוי יצחק נ"ע שניאורסאהן. הרבי בא לביתה לנחם אבלים על פטירתה.
  כב אדר

 • הרב קהת ז"ל ווייס
  נטמן בעיר פיטסבורג , היה שם שליח כ"ק אדמו"ר יותר מ409 שנה. היה מנהל ראשון "גן ישראל"בנו יארק
  כג אדר

 • החיל בצ"ה מאור ע"ה זיגדון
  בנם של יבלחט"א הרב אבי אליהו ומרת אתי חיה שיחיו' זיגדון.

  נפטר באור לכג' אדר א' ה'תשס"ח


  כט אדר

 • ר' אברהם יצחק שאולזון
  ר' אברהם יצחק שאולזון ז"ל נולד לאביו הרה"ח ר' אלתר פרץ חיים ז"ל בשכונת מאה שערים ירושלים בשנת תרפ"ז,
  נו"נ לרבינו הזקן ואחיו המהרי"ל זיע"א,
  למד בשיבת אחי תמימים בת"א,
  היה בקי וחריף בנגלה ובחסידות,
  כל ימיו ידע מכאובים,
  נלב"ע ביום שישי ערב שבת כ"ט אדר תשנ"ה ומנו"כ בהר הזיתים ירושלים ת"ו.