קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|1000 פעמים 'התקשרות': "הגיליון נולד מתוך כאב" ● מיוחד
(יום רביעי, י''ד תשרי תשע''ד)
הגיליון התורני של אנ"ש, 'התקשרות', היוצא-לאור על-ידי צעירי-אגודת-חב"ד חוגג השבת את גיליון ה-1000 ● לרגל המאורע החגיגי, קיים COL שיחה מיוחדת עם עורך הגיליון מיומו הראשון הרב מנחם ברוד ועם עורך המדור הפופולרי 'ניצוצי רבי', השליח הרב מרדכי-מנשה לאופר ● "תמיד כשנזכרים בנקודת ההתחלה של 'התקשרות' זה מתחבר לכאב הצורב של ג' תמוז תשנ"ד", אומר הרב ברוד התקשרות חוגג 1000חיים ברון

הגיליון התורני של חסידי חב"ד, 'התקשרות', היוצא-לאור על-ידי צעירי-אגודת-חב"ד, חוגג בשבת הקרובה את גיליון ה-1000.

לרגל המאורע החגיגי, שוחחנו עם עורך הגיליון מיומו הראשון הרב מנחם ברוד ועורך המדור הפופולרי 'ניצוצי רבי', השליח הרב מרדכי-מנשה לאופר.

להורדת התקשרות ה-1000 לחצו כאן

"תמיד כשנזכרים בנקודת ההתחלה של 'התקשרות' זה מתחבר לכאב הצורב של ג' תמוז תשנ"ד", אומר הרב ברוד בשיחה מיוחדת עם COL, "כי בעצם הגיליון נולד מתוך הכאב הזה. זה ממחיש כמה שנים כבר חלפו מאז אותו יום מר ונמהר, שבו הפכנו ליתומים ומאז יש בליבנו אך זעקה אחת: 'רצוננו לראות את מלכנו'.

"עם זה, יש כאן בהחלט הישג גדול, של 1000 גיליונות שמופיעים תמידים כסדרן ונהפכו חלק בלתי נפרד מאורחות חייהם של חסידי חב"ד בעולם כולו".

הקונטרס נולד לפני עשרים שנה לערך, מיד אחרי ג' תמוז. כיצד נולדה ההחלטה להוציא לאור חוברת שבועית?

"
הדבר שאפיין את מהלך החיים של חסידי חב"ד בימי האור היה השפע שקיבלנו כל הזמן מהרבי. בכל שבוע הייתה שיחה חדשה, ולצד זה שיחות, מאמרים, תקצירים בפקס ועוד. חסידי חב"ד חיו עם המעיין הנובע הזה, שכל הזמן נתן חיות חדשה ורעננה.


להרגיש מקושרים. שער גיליון ה-1000

"
המעיין הזה נעצר בכ"ז אדר תשנ"ב, ואחרי ג' תמוז תשנ"ד חשנו ביתר שאת בחסר הזה. כך נולד הרעיון להתחיל להוציא לאור חוברת שבועית שתביא משב רוח מרענן מאורו הגדול של הרבי, ולכן גם נבחר השם 'התקשרות' – כי זו הייתה מטרתו העיקרית של הגיליון, לעזור לחסידי חב"ד להרגיש מקושרים לאילנא דחיי".

מה עומד מאחורי בחירת המדורים?

"שאלנו את עצמנו: מה בעצם ציבור אנ"ש צריך מדי שבוע. בראש ובראשונה – שיחה. אחר כך משהו בענייני גאולה ומשיח, שיפיח את האמונה והציפייה.

המדור 'ניצוצי רבי' בא להביא את נקודת מבטו הייחודית של הרבי על סוגיה, נושא, אישיות וכדומה. חשבנו שהציבור גם זקוק לקטעים קצרים על פרשת השבוע, וזה המדור 'ממעייני החסידות'. וכמו כן ראינו את הצורך לתת בכל שבוע את ההלכות והמנהגים המיוחדים לחסידי חב"ד, כפי שעושה זאת מדי שבוע בהצלחה גדולה הרב יוסף גינזבורג".


עד כמה יש השפעה לקונטרס בציבור אנ"ש? האם הוא מממש את הייעוד שהצבתם לעצמכם כשהתחלתם להוציאו לאור?

"
הגיליון נהפך במהירות ללחם חוק של חסידי חב"ד, שבלעדיו אין השבת שלמה. אפשר לראות איך רבים על הגיליון בבית הכנסת, ואיך כל אחד ואחד מתאמץ לשים את ידו על אחת החוברות.


"גיליון חיוני לאנ"ש". הרב מנחם ברוד

"אנחנו יודעים שבכל העולם מורידים את הגיליונות מהאתר של צא"ח, מדפיסים במדפסת או מצלמים במכונת צילום ומשתמשים בזה. בהחלט נוכחנו שהצורך שזיהינו מתמלא על-ידי הגיליון".

איזה סוג של תגובות אתה מקבל מהציבור?

"
הציבור בהחלט מגיב, מעיר, מתקן, והמעורבות הזאת מאוד מעודדת וגם מסייעת. הרבה דברים התבררו בעקבות תגובות הציבור, אם בענייני הלכה ומנהג ואם בהיסטוריה של רבותינו נשיאינו.

"אנחנו שומעים שוב ושוב עד כמה הגיליון הזה חיוני לחייהם של המוני חסידים ברחבי תבל". 

תבנית הקונטרס לא השתנתה. יש תוכנית לשנות ולגוון, או שסוס מנצח לא מחליפים, כמו ב'שיחת השבוע'?

"
לאחר יותר מתשע עשרה שנה שבהם שימשתי העורך הראשי, העברתי בקיץ האחרון את השרביט לעורך צעיר ומוכשר, ר' לוי יצחק שייקביץ.

"הוא כבר התחיל לדבר איתי על רעיונות לחידושים ושינויים, ואני מניח שיהיו כאלה בהמשך. אבל את הזכות לבשר על כך יש להשאיר לעורך החדש. בהזדמנות זו אני מבקש להביע הערכה לעורך בפועל בעבר, ר' שניאור זלמן רודרמן, ולעורך הנוכחי, ר' נחמיה קפלון, שהופעת גיליון האלף היא גם עדות להצלחתם".

'שיחת השבוע' עבר לצבע. יש תוכנית לשנות משהו בפן החיצוני-גרפי של הקונטרס?

"
זו חוברת תורנית, ולכן אין כל כך צורך בהדפסת צבע, שהיא גם יקרה יותר. אנחנו צריכים לשאוף להפצה גדולה יותר של הגיליון, ובמידה שיוחלט על הצורך בשינויים ובחידושים – לעשות אותם בצורה הטובה והנכונה ביותר".

"בהתחלה הייתי מחפש תגליות"

אחד המדורים הפופולרים ב'התקשרות', הינו 'ניצוצי רבי', המביא פנינים ואפיזודות של הרבי בנושאים שונים ומגוונים. הרב לאופר, עורך המדור, משמש כשליח הרבי בעיר אשדוד.

הרב לאופר, איך נולד המדור ניצוצי רבי?

"תקופה קצרה לאחר ג' בתמוז תשנ"ד פנה אלי הרב מנחם ברוד ברוד, וביקש ממני לכתוב מדור שבועי קבוע של דברים מעניינים מהרבי (בשם 'ניצוצי רבי' השתמשתי למדור שפורסם בשעתו בחודש ניסן תש"נ בגיליון 'לב לדעת').

"כשפורסם הגיליון הראשון חשבתי 'נו, מה יהיה בשבוע הבא?' אך ב"ה משבוע לשבוע נמצא חומר חדש".

כיצד אתם בוחרים את הנושא השבועי?

"בתחילה הייתי מחפש תגליות. אחר כך הבנתי שבעצם כל נושא שהרבי התייחס אליו הוא תגלית. ובכל זאת אם יש לי איזה 'סקופ' או חידוש מיוחד זה כבר סיבה לבנות רשימה סביב הנושא".

זכור לך מדור יוצא דופן שבעקבותיו הגיעו תגובות מיוחדות?

"מכיוון שהקהל מגוון מאד ואין הדעות שוות, כל דבר זוכה לתגובות שונות. המאמרים על תורתו של הרבי, הגר"א במשנת הרבי, 'ערוך השולחן' במשנת הרבי, עין הרע, קנייה מיד עמיתך ועוד קיבלו הדים נרחבים.


מדור עם הד. השליח הרב לאופר

"לאחרונה קיבלתי טלפון מטורונטו ש'המאמרים החדשים בסדרת 'יסודתו בהררי קודש' מיוחדים!'. מדי פעם אני פוגש אנשים שונים ואני מופתע לשמוע שהם קוראים את 'ניצוצי רבי'".

מסגרת המדור קבועה. איך מצליחים בכל שבוע לגוון במדור ייחודי שונה?

"מכיוון שהרבי עסק באינסוף עניינים ותחומים, אפשר לגוון ובמשך הזמן גובשו רשימות על מוסדות, אנשים, גדולי תורה, פרפראות, עצות והדרכות, ובעיקר עניינים שונים בתורה".

לא פעם הנכם מפרסמים חומרים בפרסום ראשון במדור. ציין את הבולטים שבהם, על קצה המזלג.

"בשעתו השגתי חומר מרתק במיוחד על קשרי הרבי עם הרב יצחק מאיר לוין גיסם של שלושת אדמו"רי גור וחדב"נ ה'אמרי אמת' מגור זצוק"ל וזה עשה רעש גדול.
בעצם, סידרת ה"ניצוצי רבי" מהווה מין אנציקלופדיה, יש אנשים שבנו ספרים שלמים על רשימות שהועתקו מה'התקשרות'.

"היו פעמים שהייתי סבור שלא אוכל להמשיך עוד, ופתאום נחשפתי לחומרים חדשים שיש בהם לפרנס עוד מאמרים רבים. לפי התגובות אני מבין שבעצם כל מאמר מלמד הרבה על הרבי ואני תקוה שסידרת 'ניצוצי רבי' תפורסם בקרוב בדפוס וכבר החלו בהכנות לכך".

ברשותכם, מה התחושות בגיליון החגיגי?

"אני רואה כזכות גדולה להפיץ ענייני המעיין בעצמו, ומקווה שזכות זו תעמוד לי ולבני משפחתי שי' לאויוש"ט. אני כבר מחכה לאלף השני".


הרב ברוד והרב לאופר על רקע גיליון ה-1000
הרב ברוד והרב לאופר על רקע גיליון ה-1000

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
הערות למערכת
הוספת הערה למערכת
כותרת:

הערה למערכת:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן