קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|חסידי המהפכה > הכל על הארגון שדאג לאלפי האורחים ● מיוחד
(יום חמישי, ב' חשוון תשע''ג)
גולשי COL שעקבו בשבועות האחרונים אחרי זרם הדיווחים הבלתי פוסקים מחודש תשרי בחצרות קדשנו, לא יכלו שלא להתפעל מהעשייה הבלתי פוסקת של מי שדואג לאלפי התמימים במהלך החודש – ארגון 'ועד תלמידי התמימים העולמי' ● לצד ההתפעלות – חשו הם ללא ספק כי הם עדים למהפכה חיובית של עשייה והשפעה ● עם תום חודש החגים קיימנו ראיון מיוחד ומקיף עם ראשי ה'ועד', הרב צבי הירש אלטיין והרב שמואל חיים רייניץ ● הם מדברים על הכל: התכנון, הפעילות, ההוצאה-לאור, המימון. ויש עוד ● מרתק ומיוחד  ועד תלמידי התמימים העולמי

מאת כתב COL בניו-יורק

חודש תשרי חלף, ועמו – אלפי האורחים ששהו בחודש תשרי בחצרות קודשנו, שזכו לחוות את חודש תשרי במחיצתו של נשיא הדור, ב-770 ובאוהל הקדוש. כעת, הם חוזרים לישיבותיהם ולבתיהם ו'פורקים' את המטענים האדירים אותם הם צברו במהלך החודש.

חלק הארי של האורחים בחודש תשרי הוא ללא ספק תלמידי התמימים. זהו הזמן שבו אלפי תלמידי ישיבות "תומכי תמימים" מכל קצווי תבל, "דעם רבינ'ס קינדער", באים אל האבא, לשהות במחיצתו בחודש השביעי והמשובע.

בתקופה זו, בה איננו זוכים לראות את הרבי, מקבלת הפעילות הרוחנית שמתנהלת במהלך החודש חשיבות יתירה.

"על כל צעד ושעל הקפדנו
ומקפידים לכתוב לרבי, לבקש
את ברכתו הק' ולדווח על ההצלחות
שוודאי גורמות לו נחת רוח מרובה.
וברכות הרבי ניכרות בפועל, וידידנו
התומכים נותנים את חלקם
ומסייעים לפעילות בלב ער
ופתוח, וביד רחבה"


זה כחמש עשרה שנים בהם מקיים 'ועד תלמידי התמימים העולמי' תוכניות רבות ומגוונות במהלך חודש החגים, שהתקבלו בברכה על ידי קהל האורחים, ונטמעו בהווי המיוחד של ימים אלו כחלק בלתי נפרד ממנו.


גולת הכותרת. מערך הנסיעות המסובסד לאוהל הקדוש

משנה לשנה הפעילות הולכת ומתרחבת הן בכמות והן באיכות, ובשנה האחרונה התרחבה הכנסת האורחים של ה'ועד' בצורה משמעותית בנתינת ארוחות ותנאי לינה מלאים לאלף תלמידי ישיבות תות"ל מכל קצוי תבל.

כעת, עם תום חודש תשרי, פנינו לראשי ה'ועד', שדואג לרוחניותם וגשמיותם של התמימים במהלך החודש כולו, לשמוע על היקף הפעילות, ועל מה שמאחוריה. בשיחה משתתפים הרב צבי הירש אלטיין, מנהל ה'ועד' העולמי שמושבו בבניין מרכז חב"ד העולמי, והרב שמואל חיים רייניץ, מי שעומד מאחורי התנופה האדירה של הפעילות בחודש תשרי.

ברוחניות וגשמיות

אלפי חסידי חב"ד ברחבי תבל התוודעו השנה בצורה יוצאת מן הכלל לפעילות העצומה של ה'ועד' בחודש השביעי. תוכלו לסקור בקצרה את תחומי הפעילות במהלך החודש?

הרב אלטיין (מחייך): האמת, אני לא יודע מהיכן להתחיל...

למעשה, הפעילות שלנו בתשרי מתחלקת לשני מישורים: רוחניות וגשמיות.


בגשמיות וברוחניות. קובץ הלימוד שהודפס לאורחים לצד ארוחה מזינה

בתחום הרוחני: התוועדויות, שיעורים בנגלה, בחסידות ובעניני משיח וגאולה, יציאה מסודרת ל'מבצעים' השונים, פאנלים ותוכניות מגוונות, בהשתתפות משפיעים ושלוחים מרחבי העולם; הוצאה לאור עניפה שכוללת הדפסת קובצי לימוד, קובצי "חיזוק ההתקשרות" ועלונים שמכניסים באורחים 'קאָך' ו'חיים עם הרבי'; ומעל כל זה – העמדת צוות, מהמובחרים שבתלמידי התמימים, המנהלים את סדרי הלימוד הסדירים לאורחים במהלך החודש, בתיאום ושיתוף מלא עם הנהלות הישיבות.


מערך שיעורים והתוועדויות. המוני האורחים בהתוועדות עם ה'חוזר'

בתחום הגשמי: הכנת עשרות אלפי ארוחות עשירות ומזינות לאורחים, המוגשות בטוב טעם בחדרי אוכל מרווחים בסמיכות מקום ל-770; הסדרת מאות מקומות לינה נוחים לתמימים בבניין הכנסת אורחים ובמקומות נוספים ברחבי השכונה; ובנוסף – עזרה בסבסוד הוצאות כמו "כפרות" ו"ערבות להושענא רבה".

הרי הרבי הורה כמה פעמים
שמוטל על ההנהלות להמשיך
ולדאוג ללימודי הבחורים וסדריהם
גם בשהותם בחצרות קודשנו.
כמו בהוראת המזכירות הבאה
(י"ד אב תשל"ט), אשר "לגבי
אלו שבאים רק לחודש השביעי
– צריך לסדר השגחה לתקופה
זו מהמוסד ממנו הם באים"

נוסף על זאת, ישנו התחום העיקרי שהוא גולת הכותרת בסיוע שלנו להגעת הבחורים אל הרבי – מערך הנסיעות המסובסד לאוהל הקדוש.

מידי יום מוציא ה'ועד' אוטובוסים מ-770 לאוהל ובחזרה, כאשר העלות עבור התמימים מסתכמת בדולר אחד בלבד (!). המערך מתוגבר במיוחד בימי ערב שבת וחג, בהם רב הביקוש לנסיעות אלו.

מיותר לציין – מוסיף הרב רייניץ – שהכנת והפעלת כל המערכים הללו, מתחילה כבר חודשים לפני חודש החגים, וגם כעת, בעודנו מדברים, עוד עמלים הפעילים המסורים לסיים את "פירוק החבילות" המרובות.


נותנים את המירב. האורחים בארוחת ערב באולם "הכנסת אורחים"

כל אחת מהפעולות הללו, תחילתה במחשבה מעמיקה, התייעצות עם משפיעים, בחירת התכנים המתאימים, והבאת הדברים מהכוח אל הפועל. אכן כאן המקום להזכיר את מאות התמימים היקרים שהתגייסו למפעלים נעלים אלו, ומסרו את עצמם כליל למען הצלחת הפעילות.

כשמדובר על פעילות בהיקף והשקעה כאלו, צריך לזכור כמובן, שגם הפעילות ה"רוחנית" מסתכמת בעלויות עצומות, פשוט ב"גשמיות"...

מבלי לשמוע על ההיקף והמספרים, כל אחד יכול להבין שמדובר כאן בהוצאות של עשרות – אם לא מאות – אלפי דולרים. והשאלה המתבקשת, "כסף מנלן?"...

הרב אלטיין: זאת שאלה נכונה מאד. אכן, מדובר בסכומים עצומים, שמגויסים במאמץ רב ביותר, כשעל כל צעד ושעל הקפדנו ומקפידים לכתוב לרבי, לבקש את ברכתו הק' ולדווח על ההצלחות שוודאי גורמות לו נחת רוח מרובה. וברכות הרבי ניכרות בפועל, וידידנו התומכים נותנים את חלקם ומסייעים לפעילות בלב ער ופתוח, וביד רחבה.


לוגיסטיקה רחבה. משאית ה'ועד' פורקת את המיטות לאורחים

זו ההזדמנות להכיר תודה לכל אלו שסייעו ותמכו בפעילות ה'ועד' במהלך העשור האחרון ובהם במיוחד: השלוחים למדינות חבר-העמים ובראשם הרב בערל לאזאר, ר' יוסף-יצחק קזרנובסקי ור' שלום ליין.

הרב רייניץ: השנה, עם הרחבת הפעילות ונתינת אירוח מלא לתלמידי התמימים, התגייסו לשאל בעול הכספי התומכים המרכזיים של הפעילות, ר' אברהם לוקשין, ואתו-עמו ר' שניאור מינסקי, שמסייעים בכל מאודם מתוך דאגה כנה לרווחתם של הבחורים, בהרחבה בגשמיות כמו גם ברוחניות.

הכנסת האורחים זכתה לתמיכתו הנלהבת של מזכיר בית-דין רבני חב"ד בארה"ק, הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי, בנו של הרב משה ירוסלבסקי ע"ה, שהיה אחראי על הכנסת האורחים במשך השנים. הרב ירוסלבסקי יצא מגדרו, ובתחילת תשרי השנה העניק לנגיד ר' אברהם לוקשין מכתב מקורי שקיבל אביו מהרבי, בקשר להכנסת אורחים.

אגב, מי שהיה מיוזמי ה'הכנסת אורחים' של ה'ועד' וליווה, דירבן ותמך ברעיון מראשיתו הוא הנגיד החסידי הרב חיים יעקב לייבוביץ שמסייע לאורך כל השנה כולה לפעילות ה'ועד'.


להתמסר לעיקר. האורחים התמימים לומדים ב-770

הרב אלטיין: יהיה זה מדויק יותר להגדיר את אנשי החסד המופלאים, לא רק כ"מסייעים", אלא כשותפים מלאים בפעילות, החל משלבי התכנון ועד לסיוע הנדיב במימון.

לצידם, כמובן, עוד רבים וטובים, עשרות-עשרות מתושבי השכונה שנדבו ברוחב לב, ועוד מאות (!) שנרתמו לסייע באירוח הבחורים בסעודות השבתות והחגים בסבר פנים יפות.

מה פתאום עכשיו?

אני רוצה להתייחס דווקא לפעילות במישור הגשמי. הרי זו לא השנה הראשונה בה מגיעים האורחים ה'תמימים' לחצרות קודשנו לחודש תשרי, מנין צץ לפתע הצורך הגדול למסד "הכנסת אורחים" עבור תלמידי התמימים?

הרב אלטיין: לפני שאתייחס לגופה של שאלה, חשוב להבהיר שלמרות שראינו בהחלט את הצורך הגדול לכך כבר בשנים עברו – הרי שבשנה האחרונה, את העידוד והדחיפה, ובעצם את היוזמה, למסד "הכנסת אורחים" של ה'ועד' – קיבלנו מהנהלות ישיבות תומכי-תמימים, מארץ הקודש בפרט ומרחבי תבל בכלל, שפנו אלינו עם הרעיון, בבקשה שנביאו לידי פועל.

הסיבה ליוזמת ההנהלות – דבר שהוגדר על ידם כ"צורך הכרחי" – היא העובדה שהאפשרות הזמינה לאירוח התלמידים בשכונת קראון-הייטס, הוצעה על ידי גורמים שכרכו את קבלת המזון והלינה עם תנאים שונים, ואף ניסו להשפיע על האורחים להימנע מהשתטחות על ציונו הק' של הרבי (רח"ל).


יצא מגדרו. הרב ירוסלבסקי מעניק לנגיד ר' אברהם לוקשין את מכתב הרבי שקיבל אביו

לפיכך שינסנו מותנינו במרץ, ופעלנו במאמצים מרובים, לסדר תכנית אירוח שתהיה מתאימה לרצון הנהלות הישיבות על-פי דרכו הברורה של הרבי גם למצבנו כיום – שהרי כידוע "דער רבי האט אלץ באווארנט", וברוך ה' שזכינו להצליח בכך.

הרב רייניץ: חשוב להבהיר, שאחריותן של הישיבות על התלמידים היא גם בשעה שהם אינם שוהים בתוכה. זהו רצונם הברור של רבותינו נשיאינו, אותו ביארו ופרסמו.

במיוחד כשמדובר בימי תשרי, הרי הרבי הורה כמה פעמים שמוטל על ההנהלות להמשיך ולדאוג ללימודי הבחורים וסדריהם גם בשהותם בחצרות קודשנו. כמו בהוראת המזכירות הבאה (י"ד אב תשל"ט), אשר "לגבי אלו שבאים רק לחודש השביעי – צריך לסדר השגחה לתקופה זו מהמוסד ממנו הם באים". וכך ממש נהגו ההנהלות בכל השנים, ושלחו עם תלמידיהם איש מצוות הישיבה ללוותם ולפקח עליהם.

"המוטו המרכזי הוא פשוט לדאוג
לגשמיותם של הבחורים. במסגרת
זו השתדלנו עד כמה שניתן, להעניק
לכל בחור את המירב, החל מארוחות
מלאות ומזינות וכלה במיטות
מוצעות ומסודרות"


כאן נכנס ה'ועד' לתמונה: הנהלות הישיבות פנו אלינו, שנרחיב את תחומי הפעילות הקבועים שלנו, ונשמש כבאי-כוחם לכל עניני הבחורים – גשמיות כרוחניות – כ"ידא אריכתא" שלהם ממש.

ובכן, לצד מערך הלימודים והתוכניות המסועף – המוקדש לניצול הזמן הכל כך יקר כאן – הפעלנו "הכנסת אורחים", שהמוטו המרכזי בה הוא פשוט לדאוג לגשמיותם של הבחורים. במסגרת זו השתדלנו עד כמה שניתן, להעניק לכל בחור את המירב, החל מארוחות מלאות ומזינות וכלה במיטות מוצעות ומסודרות. כך, אנו מקוים, יוכל הבחור לשאוב מלוא חופניים רוחניות, בלי טרדות רעב מציקות או מחשבה מעיקה על מקום השינה החסר...

יבול הוצאה-לאור

בין שלל הידיעות והדיווחים בלט במיוחד תחום ההוצאה-לאור של ה'ועד' במהלך החודש. האם תוכלו לפרט על המתחולל בתחום זה?

הרב אלטיין: ההוצאה לאור של ה'ועד' קנתה לה כבר מזמן מוניטין של איכות ויוקרה בקרב התמימים ואנ"ש. ה'ועד' מוציא לאור קובצים חודשיים עמוסים בכתבות ורשימות חסידיות, סיפורים, תמונות, כתבי יד נדירים מהרבי ועוד; חוברות לימוד מעמיקות וערוכות היטב; קבצי הכנה לקראת ימי-חג חסידיים; עלון שבועי המביא מן המתרחש ב'בית חיינו' בשנות האור; ספרי ליקוט וביאור בתורתו של הרבי; מגזין שבועי ורבעון מרהיב בשפה האנגלית, ועוד.


הוצאה לאור חסרת תקדים. אורח קורא את העלון היומי "ליובאוויטש שבליובאוויטש"

בחודש תשרי אנו פועלים בתחום זה ביתר שאת. הוצאנו לאור את הקובץ 'בחודש השביעי' האוגד בתוכו שיחות, רשימות, מאמרים ואגרות מתורת הרבי על כל אחד מן המועדים; 'קובץ לימוד' מתוכו למדו האורחים סוגיות ישיבתיות ממסכת 'בבא מציעא' הנלמדת השנה, כשבקובץ מודפסים גם דברי המפרשים המרכזיים העוסקים בסוגיות; גיליון יומי בשם 'ליובאוויטש שבליובאוויטש'; חמישה קבצים בני עשרות עמודי תוכן מסדרת 'קובץ לחיזוק ההתקשרות', וכן את המדריך 'בצוותא חדא' המעביר את כל המידע על הפעילות, המקומות והזמנים בחודש תשרי, ומכיל גם את "לוח כולל חב"ד", לשירות האורחים.

"כל אחת מהפעולות הללו, תחילתה
במחשבה מעמיקה, התייעצות עם
משפיעים, בחירת התכנים המתאימים,
והבאת הדברים מהכוח אל הפועל"


החוברות והעלונים המשובחים פועלים את פעולתם ומכניסים חיות בהתקשרות לרבי, לתורתו ולהוראותיו.

התקשרות לרבי, חוברות, עלונים, רוחניות, גשמיות, אך כיצד אתם מכניסים חיות ב'ענייני משיח' בקרב תלמידי התמימים?

הרב רייניץ: ראשית, החיים סביב הרבי בכל פרט, חיזוק ההתקשרות אליו הנחוץ כל-כך בזמנינו, מביאים ללא כל ספק לחיזוק בענין הכי מרכזי ומהותי אצל הרבי – ביאת משיח צדקנו. כשאתה 'חי' עם הרבי, אזי בדרך ממילא – אתה חי עם כל ענייניו ובראשם עם הציפיה לגאולה האמיתית והשלימה, נאו!

אך כמובן, איננו מסתפקים רק בזה וכהוראותיו הבהירות של הרבי – להוסיף בלימוד ענייני משיח וגאולה ובפרט ב"מאמרים ולקוטי שיחות של נשיא דורנו" – נערכים בחודש תשרי שיעורים עיוניים בעניני משיח וגאולה על-ידי טובי מגידי השיעורים מידי יום ביומו בחודש תשרי.

בעלונים הקבועים מופיעים שני מדורים קבועים האחד – קטע מיוחד משיחות הרבי במשך השנים על הזמן דביאת המשיח ועל הביטחון והאמונה ש"הנה הנה משיח בא", והשני – "טוט אלץ וואס איר קענט" – הוראות למעשה בפועל מהשיחות של השנים האחרונות, תנש"א ותשנ"ב וזאת בכדי שמכל ה'גילויים' והביטויים המופלאים שבשיחות אלו יוכלו להתמקד ולהביא לידי פועל את הגאולה האמיתית והשלימה.

הרב אלטיין: בעצם, בכל ההתוועדויות, הכינוסים והתכניות – הדבר היחיד שסביבו נסוב הכל הוא: משיח! הסיפורים והזכרונות, דברי ההתעוררות וכו' עליהם מתוועדים המשפיעים הם המעוררים בלב המשתתפים את התשוקה והציפיה לשוב ו"לראות באור פני מלך חיים" יחד עם הביטחון הגמור שאכן נזכה לזה תיכף ומיד ממש.

ביטא זאת בפני אחד האורחים לפני כשבוע: "דווקא כאן בחודש תשרי בבית חיינו, הגעגוע נעשה עמוק ופנימי יותר וה"רצוננו לראות את מלכנו" בוקע מעומק הלב. אך כשנמצאים כאן ורואים איך שמידי שנה בשנה נעשה הרבי יותר "לעבעדיקער" – כשאלפי בניו באים אליו, אל בית חיינו ואל ציונו הקדוש ומנצלים בכל הרצינות את זמן זה, הביטחון הגמור שנצא מהגלות תיכף ומיד נעשה מוחשי וקרוב ממש".

לסיום...

הרב אלטיין: ההצלחה לה זכתה פעילות ה'ועד' בתשרי השנה, הייתה חסרת תקדים. האורחים יצאו כשבידיהם מטענים עצומים של התקשרות לרבי, כשההתוועדויות החסידיות שקיים ה'ועד' במהלך החודש עם משפיעים ושלוחים מכל רחבי תבל נותנות ומוסיפות לכך במידה עצומה. ו... כן, גם התנאים הגשמיים הנוחים והמלאים, ללא ספק הועילו לכך שהאורחים יוכלו לאגור כוחות, ולנצל את הזמן היקר כיאות.


קשה עלי פרידכם. אלפי האורחים בכנס הפרידה בסיום חודש תשרי

הרב רייניץ: אי אפשר שלא לראות את הסייעתא דשמיא העצומה שליוותה ומלווה אותנו, ת"ל, לכל אורך הדרך. דברים שהיו בגדר 'חלום' הפכו למציאות. רואים בחוש שברכותיו הקדושות של הרבי מלוות את ה'ועד' ופעולותיו, שקמו בתמיכת וליווי הנהלת ישיבת תומכי תמימים המרכזית שב-770, ובראשם הרב דוד רסקין ע"ה, וזכו לעידוד רב ממנה על כל צעד ושעל. גם כשנראה היה שיש מניעות, עיכובים ובעיות שונות, הרי שהן נפתרו בצורה פלאית. ובטוחים אנו שהכל בכוחו של הרבי.

ועיקר העיקרים הוא שנזכה לגרום תמיד בכל פעולתנו נחת רוח לרבי, ושנזכה לקבל את פני קדשו בפועל ממש בגאולה האמיתית והשלימה, נאו. 


מימין, העוסקים במלאכה: רייניץ, אלטיין, לוקשין ומינסקי, על רקע הפעילות (צילום: COL)
מימין, העוסקים במלאכה: רייניץ, אלטיין, לוקשין ומינסקי, על רקע הפעילות (צילום: COL)

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
הערות למערכת
הוספת הערה למערכת
כותרת:

הערה למערכת:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן