קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|סיפורו הניסי של הרב אסטולין בכינוס תנש"א ● פרויקט יומי
(יום ראשון, ט' חשוון תשע''ד)
הכינוס העולמי השמיני שנערך בשנת תנש"א, נערך בסיסמת 'ופרצת' ● מה היו החלטות הכינוס? ● וגם: מה הם ראשי תיבות 'גפן'? ● במלאות שלושים שנה מאז כינוס השלוחים העולמי הראשון בקראון-הייטס, הושק ב-COL פרויקט מיוחד, המסקר מידי יום (עד לפתיחת הכינוס העולמי תשע"ד) כינוס משנה אחת  כינוס השלוחים תנש"א


 שלוחי אדונינו: פרויקט יומי ובלעדי
כינוס השלוחים העולמי תשד"מ: כך הכל התחיל
כינוס השלוחים העולמי תשמ"ה: מרחיבים גבולות
כינוס השלוחים העולמי תשמ"ו: מה חילק הרבי?
כינוס השלוחים העולמי תשמ"ז: הראל קאל הראשון
כינוס השלוחים העולמי תשמ"ח: נשיא ארה"ב מאחל
כינוס השלוחים העולמי תשמ"ט: מסכמים את 'שנת הבניין'
כינוס השלוחים העולמי תש"נ: ההפתעה שציפתה לשלוחים


ארבע יממות רצופות נמשך כינוס השלוחים העולמי בשנת תנש"א. ארבע יממות רצופות של דיונים, התוועדויות וקבוצות דיון בכל הנושאים העומדים על סדר יומה של היהדות העולמית בכל מקום בעולם.

בכינוס השתתפו למעלה מאלף נציגים מכל מדינה בעולם שיש בה קהילה יהודית. חלקו הראשון של הכינוס הוקדש לדיווחי השלוחים על עבודתם וההישגים בשנה החולפת, ובהמשך הכינוס דנו כיצד ניתן לפתור את הבעיות שנתגלו ולהגביר את הפעילות.

מוטו הכינוס היה המשך ישיר לסיכומה של השנה החולפת – שנת ניסים – והוא היה 'ופרצת'. כשדיברו השלוחים בנאומיהם על 'ופרצת', היה זה לא רק על פריצת גבולות גשמיים כי אם ופרצת אמיתי עד לרמה של מעשי ניסים בסיוע מלמעלה בעבודת השליחות.

מספר רב של נושאים נדונו בכינוס תנש"א, וכך לפי תוכנית קבועה ומסודרת מראש התקדמו הדיונים שהקיפו את כל פרטי החיים היהודיים בעולם. כאמור, השנים היו עידן שמיד לאחר נפילת מסך הברזל, כך ששימת לב מיוחדת הוקדשה לנושא יהדות רוסיה. משלחת מכובדת של שלוחים מרוסיה עסקה באפשרויות של הגברת והרחבת הפעילות והשלוחים מישראל ומארצות הברית עסקו בנושא יהדות רוסיה מהביטים של קליטת עליה וקליטת מהגרים.

בהקשר זה של קליטת יוצאי ברית המועצות סיפר הרב נפתלי אסטולין השליח בלוס אנג'לס, קליפורניה על התרחשות מופלאה בקהילתו:

"לפני כמה שנים שכרתי בניין באיזור שבו גרים הרבה יוצאי רוסיה. יום אחד בא בעל הבית והודיע שהוא מוכר את הבניין, ולכן או שנקנה או שנצא מיד.

"היציאה מהבניין – שהיה באיזור מרכזי – היתה עלולה לגרום נזק קשה לפעילות, והתחלנו לחפש מקור לכסף הדרוש לקנייה. היה צורך בסכום כסף גדול מהיכולות שלנו. באותם ימים גם לא הייתי כל כך בקו הבריאות וידידי הרב שמעון רייטשיק כתב דו"ח ובקשת ברכה לרבי. הרבי בירך אותנו: "גפן- געזונט, פרנסה, נחת".

"במוצאי שבת של אותו שבוע מתקשרת אלי אשה יוצאת רוסיה שקירבנו את משפחתה ומוסרת שאמו של קרוב משפחה שלה נפטר ל"ע והיא מבקשת ממני לבוא מחר ללוויה. אחר כך התברר לי ששם המשפחה שלהם הוא... גפן. זו היתה ההיכרות הראשונה שלי עם המשפחה, ובהמשך גילתה לי האשה שמדובר במשפחה אמידה והציעה לי לבקש את עזרתם.

"על הבקשה הראשונה הם נענו בעין יפה, אבל עדיין היינו רחוקים מהסכום אותו דרש בעל הבית. היא הלכה שוב לקרוב משפחתה ואמרה לו בפשטות: תדע לך שבימים הקרובים יזרקו את הרב ואת כולם מבית הכנסת והעצה היחידה היא לקנות את הבית. דבריה פעולתם והוא תרם למעלה ממאה אלף דולר".

במעמד הבאנקעט התקבלו החלטות המסכמות את הכינוס. בין ההחלטות והמרכזית שבהן היתה הקמת מרכז עולמי לשיעורי תורה, בהתאם להוראות הרבות בנושא זה שנתן הרבי בשנה החולפת.

"במהלך הכינוס התברר שיש בין השלוחים מומחים לשיעורים מסויימים שדבריהם יכולים לשמש גם שלוחים במקומות אחרים וכן קיים חומר רב שניתן להפיצו. המרכז שעליו הוחלט תפקידו יהיה לרכז את כל החומרים ולמיינם כדי שיעמדו לרשות השלוחים בעת הצורך.

בתום הכינוס החלו השלוחים להתפזר למקומותיהם. "לא חזרתי מאף כינוס עם כזאת תחושה של שליחות ודחיפות", תיאר שליח ראשי באוזני כתב עיתון כפר חב"ד והוסיף "אני כבר משתוקק להתחיל בעבודה וסופר את הרגעים. בקהילה שלי הם עוד לא מתארים איזו פעילות מחכה להם".

| הסר תמונה

הרב חדקוב נואם לפני השלוחים
הרב חדקוב נואם לפני השלוחים | הסר תמונה

השלוחים בבאנקעט
השלוחים בבאנקעט | הסר תמונה

שלטי הכוונה לסדנאות
שלטי הכוונה לסדנאות | הסר תמונה


הרב נפתלי אסטולין
הרב נפתלי אסטולין | הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
הערות למערכת
הוספת הערה למערכת
כותרת:

הערה למערכת:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן