קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|ועד כפר חב"ד מגיב: "הקמת ועד נוסף - בניגוד לדעת הרבי"
(יום ראשון, ח' אלול תשע''ח)
תושבי כפר חב"ד התבשרו במכתב מטעם מפקח הבחירות במועצה האיזורית שדות דן ביום שישי האחרון, כי ביום הבחירות למועצה יבחרו תושבי כפר חב"ד בועד נוסף על הקיים, 'ועד מקומי-מוניציפלי' שירכז את מרבית הסמכויות הקשורות לכפר חב"ד, ויותיר לוועד כפר חב"ד בעיקר את הטיפול בנכסי האגודה • ועד כפר חב"ד מגיב: "מאז הוקם כפר חב"ד זכה למענות והדרכה רציפה של הרבי על כל צעד ושעל. הרבי שלל מכל וכל הקמת ועד נוסף. לא יעלה על הדעת הקמה של ועד נוסף בניגוד לדעת הרבי" • לסיפור המלא>>>

מעקב COL: 
שני וועדים, ועד האגודה כפר חב"ד וועד מוניציפלי? מעקב כתבי COL

ביום שישי האחרון ו' אלול, קיבלו תושבי כפר חב"ד מכתב מטעם מנהל הבחירות במועצה האזורית שדות דן, ובו הודעה לתושבי כפר חב"ד, על כך שביום הבחירות למועצה ולעיריות ברחבי הארץ כ"א מר-חשוון ה'תשע"ט, יבחרו תושבי כפר חב"ד גם בועד מקומי-מוניציפלי – נוסף על הועד הקיים.

הסיבה להקמת הועד המקומי-מוניציפלי הנוסף, שלא היה עד היום, היא לכאורה הכרח חוקי: "ביישוב שיתופי שבו מספר התושבים שאינם חברי האגודה השיתופית החקלאית עלה על מספר התושבים חברי האגודה, יורה השר\הממונה לקיים בחירות לוועד מקומי נפרד."

מדובר למעשה בועד חדש - מוניציפלי שיטפל בכל ענייני הכפר השוטפים. ועד אגודת כפר חב"ד המוכר שפעל עד היום, יטפל בעיקר בכל הקשור לנכסי האגודה של כפר חב"ד. כל העניינים השוטפים: מוסדות, חשמל, מים, תחבורה כבישים וניהול שוטף, יהיו בעיקר בידי הועד המקומי-מוניציפלי החדש, שיוכפף ישירות למשרד הפנים.

ועד כפר חב"ד אומר בתגובה: "מאז הוקם כפר חב"ד לפני כשבעים שנה, זכינו למענות ולהדרכה רציפה של הרבי על כל צעד ושעל. הרבי שלל מכל וכל הקמת ועד נוסף. לא יעלה על הדעת הקמה של ועד כזה כעת, בניגוד מוחלט לדעת הרבי".

הוראת הרבי בזה ניתנה בתגובה למכתב ששלחה בזמנו קבוצת חקלאים בכפר חב"ד לרבי, בו הם מבקשים להקים ועד נוסף "חקלאי" בכפר חב"ד, שייצג את האינטרסים שלהם כחקלאים בכפר.

בתגובה, שלל הרבי מכל וכל הקמת ועד נוסף. בין-היתר כתב הרבי שהקמת ועד נוסף עלולה לגרום פירוד לבבות בכפר:

"
הנה מובן שאי אפשר לעשות ועד מיוחד לכל אחד מעניני הכפר, שאם כן הרי אין לדבר סוף, ותחת הנהלה משותפת, שגם בידה לא עלה לע"ע לשלול פירוד הלבבות וכו' וכו', יקומו כמה ועדים, שיגרום עוד לפרוד לבבות נוסף, ועוד ועוד..." (ראה מכתב הרבי המצורף).בועד כפר חב"ד מוסיפים ומציינים כי "הרבי ראה ברוח קודשו לפני שנים רבות, כי הקמת ועד נוסף עלול להביא לפירוד לבבות חלילה, כמו שאנו רואים בפועל ביישובים אחרים בארץ בהם קיימים שני ועדים, שוועד האגודה והועד המוניציפלי נאבקים אחד בסמכויות זולתו. הדבר עלול חלילה לגרום למחלוקות תמידיות ולשיתוק יכולת הועדים לפעול".

"אנו לא מעלים על הדעת כי מישהו בכפר חב"ד ימרה את פיו של הרבי מנהל כפר חב"ד, ויציג מועמדות ויביא לקיום בחירות להקמת ועד נוסף על הקיים", אומרים בוועד.

מדוע עד היום לא עלה הצורך להקים בכפר ועד מקומי נפרד? החביאו משהו?
"בשנת תשס"ז חוקק החוק האמור, שאם רוב בעלי זכות ההצבעה אינם חברי אגודה יש לקיים בחירות לועד מוניציפלי. מאז, התקיימו שתי מערכות בחירות למועצה ובכל זאת לא התקיימו בחירות לועד מוניצפלי.

"הסיבה לזה היא מפני שידעו את הוראת הרבי, ולכן לא דיברו ולא עוררו את זה, והחוק אומר שאם אף תושב אינו מגיש מועמדות לועד המקומי, חברי וועד האגודה מקבלים באופן אוטומטי גם את סמכויות הועד המקומי.

"לצערנו בבחירות אלו דאג מישהו לעורר על כך, ובעקבות זה הגיעה ההוראה לקיים בחירות לועד המקומי."

מדוע לא הכנסתם חברים נוספים לאגודה, עד שרוב בעלי זכות ההצבעה יהיו חברי אגודה, וכך לא הייתה חובה לקיים בחירות לועד מקומי?
ועד כפר חב"ד מסביר: יש בכפר כ4300 בעלי זכות הצבעה. המספר כולל נערים ונערות מגיל 17, מובן שיש בעייתיות גדולה להכניס נערים ונערות לאגודה. אם מתייחסים רק לזוגות הנשואים צריך להכניס כמעט את כל תושבי הכפר לאגודה, והדבר כולל מאות משפחות של שוכרי דירות שחלקם נמצא בכפר תקופה קצרה בלבד, ויש בעיה להכניס את כולם לאגודה. מלבד זאת שכלל לא בטוח שכל תושבי הכפר רוצים להיות חברי אגודה.

"אנו סמוכים ובטוחים שבעז"ה תושבי כפר חב"ד שנאמנים להדרכותיו של הרבי נשיא דורנו ומחנכים את ילדיהם לכך, יפעלו בהתאם להוראותיו הק' של הרבי, וכך יישאר במקום ועד אחד שינהל את כל ענייני הכפר כמו שהיה כאן כל השנים", מדגישים בועד.

חברי ועד כפר חב"ד, בישיבת הועד הראשונה בחודש ניסן האחרון (ארכיון COL)
חברי ועד כפר חב"ד, בישיבת הועד הראשונה בחודש ניסן האחרון (ארכיון COL)| הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן