קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|92 שנים אחרי: מה קורה כיום בקסטרמה? יצאנו לבדוק
(יום שני, י''ב תמוז )
כמאה משפחות יהודיות בלבד התגוררו בקוסטרמה בשנת תרפ"ז, עת שהה אדמו"ר הקודם בעיר במסגרת גלותו עד שקיבל את בשורת השחרור בי"ב בתמוז. רובם ככולם של התושבים היו יהודים פשוטים, ובית הכנסת אחד בלבד היה בעיר ובו התפלל הרבי • כיום, תשעים ושתיים שנה אחרי, מספר השליח בקסטרמה הרב ניסן רופו בראיון מיוחד ל-COL על תנופת הפעילות הגדולה, ועל ההתמודדות בעת האחרונה בהצלת בית הכנסת שבו התפלל הרבי • ראיון מיוחד לי"ב תמוז >>>

כתב COL

כשלוש מאות וחמישים קילומטרים ממוסקבה, על גדת נהר הוולגה, שוכנת לה העיר קוסטרמה. דומה כי שמה של העיר כרוך כמקשה אחת בסיפור המאסר והגאולה של הרבי הקודם, שנחגג ברוב עם בי"ב - י"ג תמוז מדי שנה בשנה.

כידוע, לאחר ששוחרר מבית האסורים בג' בתמוז תרפ"ז, הוגלה הרבי הקודם לקוסטרמה, ושם שהה ימים מספר עד שיקבל את בשורת הגאולה הסופית בי"ג בתמוז. יחד עם הרבי שהו בעיר הרבנית חיה מושקא, הרש"ג והרב אליהו חיים אלטהויז. עוד לפני שהגיע הרבי הקודם לעיר, על מנת לרצות את עונש הגלות שהוטל עליו, נסע לקוסטרמה החסיד ר' מיכאל דבורקין, בכדי להכין את המקום למגורי הרבי.

לפי ההערכות כמאה משפחות יהודיות בלבד התגוררו בעיר בשנת תרפ"ז, כאשר רובם ככולם של התושבים היו יהודים פשוטים. בעת שהותו בעיר התגורר הרבי בביתו של השוחט ר' ירחיאל קוגן ע"ה. בעיר היה בית הכנסת אחד בלבד ובו התפלל הרבי במהלך שהותו יחד עם התושבים המקומיים.

תשעים ושתיים שנים חלפו מאז אותם ימים, ומה קורה שם, בקוסטרמה, כיום מבחינה יהודית?

מספר השליח במקום, הרב ניסן רופו: "זה שבע עשרה שנה שנמצאים אנו כאן בשליחותו של הרבי, וברוך השם הפעילות גדולה. יש לנו כאן את המקווה ששיפץ בזמנו בשנת תרפ"ז החסיד ר' מיכאל דבורקין שפתחנו אותו מחדש. גם גן ילדים יהודי לתושבי העיר. מדי יום מתקיים כאן מניין לתפילות, לצד כולל לימוד תורה לנשים ולגברים, בית ספר לילדים בימי ראשון ובשעות הערב, וכמובן ספריה יהודית תורנית ומוזיאון. גם אוכל כשר ומהודר אנו מספקים כאן לתושבים, ואף לאלה מהערים הסמוכות.

"בכלל", אומר הרב רופו, "כשמגיע י"ב תמוז ישנה אווירה מיוחדת בקרב תושבי העיר. כל אבן כאן נושמת י"ב תמוז. ובפרט כשאנו יודעים שאנו מתפללים באותו בית הכנסת שבו התפלל הרבי הריי"צ בשהותו כאן".

>> מה מצב בית הכנסת כיום?

"כפי שהזכרתי נערכים מניינים לתפילות מדי יום, וכל זאת כמובן לצד שיעורי תורה וכולל לימוד. בית הכנסת עצמו, שהוקם לפני מאה ושתים עשרה שנה, בנוי מעץ. ובדיוק בימים האחרונים גילינו שקורות העצים שעליהם עומד הבניין נרקבו במהלך השנים. עלות השיפוץ עומדת על כסביבות העשרים וחמישה אלף דולר, ובאם לא נשפץ ישנה סכנה שהבניין ייפול. לשם כך בימים האחרונים פתחנו מגבית מיוחדת, שבמסגרתה יוכלו אנ"ש ברחבי תבל לעשור ולסייע בשיפוץ בית הכנסת שבו התפלל הרבי".

לתרומה מקוונת לחץ כאן >>>
בתמונות: פעילות בית חב"ד בבית הכנסת בקסטרמה. נראה: הרב רופו

ימי בראשית

לחסידות חב"ד ולרבי התוודע הרב רופו לפני כעשרים ושבע שנה בשנת תשנ"ב. "באותם ימים", הוא מספר בראיון מיוחד ל-COL, "למדתי בישיבה במוסקבה לאחר שעשיתי ברית מילה. לצדי למד בחור שכל הזמן היה שקוע בלימוד ובספרים ומשום כך לא יצא לי לדבר עמו למרות שהיה בגילי.

"בשנת תשנ"ז חזרתי למוסקבה לשליחות, והפעם מטעם ה'מרכז שליחות', ושם שוב פגשתי את אותו הבחור ושאלתי אותו כיצד מרגיש. הוא סיפר לי שבדיוק כעת הוא מגיע מקסטרמה, שם נולד וגדל, לאחר שהביא למקום ספר תורה וערך תפילות ופעילויות יהודיות עם התושבים. הוא הוסיף וסיפר שהחלו כבר השיפוצים בבית הכנסת שבו התפלל הרבי.

"אני זוכר", ממשיך הרב רופו, "שעמדתי שם ברחוב, באמצע מוסקבה, ואמרתי לעצמי שבבוא היום כשאצא לשליחות במדינות חבר העמים - לא יהיה זה לקסטרמה הנידחת, כיוון שבאותם ימים עדיין לא היו שלוחים בערים הגדולות".

כך או כך, את השבועות הבאים עשה ר' ניסן בקוסרטמה יחד עם אותו הבחור ובעקבות כך יצר קשר קרוב עם כמה מיהודי העיר. "כשהציעו לי שנים אחדות לאחר מכן לצאת לשליחות בקסטרמה", הוא חותם, "הרגשתי השגחה פרטית מופלאה ואז הבנתי מה עשיתי שם בכל אותן שנים".

למעלה: בית הכנסת בקסטרמה, בו התפלל הרבי הריי"צ בעת שהותו בעיר, כיום. למטה: מפעולות בית חב"ד בקסטרמה. בעיגול: השליח הרב רופו
למעלה: בית הכנסת בקסטרמה, בו התפלל הרבי הריי"צ בעת שהותו בעיר, כיום. למטה: מפעולות בית חב"ד בקסטרמה. בעיגול: השליח הרב רופו

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן